Міжнародні та державні виплати: які доходи потрібно декларувати українцям
Українцям можна не декларувати матеріальну допомогу, яку виплачували інші країни та міжнародні організації, щоб підтримати людей через війну.
Про це повідомила пресслужба Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК).
Які виплати не треба декларувати
Зазначається, що громадянам України не треба декларувати виплати від:
- Всесвітньої продовольчої програми ООН;
- Управління Верховного комісара ООН у справах біженців;
- ЮНІСЕФ;
- Місії Міжнародного комітету Червоного Хреста в Україні.
«Чи потрібно декларувати допомогу від міжнародних організацій та інших держав? Ні. Незалежно від того, перебували ви на території України чи за кордоном у той час, коли отримували цю допомогу, декларувати її не треба», — зазначається в повідомленні.
У НАЗК також підкреслили, що правило поширюється на декларації, звітний період яких повністю чи частково припадає на період дії воєнного стану.
«Якщо ви вже подали декларацію, у якій зазначено відомості про грошові виплати (матеріальну допомогу) від міжнародних організацій, іноземних держав, то це не потягне за собою юридичних наслідків», — додали в агентстві.
Які доходи потрібно декларувати
Грошові виплати від українського уряду потрібно декларувати. Наприклад:
- покриття витрат на проживання (допомога на проживання переселенців);
- компенсація витрат, пов’язаних із безоплатним тимчасовим розміщенням (перебуванням) ВПО;
- допомога цивільному населенню, яке евакуюється;
- фіндопомога цивільному населенню деокупованих населених пунктів.
«Зокрема, це стосується грошової допомоги, яка надається внутрішньо переміщеним особам (ВПО) від держави, зокрема, за поданими через платформу «єДопомога» заявками», — пояснили в НАЗК.
Чи можна українцям не сплачувати податки за доходи
Так. В українському законодавстві є така норма, яка дозволяє не повідомляти про отримані доходи й не сплачувати з них обов’язкові платежі, якщо на рахунок надійшли кошти:
- від податкових агентів, які не включаються до загального оподатковуваного доходу (визначено ст. 165 розділу 4 Кодексу) — йдеться про державну матеріальну допомогу, винагороди й страхові виплати, державні премії та стипендії, компенсації тощо;
- винятково від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого доходу, крім випадків, прямо передбачених розділом 4 Кодексу;
- від операцій продажу (обміну) рухомого/нерухомого майна, дарування, дохід від яких не оподатковується відповідно до розділу 4 Кодексу;
- у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 Кодексу.