Facebook Pixel

Жорсткий генерал. Чого очікують від нового головнокомандувача ЗСУ Сирського

Призначення Олександра Сирського на посаду головнокомандувача Збройними силами України викликало невдоволення серед багатьох бійців. Деякі медіа згадували про його репутацію занадто жорсткого командира, який виконує поставлене завдання за будь-яку ціну. Проте співрозмовники The Page, які мали справу з генералом, відгукуються про нього інакше.

Розповідаємо, чим став відомий генерал Сирський під час війни, на якій він з 2014 року.

Що відомо про Олександра Сирського

Олександр Сирський народився у Владимирській області росії та закінчив Московське вище військове командне училище у 1986 році.

За радянських часів це вважалося нормою. «Багато хто закінчив московські академії і служив в росії», – розповів The Page заступник командувача ОСУВ «Хортиця» зі стратегічних комунікацій Сергій Череватий.

Проте після 1991 року Сирський залишився служити в Україні, закінчивши Національну академію оборони. Був командиром 72 механізованої бригади, що базується у Білій Церкві.

До російського повномасштабного вторгнення у 2022 році Сирський попрацював очільником Об'єднаного оперативного штабу з протидії російським силам на сході України (2016), очільником штабу Антитерористичної операції (з 2017), керівником Операції Об'єднаних сил та командувачем Сухопутних військ Збройних сил (з 2019).

Якими операціями командував Олександр Сирський

  • Деблокада Дебальцево, 2015 рік. Після операції нагороджений орденом імені Богдана Хмельницького.
  • Оборона Києва від російського повномасштабного вторгнення у 2022 році, в тому числі оборона Мощуна Київській області.
  • Харківська операція, осінь 2022 року.
  • Оборона Бахмута, травень 2022 – лютий 2023 року.
  • Лиманська операція, або «бої за Лиман», травень – жовтень 2022 року.

Що про Сирського говорять побратими та волонтери

Опитані The Page джерела вважають, що історія про більші втрати українських Сил оборони через командування Олександра Сирського, наприклад, у Бахмуті – більше російська пропаганда, ніж правда.

«Вперше ці наративи з'явилися в російських пропагандистських ресурсах. Підрозділи під командуванням Сирського створювали найбільше проблем росіянам. Те, що я бачив у нас, це передруки з російських джерел», – розповідає The Page Тарас Березовець, майор ЗСУ, пресофіцер Першої окремої бригади спеціального призначення, яка воювала у Бахмуті протягом вересня 2022 – лютого 2023 року і підпорядковувалась Сирському.

Негативні асоціації з іменем Сирського могли бути спричинені з тим, що він був задіяний в операціях, про які українцям боляче згадувати, наприклад, бої в районі міста Дебальцеве. Проте відхід із нього оцінюють як грамотний, якщо спиратися на слова журналіста Юрія Бутусова і Сергія Череватого.

«Це та людина, яка повідомляє неприємний наказ. Тому, звісно, він «лідер, який в усьому винен». Але якщо взяти операції, які він стратегічно робив і планував, там топчик. У нас на Запорізькому напрямку більше втрат, ніж в Бахмуті. Всі операції, якими командував Сирський, успішні, і це факт», – пояснює The Page відомий волонтер на умовах анонімності.

Військові, що служили із Сирським, відгукуються про нього позитивно. «Він жорсткий, але не жорстокий. Може виконати будь-яку вправу: бойову стрільбу з БМП, стрільбу з автомата, пістолета, сісти в танк, провести операцію від батальйонного типу до фронту. Його тип командира – «роби як я», – каже The Page Сергій Череватий.

Командувач Сухопутних військ генерал-полковник Олександр Сирський під час зустрічі з керівником КБ «Луч». Фото: АрміяІнформ

Командувач Сухопутних військ генерал-полковник Олександр Сирський під час зустрічі з керівником КБ «Луч». Фото: АрміяІнформ

В епіцентрах подій

Про Сирського відгукуються як про людину, яка постійно відвідує підрозділи на лінії фронту і хоче розуміти перебіг бойових дій на місці. «Сирський був у Соледарі за кілька днів до того, як ми з Соледара вийшли. Він генерал, який сам по п…здорезах постійно», – розповідає The Page відомий волонтер на умовах анонімності.

Опитані The Page джерела розповіли, що Сирський приїжджає на нуль раз у півтора-два тижні. Він любить перебувати на місці подій, вивчаючи інформацію з моніторів на командних пунктах батальйонів, моральний стан солдатів, стан зі шляхами евакуації поранених. «Сирський фактично жив на позиціях у Бахмуті», – розповів Тарас Березовець.

З собою він возить похідне ліжко, у якому спить на позиціях. «Закінчив нараду, ліг спати, потім піднявся і працює далі. Спить по чотири години на добу», – додає Березовець.

Олександр Сирський з візитом до 72-ої бригади напередодні російського вторгнення в лютому 2022. Фото: офіційна сторінка 72 ОМБР у Фейсбуці

Олександр Сирський з візитом до 72-ої бригади напередодні російського вторгнення в лютому 2022. Фото: офіційна сторінка 72 ОМБР у Фейсбуці

Співрозмовники The Page вважають Сирського адекватною заміною Залужного. «Він совковіший і на десять років старший за Залужного. Але у нього досвід більший, і це самий толковий генерал стратегічного рівня, у якого є бачення, як далі воювати», – додає The Page відомий волонтер на умовах анонімності.

«Він військовий технократ, аполітичний. Кожен, хто вміє, любить і не боїться воювати, завжди знайде шлях до його серця і розуму. Він неймовірно шанує тих, хто воює по-справжньому», – каже The Page Сергій Череватий.

Проте багато бійців у соціальних мережах демонструють незадоволення від призначення Сирського. З їхніх дописів випливає, що він виконує поставлене завдання за будь-яку ціну. Ось типовий приклад.

Джерело: скріншоти постів бійця 93-ої бригади у соцмережі X (Twitter).

Джерело: скріншоти постів бійця 93-ої бригади у соцмережі X (Twitter).

Ці настрої поділяють і деякі цивільні. Увечері 9 лютого у Києві навіть пройшла акція, учасники якої вимагали повернення на пост головкома Валерія Залужного.

Незабаром стане зрозумілим, наскільки ці побоювання адекватні.

Подякувати 🎉