Facebook Pixel

Румунія ризикує стати новою жертвою команди Трампа через проросійського політика

Келін Джорджеску. Фото: romania-insider.com

Келін Джорджеску. Фото: romania-insider.com

Конституційний суд Румунії 11 березня поставив крапку у справі щодо участі у виборах президента країни Келіна Джорджеску. У день голосування, 4 травня 2025 року, його прізвища не буде у виборчих бюлетенях.

Джорджеску, якого багато румунських та міжнародних ЗМІ називають вкрай правим і проросійським політиком, дізнавшись про рішення суду, у відеозверненні сказав, що його місія виконана, оскільки він «викрив демона у всій його огидності».

Враховуючи, що члени команди президента США Дональда Трампа раніше засуджували недопуск Джорджеску до виборів, а вони не люблять, коли до них не прислухаються, The Page вирішило написати про «кейс Джорджеску».

Хто такий Келін Джорджеску

Джорджеску, який підтримує Росію, несподівано виявився переможцем першого туру президентських виборів у листопаді 2024 року, результати яких були анульовані. Скасовуючи результати, суд ухвалив, що Джорджеску отримав незаконне фінансування, і натякнув, що Росія просувала його вірусні відео на TikTok, що вплинуло на виборців.

До виборів мало кому відомого Джорджеску вважали безнадійним маргіналом, тому багато хто був приголомшений, коли він набрав 23% голосів.

Має намір чи ні, Джорджеску приміряв на себе карикатурний образ, що межує з гротеском. Він стверджує, що зустрічався з інопланетянами, вважає фейком висадку американців на Місяць, захоплюється румунськими фашистами 1930-х років і є затятим противником вакцинації та транснаціональних корпорацій. Джорджеску не лише обіцяє припинити допомогу Україні, а й заявив, що Румунія має мати до неї територіальні претензії.

Чому суд не допустив Джорджеску до виборів

Виборче бюро наголосило, що кандидати на пост президента мають «поважати Конституцію та захищати демократію». Цим критеріям Келін Джорджеску не відповідає. Бюро також зазначило, що Конституційний суд раніше з вини Джорджеску анулював вибори, що автоматично зробило його кандидатуру недійсною.

Також 26 лютого Генеральна прокуратура оголосила, що проти Джорджеску порушено кримінальну справу за кількома статтями, включаючи підбурювання до дій, спрямованих проти конституційного порядку, поширення хибної інформації, фальсифікацію фінансових декларацій про фінансування виборчої кампанії (Джорджеску стверджував, що нічого не витратив на вибори), створення чи підтримку фашистських, расистських чи ксенофобських організацій та публічну пропаганду культу осіб, засуджених за військові злочини та злочини проти людяності.

Як відреагували на усунення Джорджеску у Вашингтоні та у Москві

Дмитро Пєсков, прессекретар президента РФ, у якій неугодних владі кандидатів давно і тотально не допускають до будь-яких виборів, заявив, що президентські вибори в Румунії без участі Келіна Джорджеску є «нелегітимними».

Quote«Це порушення всіх демократичних норм у центрі Європи», — сказав він.

Служба зовнішньої розвідки РФ 4 березня назвала Джорджеску жертвою «європейської тоталітарно-ліберальної еліти». Наступного дня Румунія вислала військового аташе Росії та заарештувала шістьох осіб за «змову з метою захоплення державної влади».

За передвиборчими потрясіннями в Румунії також уважно спостерігають із Вашингтона.

У лютому агентство Bloomberg писало, що адміністрація Трампа «нині чинить тиск на владу Румунії, щоб гарантувати, що проросійському політику Келіну Джорджеску буде дозволено безперешкодно продовжити свою виборчу кампанію і балотуватися на президентських виборах у травні».

Видання зазначало, що американські офіційні особи зосередилися майже виключно на питанні президентських виборів під час серії приватних зустрічей зі своїми румунськими колегами, попередивши їх: перешкоджати кампанії Джорджеску не варто.

На початку року адміністрація Трампа підтримала ідею дозволити Джорджеску балотуватися, а віцепрезидент США Джей Ді Венс привселюдно засудив скасування результатів листопадових виборів. З аналогічним осудом виступив і Ілон Маск, якому дуже сподобалася обіцянка Джорджеску заборонити роботу в Румунії всіх організацій, пов'язаних із Джорджем Соросом.

Рішення Виборчого бюро, яке заборонило Джорджеску брати участь у виборах, Маск назвав «божевіллям». Підтримала Джорджеску і директор національної розвідки США Тулсі Габбард.

Quote«Румунська влада спантеличена наполегливістю офіційних осіб США щодо Келіна Джорджеску, який публічно займає проросійську позицію», — повідомляло Bloomberg.
Подякувати 🎉