Як кремль збирає «друзів» на парад 9 травня і хто шукає приводи, щоб не їхати

Хто приїде на парад 9 травня 2025 року в Москві

9 травня в росії давно перетворилось із дня пам’яті героїв та жертв Другої світової на апофеоз російської мілітарної пропаганди з гаслом «можемо повторити». Ще до 2014 року західні політики хоч і відвідували паради путіна, але ставилися до них вкрай критично.

Єдиним виключенням був присвячений 60-річчю перемоги парад у 2005 році, на якому зібрались 50 лідерів країн світу, включно з США і Західною Європою. Після окупації Криму головними гостями путіна стали представники Індії та Китаю, більшість європейців дипломатично відмовлялася приїздити.

Минулого року лише дев’ять очільників дружніх до росії країн відвідали парад, але цього разу на Червоній площі очікується вже 18 лідерів, причому не тільки з Африки та пострадянського простору.

The Page розповідає, хто має відвідати свято диктатора кремля, а хто шукає, чи уже знайшов приводи для скасування візиту.

Зеленський не обіцяє лідерам країн безпеку на 9 травня у москві

Головним гостем параду стане диктатор Китаю, любий друг і спонсор російської економіки Сі Цзіньпін. Він планує пробути в росії 7-10 травня, МЗС КНР вже підтвердило його візит. Цікаво, що по ЗМІ гуляє чутка: нібито Китай через закриті канали звернувся до України з проханням не завдавати ударів по Червоній площі, коли там перебуватимуть представники країни.

Президент Зеленський фактично це підтвердив, сказавши: «Ми порядно поводимося з Китаєм і з державами, які не підтримують Україну з початку війни... Це не перший раз, коли до нас звертаються інші країни з тим, що вони їдуть на територію рф і хотіли б, щоб в цей момент було безпечно… Наша позиція дуже проста до представників всіх країн, які їхали чи їдуть на 9 травня: ми не можемо нести відповідальність за те, що відбувається на території рф».

Марширувати пліч-о-пліч із ними — це розділити відповідальність за кров убитих українських дітей, цивільних і військових, а не вшановувати перемогу над нацизмом. Так спільний ходу прокоментували в МЗС України. На фото тренування китайців

Після цього відомий «друг України», прем’єр Словаччини Роберт Фіцо звинуватив Зеленського у залякуванні глав держав, які збираються відвідати парад у москві. На додачу він заявив, що «відкидає будь-які погрози». Ба більше, в унісон із путіним Фіцо наголосив на потребі прийняття Зеленським запропонованого кремлем триденного припинення вогню.

Варто зауважити, що президент України підкреслив: на 9 травня росія може здійснювати провокації, щоб звинуватити українців. Проте МЗС росії побачило в цьому «пряму погрозу».

Деякі любі друзі путіна можуть не приїхати

Спочатку на парад у кремлі кликали прем’єра Індії Нарендру Моді, але він вирішив не їхати до москви. Приводом для відмови стала напруженість у Кашмірі між Індією та Пакистаном, яка ледве не переросла в чергову війну. Проте ще раніше індійська преса зазначала, що Моді навряд чи з’явиться на події.

Захід мав відвідати міністр оборони країни Раджнатх Сінгх, але він вже теж публічно відмовився і відправив свого заступника. Зазначимо, що минулого разу на святкуванні 9 травня прем'єр-міністр Індії був присутній 20 років тому.

Президент Сербії Александар Вучич достроково перервав візит до США через погіршення стану здоров’я. 3 травня його госпіталізували у Військово-медичну академію в Белграді. Діагноз наразі невідомий, але серби повідомили росіян, що стан здоров’я президента може не дозволити йому відвідати парад.

Під сумнів потрапив і візит прем’єра Вірменії Нікола Пашиняна. Місцеві ЗМІ поспілкувались зі спікером парламенту, який представляє партію Пашиняна. Він підкреслив, що «в останню хвилину (прем’єр) може вирішити не їхати». До речі, рік тому Пашинян відмовився від участі у святкуванні. Журналісти припустили, що прем’єр «може захворіти на ковід». Спікер погодився з цим, зазначивши, що уже «багато хто захворів».

Угорщина не буде офіційно представленою в москві, тому що під час війни перебувала на боці Німеччини. У квітні голова канцелярії угорського прем'єра заявив, що «закінчення Другої світової війни стало для Угорщини важкою поразкою».

Хто пообіцяв відвідати святкування 9 травня у москві

До прикладу, в 2023 році участь іноземних лідерів взагалі була обмежена прдеставниками колишніх країн СРСР

Загалом список відвідувачів, які пообіцяли приїхати, такий:

  • президент Азербайджану Ільхам Алієв;
  • президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв;
  • прем'єр Вірменії Нікол Пашинян;
  • президент Киргизстану Садир Жапаров;
  • президент Таджикистану Емомалі Рахмон;
  • президент Узбекистану Шавкат Мірзійоєв;
  • президент Республіки Куба Мігель Діас-Канель;
  • голова Буркіна-Фасо Ібрагім Траоре;
  • президент Венесуели Ніколас Мадуро;
  • президент Демократичної Республіки Конго Дені Сассу-Нгессо;
  • президент Сербії Александр Вучич;
  • голова Боснії і Герцеговини Мілорад Додік;
  • голова КНР Сі Цзіньпін;
  • голова Бразилії Лула да Сілва;
  • президент В'єтнаму То Лам;
  • прем’єр Словаччини Робер Фіцо;
  • президент Монголії Ухнаагійн Хурелсух;
  • президент Лаосу Тонлун Сісуліт.

Цікаво, що за індексом Freedom House лише три запрошені країни – Бразилія, Словаччина та Монголія – є «вільними», а «частково вільними» вважаються Сербія, Боснія і Вірменія, всі інші – «не вільні». Democracy index вказує, що Бразилія, Словаччина, Монголія та Сербія є демократіями, усі інші – гібридні або авторитарні режими. Тому можна зрозуміти, яку компанію обрав собі путін.

Повагу до його свята демонструють не безкорисливо. Більшість країн Центральної Азії і Монголія залежать від російських ринків і транзиту вуглеводнів. Словаччина мріє про дешевий газ. Країни Африки і Венесуела отримують і хочуть і надалі отримувати допомогу від рф. Інтерес Вірменії і Азербайджану пояснюють безпековим врегулюванням.

Але залучення Бразилії, хоч і з відверто прокитайським президентом, Сербії, з її історичною приязню до росії, та В’єтнаму, якого міг потягнути за собою Китай, можна вважати перемогою російської пропаганди. Після такого набору гостей важко казати, що росія перебуває в міжнародній ізоляції, принаймні з боку країн глобального півдня.

Читати на The Page