Facebook Pixel

Закупівля БпЛА для ЗСУ: держава переплатила 600 млн грн через проєкт «Армія дронів»

Держава переплатила близько 600 млн грн при закупівлі для ЗСУ БпЛА EVO MAX 4T виробництва компанії Autel в рамках ініціативи «Армія дронів» у 2023 році.

Про це йдеться в розслідуванні видання Hromadske.

Що відомо про закупівлю БпЛА компанією «Кріон-М»

Постачальник дронів, компанія «Кріон-М», має статутний капітал 765 гривень і спеціалізується на торгівлі меблями, килимами, лампами. Однак у 2023 році вона раптово почала продавати безпілотники Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації.

Як відзначають журналісти, прямого і прозорого тендера не було. Компанії надавали пропозиції, які запросили у самому Держспецзв’язку. Крім цього, постачання відбувалися у межах спільного з Мінцифри проєкту «Армія дронів».

В матеріалі йдеться, що «Кріон-М» продавав БплА державі вдвічі дорожче за ринкову ціну — від 360 тис. до майже 500 тис. гривень за одиницю. Так, з липня 2023 року компанія продала майже 3900 безпілотників на суму близько 1,5 млрд грн.

До прикладу, «Фонд Сергія Притули» у червні 2023 року купував такі дрони за 280 тис. гривень, а Житомирська міська рада — за 287 тис. гривень.

Крім цього, вітчизняна компанія Flytechnology, яка напряму співпрацює з виробником Autel, восени 2023-го сама пропонувала Держспецзв’язку оптові партії таких самих дронів за 212,5 тис. гривень за одиницю. Однак контракт із ними не уклали.

Що відомо про ланцюжки постачання дронів

Журналісти з’ясували, що «Кріон-М» купував дрони у польської компанії UMO та німецької Danator. Ціни тут також були завищені.

Так, у вересні 2023 року компанія купила у поляків 912 дронів Autel майже за 447 млн гривень, або по близько 490 тис. грн за одиницю. При цьому офіційний європейський дистриб’ютор Autel продавав ті самі БпЛА за 280,5 тис. гривень.

Щодо німецької компанії Dantor, у якої «Кріон-М» купував безпілотники, то її зареєстрували у 2023 році, а власником є українець Сергій Велічук.

Quote«Кріон-М» купував дрони у компанії Сергія Велічука за вже завищеною вартістю. Так, у липні 2023 року там купили 532 дрони за 6,24 млн євро. Тобто по 11 730 євро за штуку, а це за тогочасним курсом близько 487 тисяч гривень», — йдеться в матеріалі.

Бізнесмен пояснив, що його БпЛА мають «спеціальну прошивку», через це й дорогі.

Як зазначили журналісти, відповідальність за закупівлю безпілотників тоді несли Міністерство цифрової трансформації на чолі з Михайлом Федоровим та Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації, яку очолював Юрій Щиголь.

Щиголь заявив, що взагалі не причетний до процедур закупівель. Також він не пригадує, що підписував сертифікат кінцевого споживача на постачання дронів, які закупили за завищеною вартістю.

Своєю чергою, Федоров каже, що сам дізнався про завищені ціни у вересні 2023 року. Згодом його міністерство почало моніторинг, і саме за його підсумками звернулось до НАБУ.

Quote«Ми стали отримувати сигнали від інших компаній ще у вересні, можливо, у серпні, про те, що можемо закуповувати по іншій ціні. Потім наприкінці вересня я отримав з фронту перші накладні за такою [завищеною] ціною. Ми запросили ці контракти, ввели моніторинг цін на ринку. У листопаді я написав лист до НАБУ про те, що з Autel були певні проблеми, тож просимо вас покращити або поглибити моніторинг цих договорів», — сказав очільник Мінцифри.
Подякувати 🎉