На переконання експертів, анонсована іпотечна програма під 5% не стане рятувальним кругом галузі, але може стати поштовхом до розвитку економіки. Фото: Shutterstock
За підсумками січня 2022-го ринок нерухомості демонструє сповільнення активності та падіння попиту: на це впливають як економічні, так і зовнішньополітичні чинники.
Первинний ринок житла почувається як на тонкій кризі: з одного боку, продовжують дорожчати будівельні матеріали, особливо ті, які мають енерговитратну складову, з іншого — продовжує тиснути напруга, повязана із зовнішньою загрозою з боку Росії. Унаслідок цього формується відкладений попит, який підвішує ринок на найближчі місяці.
У цьому контексті в ЗМІ розпочалася дискусія про те, чи може іпотека під 5%, анонсована президентом, стати опорою будівельній галузі. Це питання прокоментували The Page забудовники та експерти ринку.
«У тому вигляді, у якому працювала минулого року іпотека під 7%, вона не зможе суттєво підтримати будівельний ринок. По-перше, якщо орієнтуватися на минулорічні дані програми під 7 — 5%, обсяг кредитів буде приблизно такий самий — 1-2%, а це мізерні обсяги.
Крім того, називати програму загальноукраїнською — це також перебільшення. Левова частка угод стосувалася Києва та Київської області, трішки зачепила Харківську, Львівську, деякі регіони майже не долучилися. По-друге, відсоток кредитів, наданих саме для первинного ринку, набагато нижчий, ніж на вторинному ринку, — лише 24% квартир у новобудовах. Тож сподіватися на якийсь прорив завдяки іпотеці не варто.
На відміну від 2021-го, цього року відбувається пригальмовування первинного ринку житла, що пов'язано зі зниженням попиту. Уже в грудні на 20% упав попит, у січні, гадаю, зменшиться ще на 10%. У серйозних забудовників є певний запас міцності для того, що не допустити замороження об'єктів у разі ускладнень на ринку, — на деякий час вони готові підтримати будівництво власним коштом. Але, імовірніше за все, кризової ситуації на ринку не буде».
«Будівельна галузь не потребує порятунку. Це перше, що варто зауважити. Анонсована іпотечна програма 5% стане не рятувальним кругом для галузі, а поштовхом до розвитку економіки в цілому.
Останній рік був цікавий і непростий. Щойно більшість галузей призвичаїлася до постковідних реалій, виникли нові виклики. Один з останніх — загроза повномасштабного військового конфлікту. Новини про те, що з дня на день на територію України можуть сунути ворожі танки, м’яко кажучи, не стимулюють інвестиційну активність. Тож не дивно, що попит на нерухомість дещо знизився. Однак ми впевнені: тільки-но ситуація стабілізується, обсяг угод поновиться, адже нерухомість була і залишається одним із найдохідніших і найпрогнозованіших інвестиційних інструментів.
Великі стабільні компанії-забудовники без відчутних проблем перечекають цей період. Фінансова модель «Інтергал-Буд» передбачає можливість будівництва нерухомості без залучення інвестицій із боку покупців. Тому навіть певний спад у продажах, який є тимчасовим явищем, не вплине на нашу фінансову стійкість.
Варто звернути увагу, що державні іпотечні програми майже не впливають на ринок первинки. Станом на кінець січня, за даними Мінфіну, в межах програми «Доступна іпотека 7%» було підписано 1527 кредитних договорів на загальну суму 1,318 млрд грн. Але угод щодо купівлі квартир на первинному ринку — лише 21,34% від цього обсягу. Це вкрай мало.
Що ж до нової анонсованої президентом програми, то вона може стати тією самою довгоочікуваною можливістю для багатьох українських сімей придбати власне житло. Попит на покращення житлових умов в Україні чималий. Однак задовольнити його може порівняно невелика кількість громадян.
Оцінити ініціативу глави держави ми зможемо, коли побачимо всі умови нової іпотеки під 5% та реальні темпи виконання програми. На прикладі «Доступна іпотека 7%» уже можна констатувати, що навіть найкращі рішення без належної масштабної реалізації не приносять очікуваних результатів».
«Іпотека, орієнтована на ринкові реалії, цілком могла би стати драйвером ринку нерухомості й розвитку будівельної галузі. Було б чудово, якби в нас був такий ринковий інструмент. Однак президентська програма іпотеки під 5% — це соціально орієнтована програма, яка точно потребуватиме дотацій із бюджету.
Протягом останніх майже 2 років ринок нерухомості почувався досить добре, про що свідчать показники зростання середньої вартості квадратного на 26% за 2021 рік. Є всі передумови для подальшого зростання ринку протягом наступних років. Необхідна умова цього — макроекономічна й політична стабільність».