Експерти пояснюють, чиїм тягарем стає підвищення військового збору — працівників чи роботодавців

Законопроєкт про підвищення податків №11416-д президент нарешті підписав 28 листопада 2024 року після тривалого вичікування. Отже, підвищення військового збору з 1,5% до 5% є неминучим. The Page з’ясовує: працівники тепер отримуватимуть зарплату після оподаткування на 3,5% менше чи роботодавці компенсують втрату.

Як зміняться зарплати українців після підвищення військового збору

«Переважна більшість роботодавців не буде компенсувати працівникам додаткові втрати на оподаткуванні. Звісно, у кожній компанії це питання вирішується окремо, але вважаю, що сплата підвищеного військового збору буде тягарем працівників», — прогнозує податкова консультантка Київського центру підтримки і розвитку бізнесу Олександра Томашевська.

Співрозмовниця The Page додає, що бізнес в Україні дуже чутливий до зростання податків, а підвищення зарплати завжди «запізнюється» порівняно з новими податками.

«Чула про плани роботодавців компенсувати заробітну плату, яку трошки під’їсть військовий збір. Це, скоріше за все, не стане масовою історією. Будуть організації, які збільшать заробітну плату, щоби чистими на руки виходило так, як і було. Але я думаю, що у 80% компаній цей тягар ляже саме на співробітників», — зазначає Наталія Слинько, засновниця та CEO консалтингової компанії Talent Match.

Отже, більшість українців отримуватимуть зарплати на 3,5% менше. Наприклад, мінімальна зарплата чистими на руки становитиме 6160 грн замість 6440 грн.

Зарплата чистими на руки після підвищення податків у більшості українців стане меншою на 3,5%. Фото: Depositphotos

Компенсація військового збору — опитування роботодавців

Анна Дерев’янко, виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА), у відповідь на запит The Page повідомила, що 55% компаній-учасниць експрес-опитування ЄБА зазначили, що не зможуть компенсувати підвищення військового збору.

«Зростання військового збору до 5% повністю або частково за різними механізмами готові компенсувати 33% компаній, — коментує Анна Дерев’янко. — Інші компанії ще розглядають різні підходи до компенсації або ще не прийняли рішення. Загалом збільшення податкового навантаження змусить 56% опитаних компаній скорочувати й інші важливі для функціонування бізнесу витрати. Для 11% компаній таке підвищення може призвести до часткового скорочення виробництва чи бізнесу».

Але є і хороша новина. За результатами дослідження ринку праці України, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією разом з експерткою з аналітики ринку праці Тетяною Пашкіною, у 2025 році 88% компаній планують підвищення заробітної плати. Отже, з часом втрати через зростання військового збору будуть компенсовані.

Читати на The Page