Проти ночі 31 липня російська окупаційна армія здійснила чергову масовану дронову атаку. За даними командувача Повітряних сил генерал-лейтенанта Миколи Олещука, по українських містах було випущено 89 ударних БпЛА типу «Shahed» із районів Єйськ, Сеща, Курськ, Приморсько-Ахтарськ та авіаційну ракету Х-59. Основний удар був спрямований на Київську область та столицю. Зранку у КМВА повідомили, що засобами ППО в повітряному просторі Києва та на підступах до міста було знищено понад три десятки безпілотників.
Ця атака дронів стала однією з наймасштабніших з початку великої війни. нагадує, в які дні окупанти докладали найбільше зусиль, щоб перевантажити українську систему ППО.
В які дні окупанти використовували найбільше «Шахедів»
Ця атака за масштабом трохи не дотягнула до «рекорду», який росіяни поставили в новорічну ніч 2024 року. Тоді росіяни атакували Україну 90 ударними БпЛА типу Shahed-136/131, 87 із них вдалося збити.
Очевидно, що російська армія наростила можливості використання «Шахедів». Восени 2023 року Тhe Page писав про 10 діб з найбільшою кількістю збитих дронів. Тоді рекордною була атака 54 дронами, з яких українська ППО збила 52. Вона відбулася 28 травня.
Торік масштабними вважалися атаки, під час яких окупанти використовували 30-40 дронів. Зараз, на жаль, українців таким вже не здивуєш.
Звідки Україну найчастіше атакують «Шахедами»
За частотою згадувань в офіційних джерелах можна виділити шість ключових точок запусків «Шахедів».
Дві основні точки запуску дронів — Приморсько-Ахтарськ, база у портовому місті в Краснодарському краї, та авіабаза Сеща, що розташована у Брянській області.
Росіяни також атакують Україну з території Криму, зокрема, мису Чауда, Курської області, Єйська та інколи з Бєлгородської області.
Скільки у росії «Шахедів»: коротка хронологія
- 8 червня 2022 року російські держслужбовці відвідали аеродром Кашан у центральному Ірані для інспекції безпілотників Shahed-129 і Shahed-191.
- 5-19 серпня 2022 року росія отримала від Ірану перші дрони Shahed та Mohajer-6.
- 13 вересня 2022 року — перше офіційне збиття Shahed-136 у Куп’янську.
- 10 жовтня 2022 року росія замовила 2400 дронів в Ірану, повідомив президент України Зеленський.
- 9 листопада 2022 року москва та Тегеран підписали угоду про виробництво безпілотників у росії.
- 5 лютого 2023 року представники Ірану оголосили про плани побудувати завод з виробництва майже 6 тис. дронів в Єлабузі (за 500 км від Москви).
- 10 серпня 2023 року: стає відомо, що росія розгорнула виробництво копій іранських дронів для війни в Україні у липні 2023-го. Російською копією Shahed-136 є безпілотник «Герань-2», більшість компонентів якого виявилися китайського, швейцарського та американського виробництва.
- 10 січня 2024 року, за інформацією ЗМІ, Іран запропонував росії нову модель дрона-камікадзе Shahed-107, проте в Україні його досі не бачили.
- 2 квітня 2024-го ГУР атакував завод із виробництва «Шахедів» у Татарстані. Точної дати закінчення побудови заводу немає, але станом на листопад 2023-го він ще будувався, тому встиг пропрацювати недовго. Пошкодження будівлі були значними.
- 8 квітня німецьке видання Welt повідомило, що росія власноруч виробляє 30 «Шахедів» на добу, а до кінця року цифра може зрости до 87 одиниць. Раніше ГУР говорило про приблизно 350 Shahed-136 на місяць. Свіжіших даних щодо виробництва дронів росією поки немає.
Поставок Shahed-136 із Ірану до рф з початку цього року не було. Тому наразі можливості рф – це близько 300-350 «Шахедів» на місяць, як про це доповідало ГУР. Звісно, залежно від стану їхнього заводу в Татарстані. Але актуальнішої інформації ані від розвідки, ані від медіа щодо кількості дронів цього типу в рф немає.