Facebook Pixel

Особливості усиновлення дітей під час воєнного стану в Україні

Катерина Навозенко
Керівниця проєкту «Вдома» Благодійного фонду Руслана Шостака

Україна, перебуваючи у стані війни, стикається з численними викликами, включаючи питання усиновлення дітей. Процес усиновлення під час воєнного стану визначається низкою особливостей та правил, які регулюють цю важливу сферу соціальної діяльності. Тому урядом України були переглянуті правила усиновлення дітей та визначено важливі особливості провадження діяльності з усиновлення під час воєнного стану. Оскільки цей процес вимагає особливої уваги з боку всіх сторін.

Як в Україні можна усиновити дитину

QuoteУсиновлення – це прийняття дитини в свою сім’ю на правах сина чи дочки. Усиновлення провадиться у найвищих інтересах дитини для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя (стаття 207 Сімейного кодексу України).

Насамперед, усиновити дитину можуть громадяни України, які перебувають на обліку кандидатів в усиновлювачі і проживають на підконтрольній Україні території. Внутрішньо переміщені особи, які залишили своє місце проживання через воєнні дії та тимчасово або постійно переїхали в безпечні регіони, також мають право на усиновлення.

Існуючі обмеження для усиновлювачів

У той час як внутрішньо переміщені особи мають можливість усиновити дитину, громадяни України, які проживають на тимчасово окупованих територіях, особи, які тимчасово або постійно проживають за межами України, а також іноземці, незалежно від їхнього місця проживання, не можуть бути усиновлювачами під час воєнного стану.

Терміни відновлення усиновлення

Усиновлення для громадян України, які тимчасово або постійно проживають за межами країни, та іноземців може бути відновлено через три місяці після припинення або скасування воєнного стану.

Процедури для тимчасово переміщених осіб

Особи, які тимчасово евакуювалися до іншого регіону України, можуть бути включені до обліку кандидатів в усиновлювачі за місцем тимчасового проживання. Це відкриває можливість ознайомлення з інформацією про дітей, які перебувають на регіональному обліку.

Курси підготовки для усиновлювачів

Кандидати в усиновлювачі зобов'язані пройти курс підготовки з виховання дітей. Офіційний статус кандидата в усиновлювачі набувається виключно після проходження цих курсів.

Кого можна усиновити та етапи усиновлення дитини за кордоном

Усиновлення дітей, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, здійснюється лише після деокупації територій та відновлення роботи місцевих органів влади України. Усиновити можна дітей інституцій та СФВ, які евакуйовані в межах України та не змінювали своє місце проживання, а також дітей інституцій, тимчасово евакуйованих за кордон.

QuoteЗвертаємо увагу, що усиновлення тимчасово евакуйованих за кордон дітей інституцій стало можливе з 1 червня 2023 року. В процесі усиновлення батькам надається тимчасова опіка (на 3 місяці) для того, щоб привезти дитину/дітей в Україну і продовжити процедуру усиновлення в Україні. Всі дані про дітей та направлення на знайомство тимчасово евакуйованих за кордон можна отримати виключно в обласній Службі у справах дітей.

Процедура усиновлення дитини, яка евакуйована за кордон, включає такі етапи: ознайомлення з інформацією про дитину, отримання направлення для знайомства, попереднє онлайн-знайомство з дитиною, особисте знайомство з дитиною за кордоном, повернення дитини в Україну та продовження процедури усиновлення.

Знайомство з дитиною, що перебуває за кордоном, поділяється на два етапи:

  • попереднє онлайн-знайомство;
  • особиста зустріч за кордоном.

Це розвиває можливість усиновлення дитини, яка евакуйована за кордон. У цій ситуації важливу роль відіграє служба у справах дітей, організовуючи та надаючи направлення для знайомства та взаємодіючи з кандидатами в усиновлювачі. Термінові заходи та чітко визначені правила є необхідними для забезпечення безпеки та захисту прав дітей під час воєнного стану.

Організацію знайомства кандидатів в усиновлювачі з дитиною, яка перебуває за кордоном, здійснює служба у справах дітей на рівні районної у м. Києві державної (військової) адміністрації або виконавчого органу міської, районної у місті (в разі утворення) ради за місцем розташування закладу, до якого дитина зарахована на постійне проживання (перебування). У випадках, коли ця служба не може виконати свої повноваження, знайомство організовує служба у справах дітей за місцем проживання (перебування) кандидатів в усиновлювачі за направленням обласної/Київської міської державної (військової) адміністрації чи Національної служби з соціальних питань сім’ї, дітей та молоді.

Строки дії направлення для знайомства

Строк дії направлення для знайомства з дитиною, яка перебуває за кордоном у зв’язку з тимчасовим переміщенням, становить 15 робочих днів з дати його видачі і може бути продовжений, але не більш як на 15 робочих днів.

Висновок

Усиновлення дітей під час воєнного стану в Україні є складним процесом, який вимагає уважного врахування специфічних умов і обставин. Враховуючи ризики та обмеження, необхідно забезпечити належний захист прав дітей, а також здійснювати процедуру усиновлення з врахуванням їхнього благополуччя та безпеки. Організація та виконання всіх етапів усиновлення, від підготовки кандидатів до знайомства з дитиною, вимагає уважності та відповідальності з боку всіх учасників процесу. Тому враховуючи всі особливості та вимоги, усиновлення залишається важливою можливістю надання дітям стабільності та забезпечення їхнього благополуччя у важкий період воєнного стану.

І у світі, де війни та конфлікти залишають свої наслідки на найменших громадянах, проєкт «Дитинство без війни» Благодійного Фонду Руслана Шостака визначає нові шляхи покращення життя дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Ми маємо разом бути об’єднані однією спільною метою. Захистити маленьких українців від війни та знайти кожній дитині люблячу родину.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]