Facebook Pixel

Як документалка «Я расист?», що викриває «продавців» антирасизму, збурила американців

Одним із головних фільмів цього вересня в США неочікувано стала документалка «Я расист?» («Am I Racist?»). 97% авторизованих користувачів Rotten Tomatoes (популярний сайт-агрегатор відгуків критиків і глядачів на фільми та серіали) схвалюють цю стрічку.

Також картина увійшла у топ-5 касових дебютів вересня в США та встигла зібрати вже $11,6 млн станом на 6 жовтня (бюджет стрічки був $3 млн). Стрічка вийшла в прокат 13 вересня.

Режисер фільму, популярний консервативний блогер Метт Волш, перевтілюється у сертифікованого експерта з питань різноманітності, рівності та інклюзивності (DEI – diversity, equity, and inclusion), щоб показати світ, де начебто керує прибуток, а не принципи.

The Page розповідає, які проблеми сучасної культури досліджує стрічка і чому вона здійняла колотнечу в інтернеті.

https://thepage.ua/ua/politics/chomu-peregovori-ukrayini-ta-rosiyi-nini-nemozhlivi-vitalij-portnikov

Про що розповідає американська документальна комедія «Я расист?»

Quote«Метт Волш просто виходив на вулицю і грубив людям. Все, що він робив, це виставляв себе дурнем, щоб розізлити людей. Найгірше було те, що він сприймав себе серйозно», – написав один із користувачів Rotten Tomatoes. Проте більшість не згодна з цим і стверджує, що вийшло «смішно», а головне – «відкриває очі» на цю індустрію.

Трейлер фільму «Я расист?»

Метт Волш зосереджується на тому, що він вважає фіктивною індустрію, яка експлуатує відчуття провини білих лібералів з добрими намірами. Стрічка складається з серії комедійних скетчів, у яких Волш викриває шарлатанів, що наживаються на семінарах про розмаїття, рівність та інклюзію (DEI).

Зав’язкою є момент, коли Волш жорстко тролить семінар з питань різноманітності у місті Боулдері (штат Колорадо). Викладач і слухачі впізнають його і викликають поліцію, бо відчувають себе у небезпеці.

Далі Волш одягає перуку, змінює окуляри і отримує онлайн-сертифікат DEI за 30 хвилин, щоб начебто навчати інших білих людей, як бути «антирасистами».

Цікаво, що продюсери під час зйомок називали фільм фальшивими назвами і не розкривали причетності до консервативного блогінгу та фінальної мети. Інакше їх би просто не допустили до подібних заходів.

Quote«Багато з цих людей, якщо вони підозрюють, що ви не згодні з ними, просто замовкнуть або видадуть вам якісь нісенітниці, і ви не зрозумієте, про що насправді йдеться», – виправдав свою роботу під прикриттям Метт Волш виданню The Hollywood Reporter.

Що вчиняє Волш під час знімання стрічки «Я расист?»:

  • проводить кілька провокаційних скетчів та інтерв'ю, спрямованих на критику прогресивних ідеологій;
  • безуспішно намагається перейменувати пам'ятник Вашингтону на «Монумент Джорджа Флойда» (афроамериканця, вбивство якого у 2020 році спричинило хвилю протестів у США), але багато хто погоджується підписати петицію;
  • «цілком серйозно» виводить «білість» із двох ведучих місцевого шоу за допомогою особливих фізичних вправ;
  • пояснює теорію DEI звичайним білим та темношкірим людям з робочих районів, але вони його зовсім не розуміють і тільки агакають;
  • проникає на захід «Race To Dinner» під прикриттям офіціанта, де дві «експертки» переконують багатих білих жінок, що вони привілейовані, погані расистки, які мають деколонізувати себе. Насправді це доволі поширені в США та Великій Британії заходи.

Найяскравіший момент стрічки – інтерв'ю з Робін ДіАнджело, авторкою книги «Крихкість білих», де Волш переконує її дати його чорношкірому продюсеру 30 доларів на «відшкодування збитків» від дискримінації. Потім Волш стверджує, що ДіАнджело взяла з нього за інтерв'ю $15 тис.

Перевдягнений Метт Волш (ліворуч), у центрі його продюсер Бен, Робін ДіАнджело (праворуч)

Перевдягнений Метт Волш (ліворуч), у центрі його продюсер Бен, Робін ДіАнджело (праворуч)

Чого в США навколо фільму «Я расист?» здійнялася широка дискусія

Показово, що з моменту виходу фільму Метт Волш багато разів звертався до мейнстрімних кінокритиків з проханням написати рецензію на його стрічку. Проте вони відмовляються рецензувати фільм, бо називають його расистським.

Тим часом Волш зазначає, що має 15 чи 17 чорношкірих друзів. А темношкірий продюсер фільму Бен відігравав доволі значну роль у процесі зйомок. Також Волш бере інтерв'ю у багатьох афроамериканців і явно не висміює їх, якщо тільки вони не пов’язані з DEI.

QuoteАвтор фільму зазначає, що їхньою ідеєю було не висміяти людей, а «висвітлити погані ідеї, які існують і розділяють нашу країну». Проте якщо консервативна публіка повністю підтримала Волша, поміркована – рефлексує над темою, то з лівого флангу політичного спектра його почали атакувати.

Варто зазначити, що ідея фільму Волша виникла не на порожньому місці. Адже кожна «поважаюча себе» студія Голлівуду має цілі відділи з експертів DEI, як і великі корпорації США. Саме звідти насамперед походять ідеї про чорношкіру русалоньку або гномів і ельфів (попри канонічний сюжет) у «Володарі перснів: Персні влади».

Але набагато більше людей турбує те, що експерти DEI просувають засудження «білого», а отже майже всієї західної культури, як колонізаторської, називаючи все біле расистським. При цьому ці люди заробляють тисячі та сотні тисяч доларів на своїх заходах, де виправдовують темношкірі погроми, як «репарації» за роки колоніалізму.

Як на фільм «Я расист?» відреагували представники антирасистської спільноти США

Цікаво, що після виходу фільму вищезгадана Робін ДіАнджело видалила свою сторінку в соцмережі X. Так зробили ще кілька героїнь стрічки. ДіАнджело також висловила своє розчарування через те, що її ввели в оману, змусивши взяти участь у фільмі, вдаючи, що він підтримує расову справедливість.

Критики стрічки часто згадують позицію Волша щодо заперечення ЛГБТ+ шлюбів. Також їх обурює, що історія расизму в США із часу перших переселенців залишається поза увагою у фільму.

Один з активістів зауважив, що фільм «увічнює шкідливі наративи, припускаючи, що системного расизму не існує, таким чином стираючи життєвий досвід кольорових людей». Інший коментатор зазначив, що робота Волша «зводить нанівець зусилля із боротьби з расизмом, нівелюючи їх не більше, ніж до схем заробляння грошей».

Подякувати 🎉