За даними ЦВК Білорусі, перемогу на президентських виборах здобув Олександр Лукашенко з результатом 80,23% голосів. Фото: twitter.com/tutby
За попередніми даними ЦВК Білорусі, перемогу на президентських виборах здобув Олександр Лукашенко з результатом 80,23% голосів, за його опонентку Світлану Тіхановську проголосували 9,9% виборців. Явка склала 84,23%. Проте опозиційні екзит-поли вказують на перемогу суперниці Лукашенка.
9 серпня, після закриття виборчих дільниць у Білорусі, люди стали масово виходити на вулиці. Окрім Мінська, масштабні протести пройшли щонайменше у трьох обласних центрах – Бресті, Гродно та Вітебську. Протестів таких масштабів у країні ще не було. Згідно з повідомленнями білоруських телеграм-каналів, на вулиці вийшли «десятки тисяч людей». У Мінську ОМОН розганяв учасників протестів і використовував сльозогінний газ, світлошумові гранати, водомети, електрошокери. За даними Meduza, міліція застосовувала силу не тільки до протестувальників, але й била тих, хто не брав участі у протестах.
Загальна кількість постраждалих під час акцій протесту невідома. Як повідомляє телеграм-канал Nexta, чотири особи перебувають у реанімації. Є повідомлення про одного загиблого, але цю інформацію поки не підтверджено.
У Мінську люди збиралися стихійно, одним із центрів протесту стала стела «Мінськ – місто-герой». Багато протестувальників зібралося також на площі Перемоги. У Мінську учасники протестів перекрили проїзд через річку Свіслоч у районі Немига, вони розмахували національними прапорами й вигукували «Лукашенко, йди!», «Верим, можам, пераможам».
За кілька днів до голосування блогери повідомляли в телеграм-каналах про плани збиратися біля стели у Мінську та на центральних вулицях інших міст. Але йшлося про «мирні акції».
Близько 22:00 стали надходити перші повідомлення про те, що силовики почали використовувати світлошумові гранати, пізніше з'явилася інформація про застосування сльозогінного газу. Близько 23:00 біля стели у натовп протестувальників в'їхав автозак. Приблизно в цей час (близько 23:00) учасники акцій протесту почали будувати барикади. О 00:00 ОМОН відтіснив протестувальників із центру Мінська, але зіткнення тривали щонайменше до 03:00.
Білоруська міліція заявила, що контролює ситуацію. Прессекретарка МВС Білорусії повідомила, що інформацію щодо кількості постраждалих і затриманих буде оприлюднено вранці, бо «заходи ще тривають».
Тіхановська назвала новини «жахливими». Близько 01:00 вона звернулася до силовиків із закликом пам'ятати про те, що вони – частина народу, та зупинити насильство. А своїх виборців закликала запобігти провокаціям. Лукашенко протести не коментував.
Під час акцій протестів затримували представників ЗМІ. Як повідомляється в Telegram-каналі «Дождя», «люди у штатському і масках забрали у невідомому напрямку» кореспондентів Володимира Роменського та Василя Полонського, а також оператора Миколу Антипова. Радіостанція Euroradio повідомила про те, що в Мінську було побито фотографа агентства Associated Press (AP) Мстислава Чернова. Видання Daily Storm повідомляє, що в Мінську затримали й побили їхніх журналістів Антона Старкова та Дмитра Ласенка. Разом із ними затримали Семена Пегова з WarGonzo. За даними Білоруської асоціації журналістів, у країні затримали близько 15 співробітників ЗМІ.
За два дні до цього у Мінську затримали трьох журналістів телеканалу «Настоящее время», які займалися висвітленням процесу президентських виборів.
У день голосування в Республіці Білорусь спостерігалися проблеми з інтернетом. Погано працювали YouTube і Telegram, не відкривався сайт опозиційного політика Віктора Бабарико.
За даними БЕЛТА, слідчий комітет Білорусі порушив кримінальні справи «за фактами масових заворушень і насильства щодо міліції» у ніч з 9 на 10 серпня.
Кримінальним кодексом Білорусі передбачено до восьми років позбавлення волі для учасників заворушень і до 15 років — для організаторів. Застосування насильства щодо співробітника органів внутрішніх справ карається позбавленням волі на строк до шести років.