Умєров звільняє очільницю АОЗ Безрукову попри протилежне рішення Наглядової ради. Фото: Умєров в соцмережі Х
Рустем Умєров заявив, що Міноборони не буде продовжувати контракт з очільницею Агентства оборонних закупівель Мариною Безруковою. Також він подає до Кабміну подання на звільнення свого заступника Дмитра Кліменкова.
Про це Умєров повідомив на своїй фейсбук-сторінці у п’ятницю, 24 січня.
Що відомо про звільнення Безрукової та Кліменкова
Очільник оборонного відомства стверджує, що єдиний критерій, який воно ставить перед АОЗ — вчасно і в повному обсязі забезпечити фронт усім необхідним озброєнням.
Однак, за словами Умєрова, за останні пів року Агентство оборонних закупівель замість своєчасного забезпечення армії боєприпасами нібито займалось політичними іграми, «зливало» контракти та інформацію, піарилось та не виконувало КРІ.
«Закупівлі зброї, які повинні бути закритими під час воєнного стану та повномасштабної війни з росією, чомусь перетворилися на «Амазон», де кожен користувач інтернету може у реальному часі бачити, хто і що купує, в яких обсягах та у яких виробників. А масштаби цих закупівель, які були б принаймні співмірними з піаром у ЗМІ, наші захисники на фронті так і не відчули», — заявив міністр оборони.
Через це Умєров ухвалив рішення відсторонити всіх, хто нібито провалив цю роботу. Очільник Міноборони подав до Кабінету Міністрів подання на звільнення свого заступника Кліменкова. Також відомство не продовжує контракт з очільницею АОЗ Безруковою. Натомість директором агентства буде призначено директора Державного оператора тилу Арсена Жумаділова.
Крім того, міністр відкликає двох представників держави з Наглядової ради — керівника фонду «Повернись живим» Тараса Чмута та ексзаступника міністра оборони Юрія Джигира. Також він анонсував її перезапуск «найближчим часом».
«Це стане прецедентом в історії державного корпоративного управління, коли два незалежних представники Наглядової ради підтримали позицію держави, а уповноважений державою представник інтересів держави проігнорував рекомендації органу управління», — написав Умєров.
Продовження контракту з Безруковою: що відомо про рішення Наглядової ради АОЗ
В ранковому релізі АОЗ повідомила The Page, що Наглядова рада продовжила контракт з Мариною Безруковою. Додаткову угоду на подовження його дії терміном на один рік підписав голова НР.
«…керуючись виключними правами Наглядової ради щодо змін умов контракту керівника, які передбачені як законом, так і нинішньою редакцією статуту АОЗ, було укладено додаткову угоду на подовження терміну дії контракту чинного директора на 1 рік» , — зазначив голова Наглядової ради АОЗ Юрій Джигир.
Також НР Агентства оборонних закупівель підкреслила, що відповідно до закону «Про управління об'єктами державної власності», до виключної компетенції НР належить затвердження умов контракту з керівником. Відповідно і строк дії контракту є однією з його умов, яку уповноважена переглядати наглядова рада.
АОЗ наголошує, що чинна редакція її статуту не зобов'язує погоджувати свої рішення про зміну умов контракту керівника, зокрема, продовження угоди, з Міноборони як органом управління.
«Це рішення Наглядової ради стосується не конкретного керівника, а АОЗ як інституції, її суб'єктності. І я переконана, що це дуже важлива передумова для того, аби вся система оборонних закупівель України працювала як єдиний механізм», — зауважила Безрукова.
Своєю чергою Центр протидії корупції наголосив, що рішення Умєрова було незаконним та здійснене всупереч рішенню Наглядової ради АОЗ.
«Президент Зеленський має негайно відправити міністра оборони у відставку. Міністр Умєров зриває ключову реформу України — реформу оборонних закупівель», — наголосила виконавча директорка ЦПК Дарія Каленюк.
Також вона підкреслила, що ціна питання — не тільки 300 млрд грн коштів держбюджету, а й знищення Данської моделі фінансування закупівель української зброї за іноземні гроші.
За словами Каленюк, ці рішення Умєрова є однозначною диверсією та підривом обороноздатності країни.
Нагадаємо, у грудні 2024 року міністр оборони Рустем Умєров вніс зміни до статутів Агенції оборонних закупівель та Державного оператора тилу, які суттєво розширюють його повноваження. Зокрема, відтепер він може в будь-який момент звільнити або призначити директорів агенцій та інших співробітників без погодження з наглядовими радами.