ВВП Німеччини впав на 0,2% у 2024: причини рецесії другий рік поспіль

ВВП Німеччини впав на 0,2% у 2024: причини рецесії другий рік поспіль

ВВП Німеччини, найбільшої економіки Європи, впав на 0,2% у 2024 році. Економіка країни падає другий рік поспіль, у 2023-му скорочення склало 0,3%. Виробничий та будівельний сектори стагнують, тоді як сфера послуг та інформаційно-комунікаційний сектор зростають. Про це повідомили у Федеральному статистичному агентстві Destatis.

Чому німецька економіка скорочується другий рік поспіль

За даними Destatis, ВВП Німеччини впав на 0,2% у 2024 році, хоча це й менше падіння на 0,3% у 2023-му. До цього німецька економіка відновлювалась після пандемії Covid-19: зростання спостерігалося що у 2021 році – на 3,7%, що у 2022-му – на 1,4%.

Німецька економіка скорочується другий рік поспіль. Джерело: Destatis.

«Економічні та структурні тягарі заважали кращому економічному розвитку в 2024-му», – сказала Рут Бранд, голова Федерального статистичного відомства Німеччини.

За словами Бранд, на скорочення ВВП Німеччини вплинуло, зокрема:

  • посилення конкуренції для німецького експорту на важливих ринках збуту;
  • високі витрати на енергоносії;
  • все ще високий рівень процентних ставок;
  • невизначені економічні перспективи.

У 2024 році німецька галузь машинобудування та автомобільна промисловість мали порівняно меншу продуктивність. Загалом виробничий сектор отримав менший дохід, а валова додана вартість порівняно з 2023-м значно знизилася – на 3%. В енергоємних галузях, таких як хімічна та металургійна промисловість, виробництво також залишалося на низькому рівні, зокрема через високі ціни на енергоносії.

Будівельний сектор Німеччини також стагнував у 2024- році. Валова додана вартість впала ще жорсткіше порівняно з попереднім роком – на 3,8%. З іншого боку, модернізація та нове будівництво доріг, залізничних ліній і трубопроводів привело до збільшення цивільного будівництва.

Водночас сфера послуг у Німеччині зросла на 0,8% за рік, проте нерівномірно. Валова додана вартість у об'єднаному секторі торгівлі, транспорту та HoReCa стагнувала. Сектор роздрібної торгівлі та постачальники транспортних послуг зросли, тоді як оптова торгівля автомобілями та сектор громадського харчування заробили менше, ніж у 2023-му.

Інформаційно-комунікаційний сектор і надалі зростав у 2024 році – на 2,5%. Аналогічно продовжили розвиток і сектори з великою часткою держави – освіта і охорона здоров’я. Валова додана вартість цих секторів разом значно зросла порівняно з попереднім роком – на 1,6%.

Яка ситуація на ринку праці Німеччини

Зайнятість у Німеччині за рік зросла на 0,2%, або на 72 тис. працевлаштованих. У середньому за минулий рік в Німеччині було зайнято 46,1 млн людей. Водночас наприкінці року зростання зайнятості втратило значний імпульс і дещо призупинилося.

Нагадаємо, у 2024 році уряд Німеччини передав удвічі більше зброї України порівняно з минулим роком, тоді як для Ізраїлю військова допомога скоротилася навпіл. За рік Україна має отримати від Німеччини зброї на суму €8,1 млрд.

Водночас німецький уряд може вдвічі скоротити військову допомогу Україні у 2025 році. У проєкті бюджету на допомогу закладають €4 млрд, що вдвічі менше, ніж у 2024-му.

Читати на The Page