Фото: president.gov.ua
Володимир Зеленський провів нараду щодо визначення пріоритетних кроків для пожвавлення банківського кредитування. У ній взяли участь керівники органів виконавчої влади, фінансового сектора, правоохоронних органів і представники банків.
Президент наголосив, що спільне завдання влади — прибрати перешкоди до відновлення кредитування і вирішити проблеми непрацюючих кредитів.
Щоб повернути кошти платників податків, зберегти фінансову стабільність і відновити активне кредитування, держава повинна активно працювати над стягненням боргів з позичальників та ексвласників банків. «Важливо, щоб боржники почули, що або вони добровільно повертають кошти, або держава використовує всі інструменти для їх повернення», — заявив прем'єр-міністр Олексій Гончарук.
Сьогодні обсяг проблемних кредитів в українських банках становить близько 50%, або 566 млрд грн. Це один з системних ризиків для фінансової системи. «Якщо б боржники повертали кошти, банки змогли б розформувати резерви, сформовані на випадок неповернення кредитів, і направити цей ресурс на кредитування бізнесу, який працює, — зазначив глава НБУ Яків Смолій. — Ситуація з Приватбанком є складною, оскільки увесь портфель проблемних кредитів — це позики колишнім власникам».
За словами Гончарука, уряд планує сконцентрувати зусилля на очищенні державних банків від непрацюючих кредитів за рахунок:
- реструктуризації зобов'язань позичальників;
- продажу банками проблемних активів, зокрема шляхом застосування механізмів голландських аукціонів з паралельним розвитком ринку вторинних фінансових активів;
- подальшого відстоювання інтересів держави в судах України та за кордоном для повернення заборгованості колишніх власників банків та пов'язаних з ними осіб.
Ще однією перешкодою на шляху до відновлення кредитування є незавершена судова реформа. «Суди незалежні, і президент не може втручатися в їх роботу щодо конкретних справ. Однак це не означає, що не потрібно працювати над якістю роботи судової системи загалом», — підкреслив Зеленський.
За його словами, банки повинні відчувати себе захищеними від ризиків неповернення коштів позичальниками, а виконання рішень судів повинно здійснюватись неухильно.