Фото: aa.com.tr
За нинішнім загостренням у секторі Газа і на півдні Ізраїлю, безсумнівно, стоїть Іран. Кібернетичні війська Палестинської автономії. Ракети, які можуть летіти на 90 і 250 км. Іранські копії ПТРК «Корнет» і ударні дрони «Шехаб».
В Україні ударні дрони, до слова, так і не виробляються, хоча нам роками обіцяли локалізацію польських на заводі в Чернігові.
А в секторі Газа їхні знамениті по всьому світу інженери впоралися, і споряджені боєголовками безпілотники з пафосом відправляються на ціль у спалахах фотоапаратів.
Все це було б неможливо без грошей та фахівців Тегерана. Без компонентів для ракетного палива та вибухівки.
Релігія
Привід може бути яким завгодно — цього разу ним стали зіткнення арабів і євреїв на Храмовій горі. Там довга історія про незаконних поселенців, виселення судами, права на будинки та систему безпеки навколо району. Сутички відбуваються з 1996 року.
Після того, як ХАМАС, що зараз керує Палестинською автономією, викотив ультиматум вивести поліцію Ізраїлю з Храмової гори, тригер протистояння запустився.
Але це лише привід — релігійні протести, місяць Рамадан, священне для кількох релігій місто.
Політика
А причина завжди одна. Іран не визнає державу Ізраїль, цілком офіційно називає «сіоністським новоутворенням» і загрожує знищити. «Скинути в море» — це не промови маргіналів на форумах, а заяви перших осіб Ірану.
Йде неоголошена війна. У Сирії іранці розміщують інфраструктуру з виробництва ракет, ударні дрони та будують пускові платформи.
Десь раз на місяць авіація Ізраїлю завдає по них ударів із повітря. Цілі — склади навколо Дамаска, військовий аеродром Т4, заводи твердого палива для ракет.
Економіка
Іран, який тільки в 2019 році подолав імпорт бензину (досить оригінально подолав, ввівши квоти на один автомобіль в 60 літрів на місяць), посилає режиму Асада в Сирії танкери з паливом.
Не так давно один із таких танкерів горів від попадання ракети з невідомого літака.
Тегеран і Дамаск утримували сім'ї шахідів у палестинській автономії, виплачували премії бойовикам, які беруть участь в «інтифаді ножів», допомагали технічними фахівцями.
Зараз після COVID-19 і активної участі в кампанії в Сирії, цілком можливо, що потік грошей для ХАМАС став пересихати. Ще у 2015 році один із функціонерів ХАМАС заявляв, що Іран згортав допомогу. А можливо, іранці втомилися ховати своїх бійців після нальотів ВВС Ізраїлю та вирішили відкрити кран. Істина, як завжди, буде десь посередині.
Вороги на півночі, вороги на півдні, вороги на сході
Не варто забувати, що «Хезболла» в Лівані — це також проєкт на балансі Ірану — угруповання має тисячі ракет, важку зброю, активно бере участь у громадянській війні в Сирії.
Ось Тегеран–Дамаск–Бейрут. Шиїтський півмісяць, однойменне шосе, санітарний кордон, що захищатиме Тегеран. Який продовжує свою ядерну програму і знаходиться під наростаючими з 1979 року санкціями.
Усі, напевно, пам'ятають ці атмосферні фото: ось дівчата в Ірані до революції та повалення шаха ходять у коротких спідницях, ось люди висять на будівельних кранах за чаклунство та спілкування з джинами в 21 столітті? Ядерна теократія та протести через ціни на їжу.
Близькосхідний вузол
Держава, яка офіційно погрожує знищити Ізраїль, збагачує уран, активно озброює два терористичних угруповання, визнані такими в ЄС і США, — «Хезболлу» та ХАМАС, поставляє ударні дрони та ракети, здатні пролетіти 250 км. Потрібна ще якась причина для війни? Так склалося ще минулого століття, що євреї вважають за краще діяти, а не чекати, коли їх поведуть до концентраційних таборів — негативний багатий досвід вичікування у ізраїльтян є.
Плюс наростаюча загроза з боку Палестинської автономії. Колись, ще в еру до двох дивізіонів «Залізного куполу» та побудованих в кожному новому будинку бомбосховищ, ракети звідти літали кілометрів на 30-40, як нормальний «Град» і «Ураган». Але відтоді вони долітають до аеропорту Бен-Гуріон і столичної агломерації, 71 км. Можна нескінченно говорити, хто правий, а хто не правий у конфлікті навколо Палестини та Ізраїлю. Але обстріли не вибірковою зброєю зони, де проживає 3 млн чоловік, не є самозахистом. Які тільки безперервно наростають.
Нескінченний мирний процес і його плоди
З часів, коли ізраїльтяни заради мирного процесу згребли бульдозерами свої поселення в секторі Газа та віддали єгипетським військам Філадельфійський коридор, пройшло чимало років.
2000 осіб було виселено, армія очистила прикордонну з Єгиптом зону. Що зробили палестинці? Побудували, нарешті, глибоководний порт? Перетворили сектор Газа в подобу Ізраїлю? Збирають кілька врожаїв у пустелі?
Ні, за гроші Ірану були побудовані мережа тунелів і ракетних заводів, часто під об'єктами цивільної інфраструктури. У крайніх злиднях 2 млн людей живуть в агломерації площею з Дніпропетровськ.
Але ХАМАС продовжує мілітаризувати сектор і будувати підземну інфраструктуру для десятків тисяч бойовиків. На початок конфлікту угруповання мало арсенал на 15 тис. ракет.
Демократія палестинського розливу
Коли правлячому в секторі Газа угрупованню не сподобалися результати виборів у 2007 році, була проведена військова операція проти конкуруючої організації «ФАТХ». Понад 600 людей було вбито, підірвана штаб-квартира конкурентів і радіостанція «Голос Палестини».
Терористична організація захопила двохмільйонну автономію й обстрілює половину Ізраїлю іранськими ракетами? Захопила внаслідок різанини і за гроші мракобісів, що знаходяться під санкціями, вішають 16-річну дівчину за звинуваченням в блуді (справа Салех в Ірані)? Так, все так. Збереження особистої влади та спонсори. А вже потім свободу Палестині. Як її бачить саме ХАМАС.
Ескалація
З початку загострення 11 травня з Ізраїлю пішло приблизно 2400 ракет. 10% з них прорвалося крізь ПРО. Якщо врахувати, що одна ракета до «ЖК» може коштувати до $40 тис., а батарея — 150 млн, то перехоплювати подарунки, що літають, дорого. Плюс прямі влучення по будинку, нафтовому сховищу в порті Ашкелон, потрапляння ПТУР по автомобілю, скасовані рейси та зупинка польотів під час нічних обстрілів.
А ще південь країни в змішаних містах із арабськими кварталами палахкотить від погромів уперше з 2000 року. У Рамлі та Лоді громлять магазини, палять патрульні машини, подекуди йде стрілянина. Поки що «Хезболла» в Лівані дотримується умов останнього перемир'я — можливо, ще свіжа пам'ять, як на півдні Лівану не залишилося жодного цілого моста.
Сектору Газа, природно, дістається більше — занадто різний технологічний рівень. Тільки в ніч із 13 на 14 травня під час операції «Страж стін» понад 160 літаків завдали ударів по столиці автономії. Був знищений центральний банк, поліцейські ділянки, офіс безпеки ХАМАС, обрушилися тунелі.
Операція триває і в ці хвилини. Жорстокість ударів досягла максимуму за багато років — вночі минулої п'ятниці в секторі Газа звалилося енергопостачання. У ніч на понеділок 17 травня ВПС Ізраїлю продовжували працювати бункерними боєприпасами та коректованими бомбами по системі підземних комунікацій.
Все ще є шанс, що регіон не скотиться у велику війну. Але її полум'я продовжує розпалюватися. Єгипетська делегація, яка виступила посередниками, повернулася в Каїр без результату — перемир'я домогтися не вийшло.