11 листопада 1918 року після 123 років з третього поділу Речі Посполитої, маршал Юзеф Пілсудський очолив відроджену Польщу та сформував перший в історії країни демократичний уряд. На жаль, вже за 10 років – у вересні 1939-го – Польща в чергове була поділена Німеччиною та СРСР. Національне свято незалежності було поновлено тільки в 1989 році, коли розвалився Варшавський блок і у Польщі відбулися демократичні вибори.
У новітні історії взаємовідносини між Польщею та Україною не можна назвати цілком безхмарними, також вистачає розбіжностей, пов’язаних з подіями II СВ.
Але 24 лютого 2022 року саме Польща, перша з країн світу, почала приймати українських біженців. Вже за день (!) вздовж східного польського кордону було розгорнуто перші вісім пунктів біженців, де українці могли отримати тимчасовий притулок і допомогу. Це не рахуючи тисяч волонтерів, які діяли на всіх пунктах пропуску, буквально «розбираючи» прибульців по домівках. І всебічну підтримку України на всіх рівнях, від гуманітарного до воєнного та політичного.

Польський кордон перетнули близько 4,2-4,5 млн людей, з яких 2,8 млн обрали Польщу, як постійне місце перебування.
Наступним кроком була допомога зброєю та боєприпасами – і теж в найважчі перші дні російської навали. За розміром воєнною допомогою вона входить до 10 лідерів – $1,75 млрд. І це не просто гроші. По-перше, це 0,88% ВВП Польщі – за цим показником співвідношення допомоги до ВВП Польща восени 2022 року займала третю сходинку серед союзників. По-друге, це важка техніка, якої так не вистачало на початковому етапі війни. Понад 230 одиниць танків Т-72М, 20 одиниць РСЗВ БМ-21, та самохідних гаубиць 2С1, не менше 40 БМП-1. Крім цього Україна отримала артилерійські системи, РСЗВ, боєприпаси.
І ще один маленький факт: перша колона польської військової техніки, до якої зокрема входили 100 мінометів 60-мм, прибула в Україну вже 26 лютого 2022 року.
Наразі Польща для України – це головні ворота імпорту техніки, пального та інших товарів. І, відповідно, основний канал експорту для української продукції. Чотири залізничних та вісім автомобільних переходів працюють у режимі 24/7, країни мають намір збільшити і їх пропускну здатність, і кількості самих переходів.
– і всі українці – з радістю вітають Польщу з Національним святом незалежності.