Компанія Agrohub провела аналіз доходів, чисельності та функціональних обов'язків персоналу на елеваторах у 2023/2024 маркетинговому році. У дослідженні взяли участь 77 елеваторів, де працює приблизно 4 тисячі працівників.
На скільки зросли зарплати персоналу на елеваторах у 2024 році
Усі учасники дослідження збільшили як оклади, так і погодинні ставки для різних посад на елеваторах на 10-25%. Аналітики Agrohub проаналізували 8 категорій посад: керівництво елеватора, інженерна та енергетична служби, лабораторія, працівники виробництва, спеціалісти з обслуговування залізничних колій, трактористи та водії. Як і раніше, основними формами оплати праці залишаються місячна та погодинна. Наприклад, середній місячний дохід головного інженера становить 42 тис. грн (31 тис. грн минулого року), завідувача лабораторії — 35,1 тис. грн (29 тис. грн у 2023 році), а головного енергетика — 35,4 тис. грн (28 тис. грн у 2023 році).
У межах дослідження Agrohub була розрахована структура загального доходу для кожної посади. На елеваторах немає єдиного підходу до формування заробітної плати: у деяких випадках застосовується фіксована ставка або погодинна оплата. Наприклад, у завідувача лабораторії 83% доходу становить постійна частина, 11% — бонуси, а решта — інші доплати. У апаратника оброблення зерна середній склад доходу виглядає наступним чином: 57% — змінний дохід, що формується через погодинні ставки, 33% — інші доплати, 8% — відпускні, 2% — бонуси.
Фонд оплати праці та оборотність
Дослідження охоплювало елеватори різних типів — силосні, підлові та інші — з потужністю від 30 тис. тонн і менше до понад 100 тис. тонн, і визначило фонд оплати праці для кожної з категорій елеваторів. Наприклад, на елеваторах потужністю від 30 до 50 тис. тонн ФОП на 1 тонну переробки зерна у фактичній вазі становить 11 396 грн, що на 28% більше порівняно з минулим роком.
Варто зазначити, що тенденція до збільшення обсягів рукавного зберігання, яка активно спостерігалась у 2022-2023 роках, цього року призупинилася. Це зумовлено тим, що виробники значно зменшили обсяги кукурудзи у сівозміні. Учасники дослідження в рамках своїх прогнозів на наступний сезон не очікують значного зростання кількості зерна, що означає, що продуктивність праці не збільшиться, а витрати на ФОП, ймовірно, зростуть через передбачуване підвищення заробітних плат.
Чисельність персоналу та гендерний розподіл посад на елеваторах
Чисельність працівників на елеваторах залишилась майже на тому ж рівні, що й у попередньому році. Середня кількість співробітників на 10 тис. тонн потужності елеватора становить 6 осіб, у той час як у 2023 році цей показник був 5,7. Щодо гендерного складу, то на елеваторах 70% працівників — чоловіки, 30% — жінки. Більшість інженерних та керівних посад займають чоловіки, а жінки здебільшого працюють у лабораторіях. Цей баланс не змінився порівняно з минулим роком.