Facebook Pixel

Чому сценаристи та актори Голлівуду протестують вже більше 100 днів?

Чому Голлівуд протестує?

Чому Голлівуд протестує?

Вперше за 15 років у Голлівуді протести: на демонстрації вийшли актори та сценаристи фільмів і шоу. Вони хочуть більше грошей, але все не так просто. Каменем спотикання стала система стримінгових платформ, які створюють нові, менш вигідні для сценаристів умови.

Але підсилили протести вимоги сценаристів перестати використовувати «міні-кімнати» (Mini-Rooms) під час виробництва сценарію та побоювання щодо використання ШІ під час написання сценарію чи безпосередніх зйомок фільму. Актори ж бояться, що їхні обличчя будуть використовувати сотні разів за допомогою ШІ без їхньої ж згоди.

Протести розпочалися ще 2 травня 2023 року й тривають вже більше 100 днів. Але перемовини між Гільдією сценаристів США та студіями поновилися 4 серпня.

Чого хочуть сценаристи Голлівуду

Сценаристи та актори стурбовані тим, що не отримають справедливої частки прибутку в майбутньому, де домінують стримінгові платформи, а не традиційні телепередачі. Вони кажуть, що бізнес-практики епохи стримінгу зробили їхню професію нежиттєздатною.

Боб Оденкірк і протестувальники перед будівлею Netflix 09 серпня 2023 року. Фото: Getty Images

Боб Оденкірк і протестувальники перед будівлею Netflix 09 серпня 2023 року. Фото: Getty Images


Згідно з контрактом Гільдії письменників США з AMPTP (Альянс продюсерів кіно і телебачення), один повтор годинного шоу в прайм-тайм на ABC наразі принесе його автору $24,558 у вигляді залишкового гонорару. Розмістивши те саме шоу на Netflix, сценарист заробить максимум $20,018, якщо припустити вражаючі цифри перегляду.

Багато стримінгових шоу мають від восьми до 12 епізодів на сезон, порівняно з більш ніж 20 епізодами, що випускаються на традиційному телебаченні. Письменники борються за більший залишковий гонорар — різновид роялті за повтори та інші покази, який, за їхніми словами, є вирішальним джерелом доходу для письменників середнього класу, чия винагорода знизилася через стримінг.

Більше того, за статистикою Гільдії сценаристів США, кількість письменників, які працюють за мінімальну ставку збільшилась на 16% у 2021-22 (49%) році порівняно з 2013-14 роками (33%).

Що таке Mini-Rooms та в чому проблема?

Останнім часом процес виробництва сценарію на цілий сезон шоу проходить саме у фізично маленьких кімнатах, куди збирають сценаристів із одним шоуранером, а вони за кілька тижнів мають накидати скетч для сюжету цілого сезону серіалу чи шоу. Потім цих сценаристів, зазвичай, до роботи не беруть, продовжують розвиток подій вже інші.

Тобто замість повністю укомплектованої кімнати сценаристів, яка працює протягом усього сезону, ці міні-кімнати мають завдання окреслити повноцінні арки сезону і написати сценарій шоу в стислі терміни, іноді всього за чотири тижні, який може загинути на стадії розробки, навіть якщо спочатку отримав зелене світло.

Що ще гірше, якщо серіал, за сценарієм якого працювала міні-група, все ж таки виберуть, ті ж самі сценаристи, які створили цю історію, не гарантовано отримають роботу, щоб довести серіал до виробництва, оскільки міні-групи зазвичай розформовують після того, як вони здали роботу.

Quote«А молодші сценаристи? Їх там немає. Після того, як вони принесли свої сценарії і відредагували, їм заплатили, відправили додому, їхня зарплата закінчилася. Вони йдуть шукати іншу роботу. Якщо серіал отримає ще один сезон, можливо, вони повернуться. А може, й ні. Якщо їх повернуть, вони можуть отримати підвищення... але це не гарантовано», – жаліється на міні-кімнати Джордж Мартін, автор «Гри Престолів».


Штучний інтелект може позбавити сценаристів і акторів роботи

«Ми хочемо мати можливість сканувати зображення виконавця другого плану, платити йому за півдня праці, а потім використовувати його образ для будь-яких цілей назавжди без його згоди», – заявили в Гільдії акторів позицію студій щодо використання ШІ.

Quote«Ми також хочемо мати можливість вносити зміни в діалоги виконавців головних ролей і навіть створювати нові сцени без інформованої згоди. І ми хочемо мати можливість використовувати чиїсь образи, подоби та виступи для навчання нових генеративних систем штучного інтелекту без згоди або компенсації», – такі вимоги студій були, за словами Гільдії акторів.

Тим часом члени Гільдії сценаристів США висловили занепокоєння щодо ШІ. Сценаристи побоюються, що ШІ може бути використаний для створення чорнового варіанту сценарію за допомогою кількох простих підказок, а після цього сценаристи можуть бути найняті для доопрацювання таких чернеток — хоча й за меншу оплату.

Річард Гір приєднався до протесту Гільдії кіноакторів 9 серпня 2023 року. Фото: Getty Images

Річард Гір приєднався до протесту Гільдії кіноакторів 9 серпня 2023 року. Фото: Getty Images

Наслідки протесту сценаристів у Голлівуді

Зйомки наступного сезону приквелу «Єллоустоун 1923» з Гаррісоном Фордом та Гелен Міррен у головних ролях призупинено до завершення страйку сценаристів. Серед інших популярних серіалів, які наразі не знімаються, майбутні сезони «Розлуки», «Початкової школи Еббота», «Ейфорії», «Останніх з нас», «Кобри Кай» та фінальний сезон «Дивних див» від Netflix.

Але затримки не обов'язково пов'язані зі страйком. Останніми місяцями студії та стримери консолідуються та скорочують витрати через звільнення та скасування. Деякі інсайдери припускають, що студії можуть використати страйк як привід для запровадження «форс-мажорних обставин» — пунктів контрактів, які дозволяють їм скасовувати угоди з авторами та шоураннерами.

Продовження перемовин між студіями та протестувальниками

Перемовини між Гільдією сценаристів США та студіями поновились 4 серпня.

Після цієї зустрічі Гільдія письменників надіслала ноту своїм 11 500 членам, у якій повідомила, що студії висловила готовність пом'якшити умови контрактів у деяких сферах, зокрема знайти способи захистити письменників від ШІ. Однак у записці додається, що студії не бажають брати участь в інших пропозиціях Гільдії письменників, зокрема щодо залишкових платежів від стримінгових сервісів, які залежать від успіху. У записці йдеться, що лідери Гільдії не повернуться до переговорів, доки студії не будуть готові долучитися до всіх пропозицій.

Тим часом, страйк почав завдавати шкоди як компаніям, так і письменникам.

Остання зустріч сторін конфлікту сталася в п'ятницю 10 серпня. Наразі не зрозуміло, чи призведуть переговори до значного прориву, або скільки часу знадобиться сторонам для досягнення угоди щодо нового трирічного контракту між Гільдією сценаристів та Альянсом кіно та телепродюсерів.

Але джерело, близьке до переговорів, каже, що ця сесія була більш продуктивною, ніж переговори 4 серпня — перші з моменту початку страйку 2 травня.

Подякувати 🎉