ЄС продовжив «траспортний безвіз» з Україною до 31 грудня 2025 року. Про це повідомили у Європейській комісії.
З початку дії «безвізу» у 2022-му Україна збільшила імпорт до ЄС автомобільним транспортом на 42% за обсягом і 28% за вартістю, а з експорт з ЄС в Україну – на 37% за обсягом і 50% за вартістю.
Що таке «транспортний безвіз» України та ЄС
Угода про автомобільний транспорт, або «транспортний безвіз» України та ЄС, дозволяє українським та європейським перевізникам працювати без спеціальних дозволів на двосторонні та транзитні перевезення, спрощує логістику та зменшує бюрократію.
ЄС продовжив угоду до 31 грудня 2025 року, щоб полегшити доступ України до світових ринків та зміцнити з нею торгові звʼязки.
Від початку дії угоди у червні 2022-го імпорт ЄС з України автомобільним транспортом зріс на 42% за обсягом і 28% за вартістю, тоді як експорт з ЄС в Україну зріс на 37% за обсягом і 50% за вартістю, повідомили у Єврокомісії.
Завдяки «транспортному безвізу» Україна щомісяця експортує до ЄС товарів автотранспортом на понад 200 тис. тонн більше, ніж раніше. Крім того, український імпорт з ЄС також зріс на 200 тис. тонн на місяць.
20 червня 2024 року угоду продовжили до 30 червня 2025 року, що включало автоматичне продовження ще на шість місяців, якщо жодна зі сторін не буде проти та не надасть доказів серйозних збоїв на її ринку автомобільних перевезень.
За даними Комісії, «транспортний безвіз» має вирішальне значення для підтримки Шляхів солідарності між Україною та ЄС. Це сприяє перевезенню життєво важливих товарів, таких як паливо та гуманітарна допомога, та дозволяє українському експорту, такому як зерно, руда та сталь, діставатися до ЄС та за його межі.
Нагадаємо, у березні 2024-го Туреччина заявила, що не скасовуватиме «транспортний безвіз» для України щонайменше до завершення війни. Це передбачає двосторонні та транзитні вантажні перевезення без спеціальних дозволів.
У 2023-му Україна також домовилася про «транспортний безвіз» з Норвегією, Північною Македонією та продовжила відповідну угоду з Молдовою.
Водночас ЄС може не продовжити «митний безвіз» для України після завершення його дії у червні 2025-го. Умови торгівлі з Євросоюзом повернуться до «довоєнних». Проте ЄС розглядає можливість пізніше ввести нові правила, сприятливі для України.