Стурбовані фіни навчаються виживати в дикій природі, готуючись до вторгнення ворожого сусіда. Про підготовку жінок розповідає The Guardian.
Вечір п'ятниці на лісистій військовій базі на заході Фінляндії. Група жінок, вдягнених у камуфляж і фіолетові шапки, сидять у темному наметі і обговорюють, як змінилися їхні перспективи після повномасштабного вторгнення росії в Україну.
«Я не думала, що існує реальна загроза того, що росія нападе на нас. Але вони напали на Україну. Я побачила, що ми можемо бути наступними», — каже 42-річна Сарі, яка працює у сфері продажів і живе в сусідньому містечку.
Матір двох дітей, яка називає себе «реалісткою», приєднатися до курсу вихідного дня «Виживання без електрики» спонукали її патріотичні цінності, але вона також хоче бути більш підготовленою з практичними навичками для повсякденного життя. Вона одна з близько 75 жінок, які беруть участь у курсі.


Як фінські жінки готуються до війни з росією
Хоча відключення електроенергії може бути спричинене штормом, як це сталося з десятками тисяч людей по всій Фінляндії минулого тижня, ці навички можуть стати вирішальними під час потенційного російського вторгнення або гібридної атаки.
Навчальний курс, відомий як «Наста», є одним із 40, які проводить Жіноча національна асоціація готовності до надзвичайних ситуацій по всій Фінляндії. Серед інших — кібербезпека, психологічна стійкість, навички виживання в дикій природі, водіння снігоходів та інформаційний вплив. Після російського вторгнення в Україну кількість заявок на ці курси різко зросла. Фінляндія не лише має історію війни зі своїм сусідом, але й має спільний 1091-км сухопутний кордон.
36-річна Тітті настільки стурбована відносинами з вороже налаштованим сусідом, що уникає новин. Відвідування курсу, за її словами, «це мій спосіб протистояти своїм страхам».
Обидві жінки відвідували одноденні курси стрільби протягом останнього року, але їм не подобається зброя.
У короткостроковій перспективі 67-річну Ханнеле більше лякає гібридна війна, з якою вже стикається Фінляндія, наприклад, кібервійни і дезінформації, ніж перспективи неминучого військового конфлікту. Вона здивована тим, як багато молодих жінок беруть до рук зброю. Проте їй цікаво дізнатися: «Як це — стріляти?»

Як фінські жінки готуються до війни з росією
Ще декілька годин тому більшість жінок, наймолодшій з яких 18 років, а найстаршій 70, не знали одна одну. Але цієї морозної сніжної ночі в Лохтая, що неподалік від міста Коккола, вони вже розбили табір під високим пологом сосен при світлі смолоскипів, розпалили вогонь у пальнику в центрі військового намету і розпланували, де кожна буде спати.
Протягом вихідних група буде вчитися виживати в кризових ситуаціях, зокрема розводити та гасити вогнища, готувати їжу на природі, надавати першу медичну допомогу, зігріватися та будувати туалет.
Існує певний графік, за яким протягом ночі потрібно підтримувати вогонь. Дехто з групи використовує великий шматок брезенту, щоб закрити протікання в наметі.
Хоча офіційної військової взаємодії між двома сусідами немає, фінські спецслужби називають росію найбільшою загрозою національній безпеці Фінляндії і майже не сумніваються в тому, що відбувається гібридна війна.
Минулого тижня міністр закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен опублікувала спільну заяву зі своїм німецьким колегою, в якій висловила «глибоке занепокоєння» з приводу ймовірного саботажу — пошкодженню одного з двох у Балтійському регіоні підводного кабелю між Фінляндією і Німеччиною.
«Той факт, що такий інцидент відразу ж викликає підозри в навмисному пошкодженні, красномовно свідчить про нестабільність нашого часу», — йдеться в заяві.
Після цього Фінляндія розпочала спільне розслідування зі Швецією, яка, як і Фінляндія, стала членом НАТО після вторгнення в Україну.
Гельсінкі також звинувачує росію у використанні підставних осіб, включаючи шукачів притулку, для загострення відносин із сусідом; були підозрілі проникнення на водоочисні споруди і проблеми з глушінням GPS.
Школа «Наста» існує з 1997 року. Хоча підготовка в школі не є військовою, вона частково фінансується Міністерством оборони Фінляндії і отримує значну підтримку від Національної асоціації військової підготовки Фінляндії. Вона налічує близько 100 тис. членів. Після вторгнення росії в Україну інтерес до навчання зріс до безпрецедентного рівня.
Суві Аксела, комунікаційна та організаційна менеджерка «Наста», порівнює отримання місця на одному з курсів з придбанням квитків на концерт, що користуються попитом, з чергою на навчання: система не витримала — каже вона.
«Іноді курси заповнюються протягом однієї хвилини», — зазначає Аксела.
У перші дні після російського вторгнення телефонні дзвінки «просто не вщухали», — каже вона. Першим питанням часто було: «Що я можу зробити?». А другим — «Де я можу навчитися стріляти?». Третім, додає вона, було: «Як я можу дізнатися про свій бункер?». Нещодавня інвентаризація, проведена Міністерством внутрішніх справ, виявила, що Фінляндія має 50 500 бункерів на 5,6 млн населення — частина спадщини від спроби Радянського Союзу вторгнутися в країну під час Другої світової війни.
«Стрільба мене трохи здивувала. Тому що у нас є наші військові — солдати, професіонали — і у нас є величезна кількість резервістів. Якщо я буду єдиною, хто візьме до рук зброю, то у нас будуть великі проблеми», — каже Аксела.
Популярність стрільби у Фінляндії стрімко зросла за останні два роки. На початку цього року уряд оголосив про намір відкрити понад 300 нових стрілецьких тирів, щоб заохотити людей займатися стрільбою як хобі задля зміцнення національної оборони. Кількість фінів, які подають заявки на отримання ліцензії на зброю, також значно зросла.
Аксела радить тим, хто звертається, почати з домашніх умов. Фінським домогосподарствам рекомендується мати достатньо запасів, щоб вижити без сторонньої допомоги щонайменше 72 години — воду, їжу, ліки та доступ до радіо на батарейках — на випадок надзвичайної ситуації.
За словами Аксели, курси користуються найбільшою популярністю серед жінок середнього віку з університетською освітою з району Гельсінкі. Окрім безпосередньої близькості росії до Фінляндії, колективна пам'ять про боротьбу з Радянським Союзом під час Другої світової війни також відіграє важливу роль у формуванні серйозності, з якою фінська громадськість сприймає загрозу з боку рф.
«Це через нашу історію. Це, очевидно, через наше розташування. Сусід не дуже дружній, і не був таким навіть до [2022 року]. Тож ми дуже добре усвідомлюємо ризики. Багато країн відмовилися від призову, Фінляндія ніколи цього не робила. Тож для нас це здоровий глузд», — каже Аксела.
Зобов'язання робити внесок у національну оборону є частиною фінської конституції, і всі чоловіки зобов'язані проходити військову службу (жінки можуть подавати заяву, але на добровільних засадах).
Фінська служба розвідки і безпеки Супо попередила, що росія розглядає Фінляндію як недружню державу і як мішень для шпигунства і «зловмисної діяльності з метою впливу».
Заступник директора Супо Теему Турунен заявив, що гібридна війна проявляється у різних формах, зокрема, через проксі-сервери, кібератаки, загрозу критичній інфраструктурі, дезінформацію та шпигунство. Росія, за його словами, використовує шукачів притулку як «інструмент для власних цілей», недостатньо охороняючи російсько-фінський кордон, через що східний кордон залишається закритим і був закритим протягом більшої частини минулого року.
«Спосіб дій російських спецслужб є більш агресивним, це більш серйозна загроза, і вони використовують інші засоби. Цілком очевидно, що це загроза номер один для національної безпеки Фінляндії: російські державні суб'єкти. І навіть розмивання меж між використанням проксі-злочинних організацій або інших типів проксі», — сказав він.
Але, за його словами, важливо не вважати, що росія стоїть за кожним потенційним інцидентом.
«Важливо розуміти, що росія не всесильна. Вони намагаються перебільшити свої можливості. Це не означає, що росія може зробити що завгодно, де завгодно і коли завгодно. Вони намагаються змусити нас боятися цього, але це не так», — зазначив Турунен.
Відповідаючи на запитання про те, як обрання Дональда Трампа впливає на безпеку і готовність Фінляндії, він попередив, що «загроза з боку росії нікуди не дівається» і що, оскільки США все більше звертають свою увагу на Китай, Європа повинна «активізуватися і покращити готовність».
Фіни, за його словами, «досить спокійно ставляться до загрози», але в основі цього лежить готовність.
«Розумна готовність, а також стійкість суспільства. Це все частина загальносуспільного підходу, який Фінляндія застосовує, і ми застосовуємо вже тривалий час», — наголосив Турунен.
Але на курсі «Наста» багатьох активізували нещодавні події.
Повертаючись після сніданку до табору, земля біліла від свіжого снігу, Айя Куукканен розповідає, що вперше спробувала записатися на курс навесні 2022 року.
«Я бачила подібні курси раніше, знала, що вони існують, але остаточне рішення прийняла через цю війну. Я хотів отримати більше інформації і якось підготуватися», — каже 58-річна жінка, яка працює на тракторному заводі.
67-річна Мер'я Майянен, банківська менеджерка на пенсії з Рованіємі, яка проводила курси з дезінформації у своєму рідному місті, каже, що той факт, що сотні жінок приїхали з усієї Фінляндії, щоб пройти ці курси, свідчить про рівень тривоги.
Її заспокоює те, що вона не живе близько до російського кордону.
«Якби я жила у східній частині Лапландії, я була б ще більше стурбована», — говорить Мер'я.