
Інфографіка: PG
На початку кожного тижня традиційно публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Володимира Зеленського. У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.
Хто і як впливав на рейтинг президента з 8 по 14 червня

Оновлений проєкт програми Кабінету міністрів, що стосується Державної митної служби, не передбачає збільшення зборів до держбюджету. За словами ексглави відомства Максима Нефьодова, проєкт є «набором загальних фраз».
У програмі не згадується про реконструкцію пунктів пропуску, про новий IT, про можливості самостійно оформляти посилки й авто. У ній немає ані слова про кадри, а саме про переатестації, контракти та нові зарплати, про боротьбу з корупцією, про конкурси, спільний з Європейським Союзом контроль на кордоні, про постмитний аудит, єдину юрособу та функціональні зміни.
Це, безсумнівно, негативно позначиться на рейтингу президента Володимира Зеленського, оскільки звільнення минулої команди митної служби пояснювали тим, що треба пожертвувати реформою заради ручного збільшення зборів до бюджету, яке реалізують інші люди. Однак у розділі програми «очікувані результати» ані слова немає про збори до держбюджету.

Верховна Рада прийняла зміни до держбюджету-2020, ринок землі і «антиколомойський» закон. Такими були вимоги Міжнародного валютного фонду для затвердження нової програми з Україною. Фонд погодив її минулого тижня. Йдеться про кредитну програму stand-by на $5 млрд. Гроші виділять чотирма траншами. Перший у розмірі $2,1 млрд вже надійшов до бюджету країни.
Це, без сумніву, позитивно позначиться на рейтингу Зеленського, адже нова програма МВФ для України дозволить країні подолати наслідки економічної кризи, спровокованої обмеженнями внаслідок поширення COVID-19. Кредит також планується спрямувати на підтримання макроекономічної та фінансової стабільності.

Правління Національного банку України (НБУ) ухвалило рішення з 12 червня знизити облікову ставку на два процентних пункти — з 8% до 6%. Тож від початку року облікова ставка зменшилася на 7,5 відсоткового пункта, що є рекордом за роки незалежності України. Однак потенціал для зниження облікової ставки високими темпами за одне засідання практично вичерпано.
Оскільки облікова ставка є найнижчою серед процентних ставок НБУ і є базовим індикатором для оцінки вартості грошових коштів, рішення позитивно позначиться на економіці України та на рейтингу глави держави.

Кабмін схвалив меморандум з інвесторами у відновлювану енергетику, згідно з яким «зелений» тариф для сонячних електростанцій знижено на 15%, а для вітрових — на 7,5% без пролонгації дії. Отже, уряд та інвестори в поновлювані джерела енергії досягли взаєморозуміння.
За словами в. о. міністра енергетики Ольги Буславець, завдяки цьому меморандуму та добровільній угоді, яку буде підготовлено та досягнуто, Україна зможе знизити навантаження на ринок майже на 7 млрд грн на рік і загалом на весь період підтримання (до 2030-го) зменшити навантаження більш ніж на 2 млрд євро. У зв'язку з цим можна стверджувати, що на рейтингу Зеленського меморандум позначиться позитивно.