Facebook Pixel

Секретна зброя ЗСУ: що ховалося за стінами Вісбадена

Секретна зброя ЗСУ: що ховалося за стінами Вісбадена

Секретна зброя ЗСУ: що ховалося за стінами Вісбадена

Колишній головнокомандувач Збройних сил України, а нині посол у Великій Британії Валерій Залужний вперше поділився подробицями щодо функціонування спільного українсько-американського штабу в німецькому Вісбадені.

Цей центр відіграв ключову роль у плануванні та реалізації операцій ЗСУ протягом 2022–2023 років, про що нещодавно повідомило американське видання The New York Times.

Quote«Минулого тижня багато говорили про Вісбаден. Цей штаб справді став нашою з партнерами секретною зброєю у плануванні операцій та формуванні потреб для їх реалізації. І я вам привідкрию завісу, як він створювався», — написав Залужний на Facebook.

Після початку повномасштабної російської агресії масштаби західної допомоги Україні суттєво зросли. Разом з великою кількістю техніки та озброєння з’явилися нові логістичні виклики — доставлення, ремонт, облік.

Тому у квітні 2022 року в штаб-квартирі Європейського командування США у Штутгарті було створено центр координації постачання зброї для України. Згодом його діяльність перенесли до Вісбадена.

Quote«Згодом ми зрозуміли, що нам потрібен спільний з партнерами оперативний штаб, який буде здійснювати оцінку потреб у зброї та техніці, виходячи з планування операцій. Це питання особливо гостро постало влітку 2022 року, коли наші партнери висловили сумніви щодо доцільності тих чи інших видів озброєнь та боєприпасів для фронту в Україні», — пише Залужний.

Ідея створення такого логістично-оперативного штабу втілилася завдяки підтримці Великої Британії. У Вісбадені розгорнули центр, який займався не лише аналізом операцій, а й проведенням військових ігор, формуванням запитів та передачею їх у Вашингтон і столицям країн-союзників.

Цей майданчик став дієвим механізмом взаємодії між ЗСУ та партнерами у сфері стратегічного планування і забезпечення війська.

Контекст

У великому розслідуванні The New York Times також ідеться, що співпраця між Києвом і Вашингтоном у розвідці, стратегії та технологіях тривала майже три роки. Про це знало лише вузьке коло чиновників. Зокрема, згідно з публікацією, завданням оперативної групи Task Force Dragon, яка базувалась у Вісбадені, було надання Україні розвідданих про позиції військ рф навіть на території росії — для зрівноваження переваги противника в чисельності та озброєнні.

Подякувати 🎉