Facebook Pixel

Україна обійшла росіян у виробництві дронів, трендом 2025 року будуть ракети — Михайло Федоров

У війні з росією головним проривом України стали дрони, тому боротьба триває не лише на полі бою, але й в розрізі технологій. Досвідом використання та виготовлення БПЛА цікавляться передові армії світу.

Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров розповів каналу «Пряма Червона» про те, як створюється нова модель війни, чому Україна виграє у технологічному протистоянні та які виклики ще потрібно подолати. The Page переповідає головне.

Війна дронів: як гейміфікація допомагає нищити росіян

«Сьогодні 90% всіх цілей на полі бою вражають дрони», – зазначає Михайло Федоров. За його словами, два роки тому Україна поступалася росії у використанні ударних дронів, зокрема FPV і дронів-камікадзе, що стали основною ударною силою. Особливо болючим було відставання у сфері баражуючих боєприпасів, таких як російські «Ланцети». Але ситуація кардинально змінилася.

Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров

Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров

Quote«Ми створили систему гейміфікації для підрозділів, які воюють дронами. За кожен знищений об'єкт вони отримують бали, які можуть обмінювати на нові дрони. Це проєкт (є-БАЛИ), назва говорить сама за себе», – розповідає Федоров.

У результаті за останній місяць перші місця в рейтингу зайняли підрозділи, що використовують дрони «ланцетоподібного» типу, тобто ті, що мають дальність ураження в десятки кілометрів.

Quote«Ми почали більше використовувати такі дрони, їх ще не вистачає, але конкуренція вже почалася. Вільний ринок зробить свою справу – їх буде ще більше», – зазначає міністр.

Гейміфікація створює здорову конкуренцію між підрозділами. Військові не просто прагнуть виконати бойове завдання, а й конкурують між собою за першість.

Quote«Мадяру» неможливо дописатися в останній тиждень місяця, бо він добиває своїх «хробаків» (ворожу техніку) і вибиває собі топові місця», – розповідає Федоров.

Гейміфікація дозволила зрозуміти, що працює краще

Окрім знищення ворога, система допомагає Україні зрозуміти, які технології працюють найкраще.

Quote«Тепер ми реально знаємо математику війни. Який дрон ефективний, що краще вражає техніку або піхоту. Це не хтось зверху вирішує, які дрони потрібні, а самі військові обирають те, що працює», – пояснює міністр.

Наступним кроком стане створення «маркетплейсу», де військові зможуть «замовляти» необхідні дрони так само, як замовляють товари в інтернет-магазинах.

Quote«Ти вибираєш підрозділ, який хочеш підтримати, бачиш, скільки ще потрібно на дрон, який знищить танк, і донатиш. І щоразу з кожним донатом танк поступово вибухає на екрані», – розповідає Федоров про можливу нову систему збору коштів.

Технологічне протистояння з росією: «рахунок 5:4 – ми виграємо»

Два роки тому, відповідаючи на питання про технологічну війну, Федоров сказав, що рахунок 3:3. «Зараз ми виграємо 5:4», – говорить він.

Quote«Ми літаємо на 30 км вглиб, ефективно знищуємо техніку, у нас 500 компаній, які виробляють дрони. Є велика кількість проблем – з постачанням, із «мавіками», але технологічно ми вже попереду», – пояснює Федоров.

На його думку, із часом на полі бою ставатиме все менше техніки та піхоти й до 30 км у глибину збільшуватиметься «сіра зона», яку до кінця не контролює жодна зі сторін, що змусить всі технології працювати на більшу відстань.

Головним же «трендом» 2025 року будуть ракети та «глибокі удари» по території росії.

Залежність від Китаю та майбутнє українського виробництва БПЛА

Україна активно використовує китайські дрони DJI Mavic, але Китай уже кілька разів штучно обмежував постачання.

«Ми розуміємо, на чиєму боці Китай. Щоб сказати це без матюків – він на своєму боці, – говорить міністр, але каже, що план «Б» є. – Вже є 3-5 українських компаній, які виробляють аналоги Mavic. Поки що є нюанси по камері та зв’язку, але ми поступово створюємо власне виробництво».

Українські компанії також переходять на локалізоване виробництво.

«Якщо дати українцям свободу та конкуренцію, вони зроблять неможливе. Ми вже навчилися бити ворога дронами, далі буде ще цікавіше», – підсумовує міністр.

Головний підсумок цих технологічних перегонів – створення потужної військово-технологічної індустрії. Україна не просто купує технології – вона їх розробляє та впроваджує на полі бою.

Подякувати 🎉