Facebook Pixel

Арешт російських грошей і плани спецоперацій СБУ проти рф: дайджест західних ЗМІ

Арешт російських грошей і плани операцій проти рф: дайджест західних ЗМІ

Арешт російських грошей і плани операцій проти рф: дайджест західних ЗМІ

США та інші країни G7 розглядають можливість конфіскації активів Центробанку рф на користь України на тлі проблем з погодженням західної допомоги Києву. Дебати навколо грошей для України та міграційної політики вже призвели до конфлікту всередині Демократичної партії і продовжуватимуться наступного року.

Тоді як українські військові вже змушені згортати операції через нестачу боєприпасів. Тим часом міністр інфраструктури України Олександр Кубраков сподівається вже цього тижня домовитися про розблокування кордону з Польщею, а голова Служби безпеки України Василь Малюк анонсує нові точкові удари по ворогу.

The Page пропонує дайджест західних ЗМІ, що завершує робочий тиждень 18–22 грудня.

G7 розглядає можливість передачі Україні російських валютних активів

Джо Байден і Володимир Зеленський під час останнього візиту нашого президента у Вашингтон 12 грудня 2023 року. Згодом Володимир Зеленський сказав, що він певен у підтримці США та обіцянках Білого Дому. Фото: White House

Джо Байден і Володимир Зеленський під час останнього візиту нашого президента у Вашингтон 12 грудня 2023 року. Згодом Володимир Зеленський сказав, що він певен у підтримці США та обіцянках Білого Дому. Фото: White House

Адміністрація президента США Джо Байдена подає обережні сигнали про можливість конфіскації активів російського центрального банку на суму понад $300 млрд, що зберігаються в західних країнах, повідомляє The New York Times.

Донедавна міністерка фінансів Джанет Єллен стверджувала, що без участі Конгресу законодавство США не допускає конфіскації цих коштів. Деякі американські високопосадовці висловлювали занепокоєння, що в разі створення такого прецеденту країни світу побоюватимуться зберігати свої кошти у Федеральній резервній системі Нью-Йорка або в доларах.

Проте останніми тижнями активізувалися переговори між міністрами фінансів, керівниками центральних банків, дипломатами та юристами. Адміністрація Байдена тисне на союзників по G7, щоб вони підготували стратегію до другої річниці повномасштабного вторгнення 24 лютого, коли в Німеччині відбудеться Мюнхенська конференція з безпеки.

Політики також мають визначити, чи будуть гроші спрямовані безпосередньо в Україну, чи використані на її користь іншим чином.

Ще ніколи в історії не було такого вилучення грошей суверенною державою

Вилучення такої великої суми грошей в іншої суверенної держави було б безпрецедентним, і така дія може мати непередбачувані правові та економічні наслідки. Це майже напевно призведе до судових позовів і помсти з боку росії.

Безпосередньо в США зберігається всього близько $5 млрд, що належать росії. Проте значна частина російських валютних активів номінована в доларах, тому Сполучені Штати мають повноваження накладати на них санкції.

Основна частина російських депозитів зберігається в Європі, зокрема в Швейцарії та Бельгії, які не входять до «Групи 7».

Прокляте питання: міграційна політика розсварила Байдена з власною партією

Лідер демократичної більшості у Сенаті Чак Шумер не раз заявлял про готовність йти на постпуки заради допомоги Україні в міграційному питанні, але зрозуміло, що електоральна база демократів навряд чи їх сприйме. Фото: Getty Images

Лідер демократичної більшості у Сенаті Чак Шумер не раз заявлял про готовність йти на постпуки заради допомоги Україні в міграційному питанні, але зрозуміло, що електоральна база демократів навряд чи їх сприйме. Фото: Getty Images

У президента США Джо Байдена залишилися лише погані варіанти розв’язання проблеми з наданням допомоги Україні, стверджує The Guardian, оскільки її доля пов’язана з одним із найгостріших питань у політиці США: імміграцією.

Прогресивне крило (радикально ліве) партії Байдена вже обурене через його непохитну підтримку Ізраїлю у війні в Газі, і якщо він буде змушений прийняти жорстку імміграційну політику, то ця фракція, ймовірно, буде ще більше розлючена.

Республіканці, які контролюють Палату представників, вимагають ухвалити запропонований ними Закон про безпеку кордону (HR2). Він передбачає суворе обмеження права на отримання притулку, відновлення будівництва стіни, започатковане експрезидентом Трампом, і обмеження можливостей умовно-дострокового звільнення мігрантів.

Байден чітко дав зрозуміти, що республіканці не повинні сподіватися на виконання всіх їхніх вимог, але зазначив, що готовий піти на «значні компроміси щодо кордону» заради схвалення пакету допомоги Києву.

Quote«Чи доведеться мені голосувати проти пакету, який містить долари для України, через ці драконівські зміни в імміграційній політиці? Так. Але знову ж таки, ось чому ми не повинні пов’язувати їх разом. Я повністю підтримую допомогу Україні», — заявила конгресвумен із лівого крила демократів Барраган.

Тим часом опитування Pew Research Center, проведене в червні, показало, що 47% американців вважають нелегальну імміграцію дуже великою проблемою в країні порівняно з 38% минулого року. За обмеження імміграції виступає, зокрема, й консервативне крило Демократичної партії.

Україна згортає наступ через брак боєприпасів

Україна змушена згортати деякі військові операції і переходити до оборони через скорочення іноземної допомоги, повідомляє BBC з посиланням на командувача оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія» Олександра Тарнавського.

Генерал Тарнавський заявив, що війська зіткнулися з нестачею боєприпасів уздовж «всієї лінії фронту», що створює «велику проблему» для Києва й примушує переплановувати завдання. Водночас на деяких ділянках Сили оборони продовжують наступ, а також готують резерви для подальших широкомасштабних дій.

Європейський Союз пообіцяв надіслати Україні один мільйон артилерійських снарядів до березня 2024 року, але наразі передано чи готується до передачі лише 480 000. Тим часом США надали Україні понад два мільйони 155-мм снарядів. Проте американськи запаси також вичерпані, що спонукало до рішення відправити касетні боєприпаси цього літа.

Україна вже використовує боєприпаси швидше, ніж виробляють партнери. У звіті міністерства оборони Естонії говориться, що Києву щомісяця потрібно щонайменше 200 тисяч артилерійських снарядів, щоб зберегти перевагу над росією.

У розмові з BBC заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк заявив, що країна нарощує виробництво безпілотників-камікадзе, «щоб компенсувати брак артилерійських снарядів». Крім того, збільшується власне виробництво артилерійських снарядів «практично по всій номенклатурі» радянської зброї.

Сподіваємося розблокувати кордон цього тижня — Кубраков

Акція проти блокування кордону польськими колегами від наших перевізників. Фото: Facebook

Акція проти блокування кордону польськими колегами від наших перевізників. Фото: Facebook

За повідомленням Reuters, Україна сподівається цього тижня досягти домовленості з новим урядом Польщі про припинення блокування пунктів пропуску вантажівок на кордоні, що поновилося в понеділок 18 грудня.

Quote«Ми плануємо вийти на спільну позицію цього тижня в Києві разом з представниками польського уряду», — сказав віцепрем'єр-міністр України Олександр Кубраков після зустрічі з новим міністром інфраструктури Польщі Даріушем Клімчаком у Варшаві.

Кубраков зазначив, що головною темою зустрічі було розблокування кордону, оскільки основні пункти пропуску були повністю заблоковані, а за минулу добу з Ягодина виїхали лише три вантажівки. За словами міністра, представники урядів України та Польщі проведуть ще одну зустріч у Києві до кінця цього тижня.

Quote«Ми представили ключові цифри та аналітичні дані щодо вантажопотоків українських та польських перевізників, які свідчать про те, що тих проблем, про які говорять мітингувальники, насправді немає», — додав він.

Українські перевізники кажуть, що близько 3,9 тис. вантажівок на польському боці очікують на в’їзд в Україну.

Малюк пообіцяв «встромити голку в серце» росії

На фото Sea Baby дрон – одна з українських розробок, які дозволили витіснити російський флот із Чорного моря шляхом кількох спецоперацій. Фото: СБУ

На фото Sea Baby дрон – одна з українських розробок, які дозволили витіснити російський флот із Чорного моря шляхом кількох спецоперацій. Фото: СБУ

Українські розвідники планують наступного року розширити розвідувальні операції та диверсії в глибині контрольованої Росією території, щоб наблизити війну якомога ближче до Кремля, заявив POLITICO голова Служби безпеки України Василь Малюк.

Quote«Готуємо сюрпризи. Окупанти повинні розуміти, що сховатися не вийде. Ми всюди знайдемо ворога», — зазначив Малюк.

Ухиляючись від конкретики, він натякнув, що СБУ продовжуватиме дії проти системи матеріально-технічного забезпечення та військових об’єктів на окупованій території України, а також завдаватиме ударів по ворогу через кордон.

Однією зі сфер уваги буде Крим і Чорне море. Цього року під проводом голови СБУ був розроблений безпілотник Sea Baby («морський малюк»), що несе близько 850 кілограмів вибухівки та здатний працювати в штормових умовах. За допомогою цих дронів українські сили витісняють Чорноморський флот рф з Криму, що дозволило Україні відновити використання своїх портів для судноплавства.

У липні «морських малюків» також використовували для ударів по Керченському мосту. Після підриву вантажівки у 2022 році та цьогорічного удару міст досі стоїть, але відкритий лише частково, стверджує Малюк.

Quote«Всі операції СБУ, про які ви чуєте, — це виключно наша робота і наша унікальна технічна розробка. Ці операції стали можливими, зокрема, тому, що ми розробляємо та впроваджуємо наші технічні рішення», — заявив Малюк.
Подякувати 🎉