Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

Гнучка оренда. У Києві можна винайняти офіс зі знижкою 30 — 60%

Орендні ставки на офіси в Києві впали на 30%. Фото: easyoffices

Орендні ставки на офіси в Києві впали на 30%. Фото: easyoffices

Після трьох місяців паралізованого стану офісні приміщення та коворкінгові простори в Києві почали оговтуватися. Утім, винайняти офіс усе ще можна зі знижкою 30 — 60%.

З початку повномасштабного вторгнення на ринок офісів впливають кілька чинників:

  • відтік міжнародних компаній;
  • переїзд спеціалістів IT-сфери до західних регіонів або у безпечніші країни Європи;
  • пауза в роботі багатьох українських компаній.

Як розповів The Page президент компанії UTG Вадим Непосєдов, через падіння попиту переглядаються умови й зазвичай ідуть на поступки орендарям. Зокрема, орендодавці готові й далі надавати суттєві знижки на оренду.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!

Від повного обвалу офісний ринок у Києві врятувало те, що він постраждав від ракетних ударів незначною мірою. А також те, що до війни ринок був збалансованим у вимірі орендар — орендодавець, що й зумовило стабілізацію ставок і умов, пояснила старший консультант з офісної нерухомості CBRE Ukraine Анастасія Качан.

Safety first. Як змінився попит на офіси

За даними експертів, сьогодні ще зарано говорити про відновлення сталого попиту на офісні приміщення. Попит суттєво скоротився, але наявні договори оренди не розриваються: власники бізнесів і компанії-управителі сподіваються на відновлення ділової активності.

Підписуйтесь на нас в Google News!

За чотири місяці російської агресії та воєнних дій орендарі реагують на ситуацію по-різному.

Quote«Великі міжнародні компанії перебувають у стані очікування й не скорочують орендовані офісні площі, продовжуючи повністю або частково сплачувати оренду. Локальні компанії переїжджають у менші, більш бюджетні бізнес-центри, укладаючи водночас короткострокові договори. Частина запитів на оренду офісів столиці надходить від компаній, що переїжджають із тимчасово окупованих регіонів чи областей, що суттєво постраждали, як-от Харківська, Донецька та інші», — пояснила Анастасія Качан у коментарі The Page.

Щодо критеріїв вибору нових приміщень, то вони стали гнучкішими, проте зросли безпекові вимоги. Запит safety first, який почав формуватися до війни в корпоративних клієнтів, став ключовим для всіх орендарів.

Quote«Корпоративні орендарі ще в довоєнний час під час вибору офісного приміщення звертали увагу на наявність підземного паркінгу, бомбосховища в бізнес-центрі або поблизу та відсутність об’єктів критичної інфраструктури поряд», — пояснила Анастасія Качан.

Окрім того, договори оренди укладаються на коротші строки, умови наймання стають гнучкішими, що зменшує ризики й для орендаря.

Також усе частіше формуються запити на оренду офісних площ з уже наявним ремонтом типу fit-out, що надалі дає змогу орендарю зменшити витрати на ремонтні роботи, зауважила керівник департаменту офісної нерухомості CBRE Ukraine Анна Сільвестрова.

Орендодавці мають досвід взаємодії з орендарями з кризового 2008-го, початку військових дій на Донбасі у 2014-му та дворічний досвід діяльності впродовж локдауну, тому не демпінгують ринок і обережно стежать за ситуацією.

Орендні ставки в травні 2022 року

Орендні ставки на ринку офісів у непрості часи покликані зберегти клієнта. За словами Анастасії Качан, не виключено, що оренді ставки можуть знижуватися на 20 — 30%, проте зрозуміти їхній фактичний спад буде можливо лише восени. Це залежить від часу тривання військової агресії та можливості подальшої ескалації, розуміння ймовірності закінчення війни в перспективі року та безпосередньо наявності позитивних тенденцій на ринку.

За даними UTG, кожна ситуація на ринку розв'язується в індивідуальному порядку. Однак орендодавці готові й надалі надавати знижки на оренду від 30% до 60% щонайменше на час дії воєнного стану.

Quote«У більшості офісних центрів орендатори не ведуть підприємницьку діяльність, оплачують переважно лише експлуатаційні витрати: охорона, прибирання, комунальні послуги», — наголосив Вадим Непосєдов.

Прогноз: до стабілізації далеко

Щодо прогнозів на ринку, то стабілізації навряд чи варто очікувати до кінця гарячої фази війни.

Quote«Якщо подальших погіршень не буде, очікуємо, що працівники повертатимуться до офісів, хоча незрозуміло, у якому обсязі. Поки що глобальних рішень на ринку, який перебуває в стані очікування закінчення війни, не ухвалюватимуть», — вважає Анна Сільвестрова.

Утім, за словами експертки, досі зберігається хороший тренд: міжнародні компанії, які до початку військової агресії планували переїзди до нових офісів у 2023 — 2024 роках, і далі займаються питаннями переїзду, розглядаючи для себе довгостроковий варіант майбутньої релокації.

На переконання Вадима Непосєдова, відповіддю на воєнні дії в найближчі місяці варто вважати таке:

  • поглинання нових площ тимчасово поставлено на паузу;
  • поступове відновлення роботи національних компаній у різних регіонах;
  • поетапне повернення на ринок міжнародних представництв.

«Це створює труднощі для нових об'єктів, які не встигли укласти договори з орендарями, і призведе до зростання вакантності та зниження ставок оренди до відновлення ділової активності», — наголосив експерт.

Коментарі

Всі новини