В ООН 23 лютого обговорюють війну в Україні та формулу миру Зеленського. Фото: Getty Images
До річниці вторгнення росії в Україну 24 лютого Генасамаблея ООН має проголосувати за українську формулу миру. Сам розгляд резолюції запланований на 23 лютого, проте поки Генасамблея продовжує обговорення війни в Україні.
Варто зазначити, що самі пункти формули миру Зеленського не були додані до тексту резолюції, а рішення Генасамблеї не є обовʼязковими для виконання. Тим не менш, Україна вважає важливим зібрати якомога більшу підтримку країн.
«Наша формула охоплює всі аспекти збитків: від шкоди міжнародному праву до шкоди довкіллю», — підкреслив Володимир Зеленський, закликаючи учасників 44-го саміту лідерів країн Карибської співдружності підтримати документ.
Нагадаємо, саму формулу президент представив 15-16 листопада саміту G20.
Формула миру Володимира Зеленського [відео]
План від президента України включає такі 10 пунктів:
- радіаційна та ядерна безпека;
- продовольча безпека;
- енергетична безпека;
- звільнення всіх полонених і депортованих;
- виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку;
- виведення російських військ з України та припинення бойових дій;
- справедливість;
- протидія екоциду, негайний захист природи;
- недопущення ескалації війни;
- фіксація закінчення війни у мирному договорі.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив 23 лютого, що обговорив з головою Генасамблеї ООН Чабі Кьорьоші позицію щодо нелегітимності присутності росії в Радбезі ООН, а також формулу миру від Зеленського.
The Page попросив політичних експертів проаналізувати, що голосування ООН до річниці повномасштабного вторгннення росії означає для України, чи воно має лише символічне значення? Зрештою, як довго росія перебуватиме в ООН?
Голосування ГенАсамблеї ООН: чого очікувати Україні
Голосування має значення, як міжнародно-правовий акт підтримки України, солідарності з Україною, визнання справедливими позицій та інтересів України в цій війні, заявив у коментарі The Page голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.
Безумовно, якщо вдасться на рівні резолюцій Генеральної Асамблеї підтримати формулу миру Зеленського, це дуже важливо на перспективу, оскільки на даний момент це швидше символічний, але вагомий акт підтримки України, і це реагування на річницю початку російського вторгнення в Україну.
Але на перспективу це може стати підґрунтям для того, щоб вимагати репарації або відшкодування збитків з боку росії для створення міжнародного спеціального трибуналу для переслідування військових злочинців з боку росії. Зокрема, вищого політичного керівництва.
Рішення ООН матиме символічне значення, але в подальшому може стати підгрунтям для трибуналів над рф.
Експерт вважає, що ця резолюція теж може бути дуже важливою для подальших політичних та правових дій щодо покарання росії за її агресію проти України.
У 2022 році ухвалювалися декілька резолюцій із засудженням агресії рф, а також на підтримку України та її територіальної цілісності. Однією з вагомих резолюцій Фесенко називає рішення росії про анексію окупованих територій України.
Символічний документ, але важливий для України
Політолог Дмитро Воронков погоджується, що на жаль, резолюція Генасамблеї ООН не може бути обов’язковою до виконання, тому документ має скоріше символічне значення.
Нова резолюція стане показником того рівня підтримки Заходу (та й усього світу), який може спонукати приєднатися до підтримки України ті держави, які не визначилися або утримують нейтралітет у цьому питанні.
«Я би сказав, що з точки зору дипломатії — це важливе рішення, але будемо реалістами, на хід війни це не вплине».
Виконавчий директор Фонду Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва Петро Бурковський зазначив у коментарі The Page, що варто дочекатися результатів голосування, аби подивитися, скільки країн підтримає Україну, скільки утримається та проголосує проти.
«У цьому аспекті варто дивитися на ситуацію в динаміці, як різні держави голосують на підтримку резолюції, інтересів України», — пояснює експерт.
Вилучити росію з ООН — неможливо?
Наразі, на думку експерті, вигнати росію з ООН неможливо, хоча теоретично є такий сценарій, є пропозиції українських та деяких закордонних міжнародно-правових експертів, як це зробити.
Зокрема, Володимир Фесенко пояснює, що виключити росію з ООН можна тільки за згодою постійних членів Радбезу ООН, і при цьому росія є сама таким постійним членом, що створює замкнуте коло:
«Це треба мати на увазі, а то у нас розмов багато, але реалістичний мій погляд, це буде робитися після завершення війни у тому разі, якщо росія зазнає повної поразки та якщо почнуться достатньо серйозні кризові явища в самій росії. Ось тоді виникне можливість змінити статус росії в ООН».
Дмитро Воронков вважає дивним і диким той факт, що країна-агресор є постійним членом Радбезу ООН — тобто має такий статус у організації, що зобов’язана робити все для утримання миру. Втім, поки він не бачить перспективи її вигнання:
«Я не бачу поки що поштовхів, кроків зі сторони наших європейських партнерів щодо вилучення росії. Юридично це теж важко зробити, тому що росія є постійним членом».
Проте, за словами експерта, є деякі заяви європейських лідерів щодо зміни статуту, який він називає неефективним та таким, що потребує реформування:
«Я би сказав, що цей той випадок, який демонструє необхідність цього реформування, причому в екстреному режимі. У перспективі це можливо, але сподіватися, що це буде найближчим часом, я би не став».
Призупинити членство росії в ООН: чи є такий механізм
За словами Петра Бурковського, держави-члени ООН можуть призупинити членство росії в ООН, але немає механізму, щоб призупинити її статус або вигнати з Ради Безпеки ООН.
Україна, нагадав він, наполягає на тому, що у 1991 році рф незаконно поза неврегульованим статутом ООН зайняла місце Радянського Союзу, який зник з Ради Безпеки ООН.
Україна наполягає на тому, щоб це питання розглянули і виправили цю історичну та юридичну помилку. І позбавили росію місця у Раді Безпеки ООН.
Якщо уявити сценарій, за якого росію позбавляють місце в Раді Безпеки ООН, це не означає, що вона перестане автоматично бути членом ООН.
Тоді, потрібне буде голосування на Генеральній Асамблеї ООН про призупинення членства ООН. Зрештою, росія сама може вийти зі складу ООН.
Знадобиться не одне голосування, щоб викинути росію з ООН. Але вона може вийти звідти сама.