Facebook Pixel

Протести на вулицях і гра Біньяміна Нетаньягу: чому криза в Ізраїлі загрожує не тільки Ізраїлю

Сотні тисяч людей в Ізраїлі вийшли на протести та вимагали звільнення премʼєр-міністра Біньяміна Нетаньягу. Причинами демонстрацій, зокрема, блокування шосе та аеропорту Тель-Авіва, стали спроби лідера країни зробити судову систему залежною від парламенту та звільнити міністра оборони за заклики зупинити нові плани уряду.

Хоча премʼєр врешті вирішив відкласти нові закони, суспільство вимагає їхнього повного скасування. Лідер опозиції Ізраїлю Яір Лапід назвав те, що відбувається, найбільшою кризою в історії країни. Через які саме закони обурене суспільство та чим це може закінчитися?

Протести в Ізраїлі: чому люди вийшли на вулиці

Сотні тисяч людей в Ізраїлі вийшли на протести й оголосили про страйки в неділю. Фото: Getty Images

Сотні тисяч людей в Ізраїлі вийшли на протести й оголосили про страйки в неділю. Фото: Getty Images

Плани уряду змінити судову систему полягають у тому, щоб, зокрема, дозволити простій більшості із 61 депутата зі 120 у Кнесеті скасовувати майже будь-які рішення Верховного суду. Крім того, саме депутатам хочуть віддати можливість призначати більшість суддів. Як зазначає The Guardian, ці плани вже викликали кількамісячні демонстрації та були розкритиковані західними союзниками Ізраїлю, наприклад США.

Провідниками змін від Нетаньягу формально є не він сам, а міністр юстиції Ярів Левін і релігійний сіоніст, що очолює комітет закону та правосуддя Кнесету, Сімха Ротман. Обидва чоловіки відчувають давню ненависть до Верховного суду Ізраїлю, який вважають надто потужним і упередженим: зокрема, вони так і не пробачили суду рішень, пов’язаних з одностороннім виходом Ізраїлю із Сектору Газа у 2005 році.

Водночас запропоновані урядом заходи можуть допомогти Нетаньягу уникнути судового переслідування в його корупційній справі.

Усе це є частиною ще більшої політичної кризи: судовий процес над Нетаньягу почався у 2019 році, відколи відбулося 5 виборів із неможливістю сформувати стабільні уряди. Врешті в листопаді 2022 року блок правих партій на чолі з теперішнім премʼєром отримав більшість і сформував найбільш правий уряд в історії країни.

З-поміж планів нової адміністрації — очевидний ухил проти прав людини, зокрема:

  • скасування законодавства про ЛГБТК+;
  • скасування законів, що захищають права жінок і меншин;
  • послаблення правил ведення бойових дій для ізраїльських поліцейських і солдатів.

Чому Верховний суд Ізраїлю опинився під загрозою

Як пояснюють критики уряду, Верховний суд Ізраїлю відіграє величезну роль стримувань і противаг, оскільки країна не має офіційної конституції чи другої законодавчої палати.

Побоювання, що пропозиції призведуть до розмивання демократичних норм і верховенства права, спровокували найбільший рух протесту в історії Ізраїлю.

Здебільшого рух не має лідерів, його підтримує частина військових резервістів і IT-сектор Ізраїлю.

Поки що спроби досягти компромісу за посередництва президента Ісаака Герцога були відкинуті урядом як такі, що не працюватимуть, але гучний заклик до заморожування законодавства від міністра оборони Йоава Галанта, схоже, змінив ситуацію.

Нетаньягу швидко звільнив Галанта за його позицію, і саме це спровокувало одну з найдраматичніших ночей в історії Ізраїлю, коли люди вийшли на вулиці по всій країні.

Протести в Ізраїлі: люди спалювали портрети з Нетаньягу. Фото: Getty Images

Протести в Ізраїлі: люди спалювали портрети з Нетаньягу. Фото: Getty Images

Якщо уряд все-таки ухвалить закони, проти яких виступають мітингувальники, це породить безпрецедентну конституційну кризу, коли Верховний суд може скасувати нормативні акти, що обмежують його повноваження, проте уряд може не виконувати це рішення.

У чому підозрюють Нетаньягу та як він реагує

Щодо судового процесу проти Нетаньягу, то його підозрюють у хабарництві, шахрайстві та зловживанні довірою в трьох справах. Сам прем'єр-міністр заперечує будь-які правопорушення та стверджує, що є жертвою «полювання на відьом», пише BBC.

У відповідь на протести в понеділок увечері Нетаньягу замість пояснень дій уряду звинуватив «екстремістську меншість» у спробі розділити націю та розкритикував військових резервістів, заявивши, що ті не хочуть служити.

Останнє рішення з відкладення закону згорнуло загальнонаціональний страйк. Це виграє час для Нетаньягу, проте не розв'яже проблему. Опозиція готова продовжити діалог, проте ультраправа партія Jewish Power як член коаліції вже заявила, що вони погодилися на затримку ухвалення реформ в обмін на гарантію, що пан Нетаньягу прийме їх під час наступної сесії парламенту.

Йдеться про ухвалення законів у будь-який момент після канікул парламенту, що завершаться наприкінці квітня. США тим часом заявили, що залишаються стурбованими ситуацією в Ізраїлі.

Чому ситуація Нетаньягу стала справді патовою

Чому Нетаньягу важко прийняти рішення, яке влаштує всіх. Фото: Getty Images

Чому Нетаньягу важко прийняти рішення, яке влаштує всіх. Фото: Getty Images

Нетаньягу перебуває в розриві між своєю ультраправою коаліцією та громадським гнівом через план уряду послабити судову систему, аналізує ситуацію також і The New York Times.

Трохи більш як рік тому здавалося, що його політична кар’єра майже закінчилася.

Тоді державні прокурори запропонували його адвокатам укласти угоду про визнання провини, яка дала б йому змогу уникнути тюремного ув'язнення під час судового розгляду справи про корупцію в обмін на те, щоб залишити політику на сім років.

Переговори провалилися, судовий процес триває, а сам Нетаньягу знову посів крісло премʼєра та шукає «аварійний люк» від ризику бути засудженим за корупцію.

До закінчення пасхальних канікул коаліція ультраправих сил хитатиметься, залишаючи відкритою можливість компромісу з опозицією, але лише до наступного загострення кризи.

На думку американців, новий виклик перед Нетаньягу — як збалансувати між планами ультраправих і гнівом суспільства — поглине й відверне його від такх пріоритетів, як-от зміцнення дипломатичних зв’язків з арабським світом і співпраця зі США для боротьби із загрозою ядерної програми Ірану.

Quote«Він чарівник, який завжди дістає кролика зі свого капелюха, — коментує ситуацію Аншель Пфеффер, біограф Нетаньяху. — Тепер йому стає все важче й важче знайти кроликів».

Ситуація справді складна через те, що, скасувавши плани уряду, Нетаньягу ризикує безповоротно розірвати відносини з ультраправими партіями, які дають йому більшість у парламенті. Але якщо він піддасться й дозволить зміни, це поглибить соціальну кризу, яка вже спричинила страйки в лікарнях, аеропортах і школах, а також заворушення у війську.

Як криза в Ізраїлі впливає на міжнародну політику

Чому ситуація Нетаньягу погрожує й міжнародній політиці. Фото: Getty Images

Чому ситуація Нетаньягу погрожує й міжнародній політиці. Фото: Getty Images

Опитування 27 березня показало, що більшість респондентів тепер підтримують Бенні Ганца, опозиційного законодавця та колишнього головнокомандувача армії. Майже дві третини висловилися проти звільнення міністра оборони й за негайне скасування планів щодо ослаблення Верховного суду.

Крім судової системи, партнери пана Нетаньяху по коаліції також підривають деякі цілі зовнішньої політики, які найбільше його турбують, зазначає NYT.

Так, крайній правий міністр національної безпеки Ітамар Бен-Ґвір розлютив мусульман, увійшовши в оточенні озброєних поліцейських до мечеті Аль-Акса, священного місця в Єрусалимі, відомого з-поміж євреїв як Храмова гора.

Тим часом ультраправий міністр фінансів Бецалель Смотріч викликав обурення, нещодавно заявивши, що палестинців не існує, і закликав ізраїльську державу «стерти» палестинське місто на Західному березі.

Палестина на тлі кризи в Ізраїлі побоюється повернення до повномасштабної війни, а вороги країни, зокрема Іран, уважно стежать за ситуацією, плануючи обернути її собі на користь.

Усе це підриває плани Нетаньягу встановити звʼязки з Саудівською Аравією, зміцнити союз з Об’єднаними Арабськими Еміратами та разом зі США атакувати іранську ядерну інфраструктуру.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉