Facebook Pixel

Як правильно заправити газовий балон і зробити його безпечним для користування. Короткий посібник

Менеджери газових компаній кажуть, що найстрашніший сценарій катастрофи для газовиків — це не вибух на газопроводі. Найгірше — це масові вибухи газових балонів, якими люди користуються у своїх домівках.

Балони з бутан-пропаном — прості й зручні у використанні, вони є у широкому доступі. Але більшість містян не вміють ними користуватися.

Для безпечного користування газовим балоном треба дотримуватися лише кількох правил.

З чого виготовляють газовий балон

Раніше єдиним матеріалом для виготовлення балонів була звичайна сталь. Це надійний матеріал, який не боїться падінь з невеликої висоти, ударів тощо. І саме у цій надійності криється головна небезпека — сталевий балон можна експлуатувати десятиріччями за умови технічного обслуговування раз на три-чотири роки. А ось редуктор та місця з’єднань потрібно перевіряти за кожного заправлення.

Як зазначають експерти, на відміну від сучасних композитних матеріалів блоки з різьбою зі сталі більш надійні та довговічні.

Втім, сталь може поступово іржавіти, а у композитів є безперечна перевага у безпеці. Сталеві балони ніколи не тріскаються, але якщо переповнити ємність, станеться вибух. Композит менш стійкий, зазвичай дає тріщини і починає випускати тиск. Це, звісно, недобре для екології приміщення, але травм чи загибелі користувачів не буде точно.

Мінусом композитних балонів є коротший період експлуатації, а плюсом — менша вага.

Як правильно заправити газовий балон і чи можна це робити на заправках

Артем Куюн, експерт паливного ринку «Консалтингової групи А-95», розповідає, що вибухи та пожежі виникають через неправильно заправлений балон. Раніше це робили фахівці на спеціальних заправних пунктах бутан-пропану. Там одразу перевіряли ємність.

Тепер балони заправляють здебільшого на звичайних АЗС (хоча це заборонено), де не завжди є люди, що розбираються у тонкощах справи.

Найпоширеніша причина вибухів — перевищення допустимого обсягу заправлення. Особливо надмірний тиск небезпечний узимку, коли холодний балон переміщують у прогріте приміщення.

Здається, правильно зарядити балон нескладно, адже його обсяг відомий. Секрет справи криється в обсязі залишку газу, який є у кожному з балонів, який використовують постійно.

Як вирахувати залишок газу у газовому балоні

Є чимало причин, чому у балоні залишається невелика кількість газу. Головне для споживача й оператора, який буде його заправляти, пам’ятати, що ця кількість буде різною і для різних балонів, і для різного заправлення. Тому кожного разу процедуру треба робити з нуля.

Процедура нескладна. Як розповідає Артем Куюн, позначка на композитних балонах про зазначену ємність є номінальною, балон можна заряджати лише на 80-85%. Наприклад, за номінального об’єму у 12,5 л ефективний робочий обсяг становитиме 10 л. Для балона з номіналом 18,2 л — 15,5 л, з номіналом 24,4 л — 19,5 л.

Потім потрібно подивитися, скільки важить порожній балон (тобто тара). Це не важко: дані зазначають маркуванням на самому балоні. «Вага мого малого балона на 12,25 л — 3,8 кг, і перше, що ми робимо, — зважуємо балон. Тепер робимо розрахунки та отримуємо результат — різницю між вагою тари та балона із залишками газу. У мене залишок газу у балоні — 2,8 кг. За середньої щільності газу це десь 540 г на 1 л (або залишок у 5,2 л)», — розповідає пан Куюн.

Іншими словами, до цього балона можна додати менше 5 л газу. І так далі по усій номенклатурі балонів різних обсягів. Так само обчислюється обсяг заправлення для балонів усіх типів та розмірів. Звісно, що для нових балонів таких обрахунків робити не треба, тільки врахувати можливий обсяг.

Чому важливо правильно використовувати газовий балон

Поліція повідомила, що в умовах відключень світла кияни почали користуватися туристичними плитками і газовими балонами до них, ігноруючи правила експлуатації. З листопада цього року правоохоронці отримали 12 повідомлень щодо вибухів газових балонів у столиці.

Рятівники наполягають, що приміщення має добре провітрюватись або ж мати потужну витяжку. Забороняється ставити прилад на газову чи електричну плиту, не можна розміщувати плитку чи газові балони біля електричних приладів, за використанні газового балона потрібно розміщувати його не ближче ніж за два метри до побутової плити тощо.

Крім того, важливо після використання балона перевірити надійне закриття всіх вентилів та перемістити його у прохолодне місце для провітрювання, а якщо пального у балоні залишилося вкрай мало, треба змінити балон на новий, інакше балон може вибухнути.

Подякувати 🎉