Нещодавно в Києві пройшов захід «Патронат замість інтернату: «Живі книги» про цінність сім'ї для дітей». У рамках події учасники мали змогу в новому форматі почути історії патронатних вихователів, опікунів, прийомних батьків, батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу, усиновлювачів, а також випускників інтернатів і вихованки патронатної сім’ї.
Зустріч була організована Міжнародною благодійною організацією «Партнерство «Кожній дитині» у співпраці з Київською міською державною адміністрацією за підтримки ЮНІСЕФ. У заході взяли участь представники Київської міської державної адміністрації, Міністерства соціальної політики України, Координаційного центру з питань сімейного виховання та догляду за дітьми, Офісу Омбудсмана України, Державної служби у справах дітей, а також лідери думок, представники медіа, освітяни, фахівці соціальної сфери та студенти.
У Києві перші дві патронатні родини були створені у 2011-2012 роках. За цей період вони надали допомогу понад 75 дітям різного віку — від новонароджених до 16-річних.
«Найкращі умови для розвитку дитини забезпечує рідна сім'я або альтернативні сімейні форми виховання. Наша мета — створити патронатні родини в кожному районі Києва. Нещодавно така родина з'явилася у Дарницькому районі, і ми сподіваємося, що це стане важливим кроком для розвитку цієї послуги в столиці», — заявив начальник Служби у справах дітей та сім’ї КМДА Валерій Танцюра.
Під час заходу обговорили труднощі, які можуть виникнути під час адаптації дитини в новому середовищі, а також стереотипи, що заважають людям ставати патронатними вихователями, прийомними батьками чи опікунами. Цикл заходів «Жива книга», організований за підтримки ЮНІСЕФ, є однією з ініціатив, спрямованих на розвиток послуги патронату над дитиною та підтримку сімейних форм виховання.
ЮНІСЕФ спільно з партнерами працює над створенням умов, щоб кожна дитина в Україні мала шанс рости в безпечному і люблячому середовищі, де вона зможе відчувати підтримку та увагу.
«Сім’я патронатного вихователя допомагає дитині уникнути негативного досвіду перебування в інтернатах. Якщо в сім’ї дитини виникають труднощі, і вона не може там залишатися, патронатний вихователь разом із помічником нададуть необхідну підтримку, поки батьки вирішують проблеми або шукають нову родину для дитини», — пояснила представниця Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова.
Послуга патронату доступна в 273 громадах України з 1469, що складає кожну п’яту громаду. Проте цього все ж недостатньо, оскільки кількість дітей, які потребують сімейного догляду та піклування, значно більша.
«Ми з чоловіком усиновили двох чудових дітей і розуміємо, наскільки важким є досвід перебування в інституційних закладах. Під час наших моніторингових візитів до інтернатів ми також спостерігаємо порушення прав дітей. Вкрай важливо, щоб у громадах були патронатні сім’ї, готові взяти на себе відповідальність за дитину, дарувати їй тепло та турботу в найскладніші моменти її життя. І найголовніше — запобігти потраплянню в інтернат», — поділилася адвокатка, представниця Омбудсмана в проєкті громадського моніторингу, блогерка Інна Мірошниченко.
Нині в Україні працюють 424 патронатні родини, в яких перебуває 804 дитини. Від початку 2024 року за підтримки проєкту «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату» створено 164 патронатні родини — це третина від усієї кількості родин, створених із 2009 року.