На початку кожного тижня традиційно публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Володимира Зеленського. У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.
Ми проаналізували такі теми, які вплинуть на рейтинг Зеленського:
- НБУ підвищив облікову ставку до 8,5%;
- Верховна Рада ухвалила закон про легалізацію віртуальних активів;
- Верховна Рада ухвалила закон про індустріальні парки;
- за рік харчові продукти в Україні подорожчали на 9 — 75%.
Хто і як впливав на рейтинг Володимира Зеленського із 6 до 12 вересня

Правління Національного банку України вирішило підвищити облікову ставку на 0,5 процентного пункту — до 8,5% річних. У регуляторі також заявили, що він припиняє використовувати антикризові монетарні заходи від початку четвертого кварталу 2021 року.
Таке рішення пов'язано з інфляцією, яка в останні місяці перевищує 10% під впливом як тимчасових, так і фундаментальних чинників.
Рішення про підвищення облікової ставки позитивно вплине на рейтинг глави держави, оскільки сприятиме утриманню інфляційних очікувань під контролем і поверненню інфляції до уповільнення до цільового показника 5%, що очікується у 2022 році.

Верховна Рада ухвалила в другому читанні законопроєкт про легалізацію віртуальних активів, який є базовим для запуску ринку віртуальних активів в Україні.
Так, закон зможе впорядкувати регуляцію ринку віртуальних активів, врегулювати правовий статус цих активів і цивільно-правові відносини між фізичними та юридичними особами, які виникають під час використання цифрових активів.
Водночас упродовж року Україна має внести зміни до Цивільного та Податкового кодексів і розробити відповідні підзаконні акти.
Це позитивно вплине на рейтинг глави держави, оскільки закон є базовим для запуску ринку віртуальних активів в Україні. Документ дасть змогу іноземним і криптобіржам працювати офіційно, створити вигідні умови, які дозволять компаніям реєструватися в країні. Унаслідок цього бюджет зможе отримувати відповідні податки.
Додамо також, що Україна стала однією з небагатьох країн, які легалізували криптоактиви (це вже зробили Німеччина, Люксембург, Сінгапур).

Верховна Рада ухвалила в другому читанні законопроєкт про індустріальні парки, ініціаторами якого виступили народні депутати від «Слуги народу» Дмитро Наталуха, Олексій Мовчан, Ігор Марчук та інші.
Так, у складі індустріального парку зможуть перебувати об'єкти переробної промисловості, науково-технічної діяльності, сфери інформації/телекомунікацій тощо.
У них буде заборонено виробляти підакцизну продукцію (крім автомобілів і інших транспортних засобів), займатися гральним бізнесом.
Проєкт закону передбачає виділення щонайменше 2 млрд грн бюджетних коштів на розвиток індустріальних парків (щорічно з 2022 до 2025 року).
Водночас для учасників індустріальних парків передбачено повну або часткову компенсацію відсоткової ставки з бюджетних коштів за кредитами на облаштування та ведення господарської діяльності. Крім того, передбачено фінансування облаштування індустріальних парків, забезпечення будівництва об'єктів суміжної інфраструктури на безповоротній основі — йдеться про автодороги, лінії зв'язку тощо.
Це позитивно вплине на рейтинг глави держави, оскільки головною його метою є залучення інвестицій у промисловий сектор завдяки впровадженню стимулів в індустріальних парках. Плюсом є також те, що створюються нові робочі місця. Автори документа зазначають, що на кожен індустріальний парк із мінімальною площею 10 га припадатиме щонайменше 500 нових робочих місць.

Згідно з даними фінансово-економічного департаменту Мінагрополітики, відпускні ціни виробників на харчові продукти за рік збільшилися до 75%.
Зокрема, закупівельні ціни на пшеницю другого, третього і четвертого класу в річному вимірі зросли на 16% (до 7,7 тис., 7,6 тис. І 7,4 тис. без ПДВ відповідно); на кукурудзу стали вище на 27% (до 7 тис. грн). Відпускні ціни на кукурудзяну крупу зросли на 24% (до 12,9 грн/кг), на пшеничну крупу — на 13% (14,10 грн/кг), на горохову крупу — на 20% (14,33 грн/кг).
Щодо м'яса, то відпускні ціни виробників на м'ясо ВРХ збільшилися на 13% (до 108,15 грн/кг), на свинину — на 5% (до 89,61 грн/кг).
Відпускні ціни на соняшникову олію зросли на 70% (до 49,66 грн/л), на цукор — на 75% (22,09 грн/кг).
Таке зростання цін на продукти за рік, очевидно, негативно вплине на рейтинг президента Володимира Зеленського, оскільки погано сприймається громадськістю.