Як військовому оскаржити рішення ВЛК: алгоритм дій від юристів

Як військовому оскаржити рішення ВЛК: алгоритм дій від юристів

Військово-лікарська комісія оцінює готовність військовослужбовців до подальшого виконання обов’язків. Проте в роботі ВЛК є й людський фактор, що інколи призводить до помилок чи неточностей у висновках. У таких випадках військові мають право оскаржити рішення комісії. Як правильно це зробити та який порядок дій — пояснюють фахівці Юридичного Гончаренко центру.

Як оскаржити рішення ВЛК?

Іноді військові стикаються з ситуацією, коли ВЛК, оцінюючи їх придатність до служби, неправомірно не враховує наявність захворювань, травм або поранень, або ж визнає їх такими, що не заважають виконанню військових обов'язків. У разі незгоди з рішенням ВЛК його можна оскаржити в адміністративному або судовому порядку.

«Оскарження можна подати, якщо комісія не враховує наявне захворювання, травму чи поранення, або у випадку, коли ступінь порушення функцій організму через захворювання, травму чи поранення визначено нижчим, ніж є насправді, або якщо порушена процедура проведення медичного огляду», — зазначає директор Юридичного Гончаренко центру Микола Брюховецький.

Як оскаржити висновок ВЛК в адміністративному порядку?

  1. Визначити, куди подавати скаргу
  • Якщо висновок видала нижча ВЛК → оскаржувати в регіональній ВЛК.
  • Якщо висновок видала регіональна ВЛК → оскаржувати в Центральній ВЛК.
  • Якщо висновок видала Центральна ВЛК → оскаржувати в адміністративному суді.
  1. Підготувати скаргу

Для оскарження потрібно зазначити незгоду з висновком ВЛК нижчого рівня та вказати причини оскарження, а також висловити прохання про проведення повторного медичного огляду тією ВЛК, до якої надсилається звернення.

  1. Зібрати необхідні документи

До звернення слід додати всі документи від ВЛК, висновок якої оскаржується. Також, за можливості, варто додати результати попередніх медичних досліджень та інші документи, що підтверджують серйозність захворювання, травми або поранення, на підставі яких вимагається проведення повторного медичного огляду (наприклад, виписка з лікарні, історія хвороби, медична картка тощо).

  1. Подати скаргу та документи

Скаргу, документи та копію постанови ВЛК можна особисто принести до вищої ВЛК (регіональної ВЛК) або надіслати «Укрпоштою» цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення на адресу вищої ВЛК.

Як оскаржити рішення через суд?

Оскарження висновку ВЛК в судовому порядку проводиться відповідно до норм Кодексу адміністративного судочинства України. Важливо пам’ятати, що суд не має повноважень розглядати питання, що стосуються виключно медичних показників, оскільки це виходить за межі його компетенції. Судова інстанція перевіряє лише законність ухваленого рішення та дотримання процедури його прийняття.

Щодо строків оскарження, то вони складають 6 місяців з дня отримання висновку ВЛК (якщо висновок не оскаржувався раніше в адміністративному порядку) та 3 місяці з дня отримання висновку вищої ВЛК після розгляду скарги, якщо висновок був оскаржений до вищої ВЛК. Для отримання консультацій щодо військово-лікарської комісії та оскарження висновків військовослужбовці, ветерани та їхні родини можуть звертатися на гарячу лінію Безоплатної правничої допомоги за номером 0 800 213 103.

Читати на The Page