Асоціація Design for Ukraine разом з Українським національним офісом інтелектуальної власності та інновацій (ІР Офіс) ініціювали проєкт, спрямований на встановлення стандартів у галузі дизайну та посилення підтримки українських креативних професіоналів у питаннях інтелектуальної власності та договірних відносин. Реалізація проєкту відбувається за підтримки програми Британської Ради «Підтримка креативної економіки».
Недостатність компетенцій, зокрема в питаннях прав інтелектуальної власності, обмежені знання щодо ведення переговорів, невпевненість та відсутність єдності серед учасників ринку — ось основні проблеми та виклики, які, за словами самих дизайнерів та ілюстраторів, стали основними на основі галузевих досліджень (зокрема, «Дослідження ключових аспектів політики (підсектор «Дизайн»)». Проєкт RES-POL, агенція економічного розвитку PPV, 2024). На жаль, в Україні за всі роки незалежності не було проведено досліджень, які б детально вивчали, як саме дизайнери та ілюстратори, що працюють як незалежні професіонали, організовують свої робочі процеси, а також як відбуваються переговори і укладання договорів. Лише небагато креативників задумуються над тим, як обсяг прав інтелектуальної власності впливає на вартість проєкту в цілому і які умови в договорах колег по галузі варто встановити як стандарт.
Юристи ІР Офісу, зокрема Дмитро Дорошенко, Софія Моховікова, Максим Мельников та адвокатка з інтелектуальної власності Алла Смородина, працювали над створенням зразків стандартних контрактів, орієнтуючись на потреби та побажання дизайнерів та ілюстраторів. Для визначення цих потреб було проведено серію опитувань та інтерв’ю, результати яких можна знайти в скороченій версії дослідницького звіту (Uzgoda_zvit.pdf).
«Наша мета — створити сильну та єдину творчу спільноту, що об’єднує дизайнерів та ілюстраторів. Ми надаємо високоякісні послуги, які включають не тільки чудовий дизайн та ілюстрації, але й чітко оформлену документацію. Бізнес-аспекти роботи не менш важливі за творчі. Ми прагнемо, щоб дизайнери та ілюстратори були впевненими у своїх процесах і рішеннях. Спільно розроблені шаблони договорів та пояснення в керівництві допоможуть як фахівцям, так і їхнім клієнтам реалізовувати потужні проєкти на взаємну користь», — зазначає координатор проєкту Ольга Протасова.
Асоціація Design for Ukraine, заснована у 2019 році, реалізує проєкти, які сприяють позитивним змінам для учасників екосистеми та стратегічно працюють над розвитком індустрії. Одним з основних напрямків асоціації є проєкти, що передбачають співпрацю в галузі захисту прав інтелектуальної власності. Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій (IP Офіс) є державною організацією, яка має на меті надавати комплексну підтримку учасникам креативних індустрій щодо питань інтелектуальної власності. До проєкту залучені Дмитро Дорошенко, начальник відділу розвитку креативних секторів економіки, Максим Мельников, провідний експерт з інтелектуальної власності, та Софія Моховікова, професіоналка в цій галузі.
