Міністерство внутрішніх справ підготувало проєкт наказу, який нарешті дозволить людям брати тварин в укриття. Цей документ розробили спільно з Державною службою надзвичайних ситуацій «з огляду на суспільний резонанс та актуальність питання». Про це йдеться у листі МВС до UAnimals.
У проєкті наказу також буде передбачено обов'язки людей, які приводять тварин в укриття. Зокрема, люди будуть зобов'язані зробити так, щоб тварина не становила небезпеки для інших людей та тварин і не пошкодила майно.
22 грудня 2023 року UAnimals надіслали в МВС пропозицію змінити наказ міністерства від 2018 року, де й була закріплена норма про недопуск тварин в укриття. Згідно з документом, у бомбосховища не можна приводити тварин. Однак порядок був затверджений ще до повномасштабного вторгнення — у 2018 році. Тобто деякі пункти, включно з нормою про тварин, очевидно, втратили свою актуальність після нападу рф у лютому-2022. Це питання безпеки як самих тварин, так і людей, які не покинуть своїх друзів напризволяще під обстрілами.
У відповідь на пропозицію UAnimals міністерство повідомило, що пропонує вилучити цю застарілу норму. Зараз запропоновані зміни мають розглянути і прокоментувати інші органи, а потім їх зможуть ухвалити.
У UAnimals обіцяють стежити за наступними кроками і висловлюють сподівання на те, що тварин в укриття дозволять впускати якнайшвидше.
Досвід Ізраїлю
Тим часом в Ізраїлі Міністерство сільського господарства спільно з Асоціацією ветеринарів країни розробили низку рекомендацій, як підготувати умови, щоб вихованець зміг пережити масовану атаку.
- У захищеному приміщенні слід заздалегідь підготувати миски для води та їжі, запас корму та пляшок з водою, мішки для сміття та газети для видалення відходів. Кількості води має вистачати на 24 години, їжі – на 48 годин. Собачий та котячий корм можна помістити в герметично закриту тару чи пластикові пакети.
- Бажано тримати напоготові короткий повідець, який можна використовувати як для котів, так і собак.
- Для собак потрібно запастися намордником, особливо якщо в квартирі немає захищеного приміщення і ви користуєтеся громадським укриттям, де перебувають інші люди. Пам'ятайте, що в тісному та закритому приміщенні собака відчуває стрес, а в такому стані він може вкусити незнайомих людей.
- Рекомендується заздалегідь подбати про переносну клітку або навіть клітку для літака, це допоможе тваринам заспокоїтися та відчути себе захищеними.
- У разі нестандартної ситуації навіть спокійна тварина може злякатися, а закрита клітка нагадує нірку, тому таке укриття служить заспокійливим фактором. Крім того, це захистить оточуючих і саму тварину від травм.
- Під час перебування у клітці тварина має бути забезпечена водою. Відкривати клітку можна лише після отримання вказівок від Служби тилу про вихід із бомбосховища.
- Важливо зберігати спокій під час перебування у захищеному приміщенні — це підтримає як людей, так і тварин, які особливо чутливі до проявів стресу і тривоги.
- Заспокоювати тварину треба тими самими методами, що й у звичайній ситуації. У разі падіння ракети неподалік вашого місцезнаходження продовжуйте заспокоювати тварину і чекати на отримання вказівок.
- Намагайтеся тримати себе в руках поруч з твариною, особливо в бомбосховищі, інакше вихованець асоціюватиме вашу нервозність з цим приміщенням і за наступної спроби повести його туди чинитиме опір.
- Подбайте про те, щоб на клітці з твариною були вказані ім'я, адреса та телефон власника, ім'я тварини та рік її народження, а також дані ветеринара та номер чіпа тварини. Всі дані слід записати незмивним маркером на видному місці.
- Гризунів і птахів у бомбосховищі слід переносити в клітці, накритій простирадлом або іншою тканиною, це знизить рівень стресу.
- Не рекомендується давати тваринам заспокійливе – лише в крайніх випадках, якщо собака чи кішка виявляють крайній ступінь переляку. У Мінсільгоспі пропонують використовувати натуральні заспокійливі – наприклад, гомеопатичні засоби для тварин, які можна придбати після консультації з ветеринаром.
- Перевірте, що ваші тварини щеплені за протоколом — це важливо для їхнього здоров'я та безпеки людей.
- Якщо тварина загубиться, її можна відшукати за номером чіпа (найденят слід відвезти до найближчого ветеринара, який перевірить номер чіпа в комп'ютері). Власникам тварин рекомендується придбати іменну табличку з даними тварини та власника.
- Якщо ви не встигли придбати іменну табличку для тварини, можна зробити її своїми руками з картону і написати дані тушшю, що не змивається.
Контекст
- Ввечері 14 грудня 2023 року у Києві під час тривоги двох дітей не пустили до укриття, що розташоване на території школи №40, в якій вони навчаються, оскільки школярі були з собакою породи мальтіпу. Брат і сестра відмовилися залишати домашнього улюбленця надворі. Поки діти шукали інше укриття, неподалік від них збили ракету. Після цього мати дітей викликала до школи поліцію. Директор закладу пояснив, що охоронець діяв згідно з наказом МВС «Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту» від 2018 року, а також заявив, що в інших учнів може бути алергія на собак. Прокуратура почала досудове розслідування за фактом залишення без допомоги дітей.