Facebook Pixel

Як отримати безкоштовні засоби реабілітації в Україні

Механізм безкоштовного надання допоміжних засобів реабілітації ветеранам, військовослужбовцям, людям з інвалідністю, дітям з інвалідністю та іншим категоріям населення регулюється Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 року №32. Даний механізм фінансується за рахунок державного бюджету та надає важливу підтримку ветеранам, військовослужбовцям та їхнім сім'ям, які стикаються з багатьма труднощами у цей непростий час. Хто має право на одержання компенсації, пояснює Ярослав Хоменко, юрист Українського ветеранського фонду.

Фінансування та компенсація

Порядок передбачає, що засоби реабілітації виготовляються і постачаються суб'єктами господарювання, внесеними Держлікслужбою до Реєстру осіб, відповідальних за введення медичних виробів в обіг.

Люди, які хочуть самостійно придбати засоби реабілітації за медичними показаннями, можуть отримати компенсацію в межах граничних цін, встановлених Мінсоцполітики.

Хто може скористатися програмою?

До осіб, які мають право на використання цієї програми, належать:

 • Особи з інвалідністю та діти з інвалідністю.
 • Діти з порушеннями опорно-рухового апарату.
 • Особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції та інших осіб та їх соціальний захист».
 • Жінки та дівчата після мастектомії, секторальної резекції молочної залози, квадрантектомії та з порушеннями розвитку молочних залоз.
 • Особи похилого віку.
 • Військовослужбовці.
 • Постраждалі від нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань.
 • Особи з інвалідністю з числа іноземців, осіб без громадянства, які постійно проживають в Україні, та осіб, яких визнано біженцями чи особами, які потребують додаткового захисту.

Особливе значення має те, що цей порядок охоплює широке коло військовослужбовців, які отримали поранення або інші травми при виконанні службових обов'язків. Зокрема це стосується резервістів, військовозобов'язаних, добровольців Сил територіальної оборони, військовослужбовців Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби та інших військових формувань, створених відповідно до законів.

Перелік допоміжних засобів реабілітації

Порядок надання допоміжних реабілітаційних засобів охоплює широкий спектр інструментів, призначених для задоволення потреб людей з інвалідністю. До цього переліку входять:

 • Протезно-ортопедичні вироби, у тому числі ортопедичне взуття.
 • Спеціальні засоби для самообслуговування та догляду.
 • Допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому.
 • Засоби для пересування.
 • Меблі та оснащення.
 • Спеціальні засоби для орієнтування, спілкування та обміну інформацією.

Кожен із цих засобів спрямований на підвищення якості життя та підтримку незалежності людей з інвалідністю. Наприклад, протезно-ортопедичні вироби допомагають відновити або компенсувати втрачені функції кінцівок, а засоби для орієнтування та спілкування дозволяють людям з порушеннями зору та слуху бути більш автономними та інтегрованими у суспільство.

Як отримати допоміжні засоби реабілітації?

Для отримання допоміжних засобів реабілітації необхідно пройти певну процедуру. Першим кроком є встановлення медичних показань задля забезпечення реабілітаційними засобами. Цим займаються медико-соціальна експертна комісія, лікарсько-консультативна комісія чи військово-лікарська комісія залежно від категорії заявника. На основі висновків цих комісій складається індивідуальна програма реабілітації, в якій зазначаються необхідні реабілітаційні засоби.

Після цього наступним кроком є подання заяви на одержання засобів реабілітації чи компенсації до відповідних органів соціального захисту населення, центрів надання адміністративних послуг або через електронний кабінет. До заяви потрібно додати документи, що підтверджують особу заявника, рішення медико-соціальної експертної комісії або висновок лікарсько-консультативної комісії (у разі участі у бойових діях), а також документ про зазначення реєстраційного номера платника податків та інші відповідні документи.

Для військовослужбовців потрібно додатково надати копії довідок, виданих командиром військової частини, про обставини отриманої травми, а також інші документи, що підтверджують їхню участь в антитерористичних операціях або заходах щодо забезпечення національної безпеки і оборони, захисту населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Які можуть виникнути проблеми

Однією з ключових проблем є складність та тривалість процесу отримання засобів реабілітації. Багато заявників висловлюють невдоволення через бюрократичні перешкоди та затримки у розгляді їхніх заяв.

Це призводить до того, що деякі люди змушені чекати місяцями або навіть роками на отримання необхідних засобів реабілітації.

Також слід звертати увагу на проблему якості допоміжних засобів реабілітації. Деякі користувачі повідомляють, що отримані засоби не відповідають їхнім потребам або мають низьку якість. Це може бути обумовлено недостатнім контролем за виробниками та постачальниками таких засобів.

Подякувати 🎉