Скандали, спроба захоплення влади та тисячі поправок: як президенти змінювали Конституцію України за 25 років

Як змінювалася Конституція України за 25 років: з 1996 по 2021. Фото: УНІАН

Верховна Рада ухвалила Конституцію України 28 червня 1996 року, через п'ять років після проголошення незалежності. 2021-го на честь 25-ї річниці Конституції проведуть святкування, відповідне рішення вже затвердив Кабмін.

The Page розбиралося, як змінювалася Конституція за роки її існування.

Історичними попередниками Конституції України були

  • Конституція Пилипа Орлика, 1710 рік.

Договір гетьмана війська Запорізького Пилипа Орлика зі старшиною та казначейством. Документ визначав права й обов'язки війська. У 2021 році її привезуть в Україну.

  • Конституція Української Народної Республіки, 1918 рік.

Статут про державний устрій, права та вольності УНР – основний закон, який ухвалили в останній день існування Центральної Ради. В Конституції підкреслювали, що влада «походить від народу».

  • Конституція Української держави, 1918 рік.

Це комплекс документів, які визначали правові засади функціонування Української держави. У ній Павло Скоропадський проголосив себе гетьманом усієї України і оголосив про розпуск УНР.

Конституція України 1996 року

Парламент допрацьовував Конституцію довго: станом на 1996 рік документ налічував 6 тис. поправок. Рада розглядала ухвалення Конституції протягом 24 годин, і вранці 28 червня 315 голосами «за» документ затвердили.

Документом встановлювалося, що Україна є суверенною, демократичною та правовою державою. Український народ – головне джерело влади.

Конституція України 2000 року

Першу спробу змінити Конституцію ініціював Леонід Кучма. 15 січня 2000 року він підписав указ про проведення референдуму, а вже 16 квітня пройшло голосування. Серед питань, які розглядалися, йшлося про запровадження двопалатного парламенту, про право президента розпускати парламент (в разі, якщо він не сформує постійно діючу більшість упродовж місяця, або протягом трьох місяців не затвердить бюджет), про позбавлення депутатської недоторканності та скорочення кількості депутатів з 450 до 300. Питання, які винесли на референдум, підтримали, проте зміни не були внесені в Конституцію.

Конституція України 2004 року

Наступна спроба внести зміни до Конституції теж була ініційована Кучмою. 8 грудня 2004 року Верховна Рада проголосувала за зміни, які обмежили повноваження президента та розширили повноваження парламенту. Тим самим Україна стала парламентсько-президентською країною.

Ці зміни відбулися між другим і третім турами виборів президента. Тоді головними кандидатами на пост глави держави були Віктор Ющенко та Віктор Янукович.

Конституція України 2007 року

27 грудня 2007 року згідно з указом президента Віктора Ющенка було створено «Національну конституційну раду». Вона повинна була підготувати концепцію поновлення Конституції. У серпні 2008 року Ющенко підписав указ про обговорення конституційної реформи народом. Однак змін не було.

Конституція України 2010 року

30 вересня 2010 року у часи президентства Віктора Януковича Партія регіонів ініціювала перегляд конституційності реформи 2004 року. У підсумку Конституційний суд (КСУ) скасував Конституцію 2004 року і повернув Конституцію 1996-го. КСУ дійшов висновку, що перед голосуванням за Конституцію 2004 року, в проєкт закону були внесені зміни, які не пройшли експертизу у Конституційному суді. Тим самим КСУ повернув країну до президентсько-парламентської форми правління, і повернув президенту частину повноважень.

Вже у 2021 році Шевченківський райсуд Києва дав дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування стосовно колишнього президента України в кримінальному провадженні за фактом захоплення державної влади. У провадженні розслідуються дії Януковича, які були спрямовані на збільшення повноважень, у вересні-жовтні 2010 року.

Конституція України 2014 року

21 лютого 2014 року Верховна Рада України проголосувала за відновлення Конституції 2004 року. Тоді було встановлено, що рішення КСУ 2010 року ухвалювалося без парламентського голосування і суперечило положенням Конституції.

Конституція України 2015 року

2 липня 2015 року Петро Порошенко вніс на розгляд парламенту законопроєкт про внесення змін до Конституції в частині децентралізації. Проєкт закону ухвалили в першому читанні.

Конституція України в 2016-2019 роках

У липні 2016 року Рада ухвалила Закон «Про судоустрій і статус суддів». Так само були прийняті інші закони в рамках судової реформи.

2018 року Порошенко вніс проєкт змін до Конституції, який передбачав закріплення європейського й євроатлантичного курсу країни. У лютому 2019 року Рада ухвалила його. У Конституції було закріплено положення «європейської ідентичності українського народу і незворотності європейського і євроатлантичного курсу України», а президент став гарантом реалізації цього курсу.

Конституція України у 2019-2021 роках

Після приходу до влади президента Володимира Зеленського, Верховна Рада ухвалила законопроєкт про скасування недоторканності народних депутатів.

Під час засідання Палати місцевих влад Конгресу місцевих і регіональних влад у Хмельницькому Зеленський анонсував процес змін до Конституції. Йдеться про адміністративно-територіальний устрій, зміни в законодавство про місцеве самоврядування і Бюджетний кодекс.

12 червня 2021 року Зеленський підписав Указ № 231/2021 «Про Стратегію розвитку системи правосуддя і конституційного судочинства на 2021 – 2023 роки». Стратегія визначає основні принципи та напрями розвитку системи правосуддя з урахуванням кращих міжнародних практик. У документі позначені пріоритети вдосконалення законодавства про судоустрій, статус суддів, судочинство та інші інститути правосуддя, а також впровадження невідкладних заходів щодо поліпшення діяльності правових інститутів.

Читати на The Page