Facebook Pixel

Нововведення у Київраді щодо оренди землі призведуть до стрибка цін на квартири

У Київраді ініціювали зміни до бюджету столиці, які можуть призвести до ще більшого здорожчання квартир.

Минулого тижня на сесії міськради лідер фракції «Голос» у Київраді Григорій Маленко закликав підняти вартість оренди комунальної землі для забудовників багатоквартирних житлових будинків у Києві — з 3% до 12% нормативної грошової оцінки.

Quote«Кожного року в Києві продається 30 — 40 тисяч нових квартир. Ці квартири приносять понад $1 млрд прибутків обмеженому колу забудовників. А що отримує Київ? Усього 300 млн грн за орендну плату за землю під забудову. Це 1% прибутку великих забудовників. Я разом з колегами запропонував збільшити орендні ставки на ділянки під житлову забудову з 3% до 12%. Не може ставка в Києві бути в чотири рази менша, ніж у Львові», — наголосив Маленко.

Депутат поспішив заявити, що ця зміна призведе до того, що бюджет Києва отримає додатковий 1 мільярд гривень. Це так само змусить забудовників купувати земельні ділянки, що дасть до 5 млрд гривень до бюджету міста на рік.

Втім, хоча поправку до бюджету одразу проголосували, але згодом відмінили, розповів Маленко в коментарі The Page.

Лідер фракції наголосив, що не збирається зупинятися і планує домагатися збільшення орендних ставок.

Quote«Боротьба триває, і на наступному засіданні виконавчий орган має виконати протокольне доручення й підготувати проєкт рішення про збільшення ставок — із 3% до 12% НГО», — пояснив депутат.

За його словами, депутати можуть ухвалити рішення про підвищення вартості оренди землі для забудовників 16 грудня — на засіданні міськради.

«Обрахунки некоректні»: коментар забудовника

Заяви щодо збільшення орендних ставок на земельні ділянки під житлову забудову з 3% до 12% є популізмом, вважає керівниця відділу інвестицій та аналітики компанії «Інтергал-Буд» Анна Анісімова. А зростання собівартості для девелопера неодмінно призведе до здорожчання житла.

По-перше, за її словами, в «обрахунках», які наведені як аргумент доцільності таких змін, виключена витратна частина, яку забудовник бере на себе — а це чимала сума. Бо окрім витрат за оренду землі, приватні забудовники вкладають кошти і в інженерні мережі та благоустрій території, що в 3 — 5 разів перевищує витрати на оренду.

Quote«Бізнес-модель забудовника житла така, що немає необхідності викупу землі, є необхідність у договорі оренди строком на 5 — 10 років, оскільки після закінчення будівництва договір оренди переоформлюється на ОСББ, яке створюють мешканці, або керівну компанію», — наголосила Анісімова.

По-друге, за рахунок забудовника розробляється й містобудівна документація. Збільшення орендної плати обґрунтовано лише в тому разі, якщо забудовник отримуватиме повністю готову до забудови ділянку, без необхідності розробляти землевідведення, перекладати комунікації у половині міста.

Quote«Розпродаж київської землі вже спостерігався у 2006 — 2008-х: усі ми пам'ятаємо, до яких судових справ і парадоксальних ситуацій це призвело (стадіон школи в центрі був проданий під забудову)», — наголосила Анісімова.

Представниця девелоперської компанії запропонувала замість таких заяв місцевій владі проводити чесні прозорі аукціони з оренди ділянок під забудову, де перемагають найкращий концепт і надійний забудовник, що є звичною практикою для вирішення таких питань у країнах Європи.

Подякувати 🎉