Facebook Pixel

Українські підприємці знову погіршили бізнес-очікування наприкінці 2024: причини

У грудні 2024 року українські підприємці знову послабили очікування своєю ділової діяльності. Індекс очікувань ділової активності (ІОДА) впав до 45,9 порівняно з 47,2 у листопаді. На це вплинули, зокрема, пошкодження енергоінфраструктури, більші витрати бізнесу, інфляція, дефіцит кадрів. Про це повідомили у НБУ.

Чому українські підприємці погіршили бізнес-очікування у грудні 2024

У грудні 2024 року індекс очікувань ділової активності (ІОДА) впав до 45,9 порівняно з 47,2 у листопаді та був практично на рівні грудня 2023-го – 45,7. На це вплинуло:

  • погіршення безпекової ситуації;
  • збільшення обстрілів енергетичних об’єктів та їх тривале відновлення;
  • подальше зростання витрат бізнесу на зарплати, світло та логістику;
  • пришвидшення інфляції;
  • зниження інвестиційного попиту;
  • дефіцит кваліфікованих кадрів;
  • сезонний фактор.

Чому підприємці торгівлі погіршили бізнес-очікування у грудні 2024

Порівняно з листопадом підприємства торгівлі стримано оцінили результати своєї ділової активності. Секторальний індекс у грудні впав до 49,9 з 51,4, у листопаді (у грудні 2023-го – 46,9). Причини: складна безпекова ситуація та дефіцит електроенергії.

Компанії торгівлі стримано оцінили обсяг закупівлі товарів для продажу, а також погіршили очікування залишків товарів. Торговельні підприємці, як і раніше, були налаштовані на зниження торговельної маржі.

Чому українська промисловість знову погіршила бізнес-очікування у грудні 2024

Промислові підприємства знизили оцінки результатів своєї діяльності. У грудні секторальний індекс впав до 44,6 з 46,7 у листопаді (у грудні 2023-го – 46,9). Причини: дефіцит електроенергії, брак кваліфікованих кадрів та збільшення витрат на виробництво.

Промисловість очікує, що обсягів виготовленої продукції, нові замовлення будуть меншими. Респонденти також послабили очікування обсягу незавершеного виробництва. Водночас погіршились оцінки залишків готової продукції, а також запасів сировини та матеріалів.

Як почувалася українська сфера послуг у грудні 2024

Підприємці сфери послуг також трохи послабили оцінки своїх економічних перспектив. У грудні секторальний індекс становив 44,5 порівняно з 44,8 у листопаді (у грудні 2023-го – 44). Причини: перебої із енергопостачанням, дефіцит кваліфікованих кадрів та збільшення витрат бізнесу.

Респонденти очікують, що обсяги наданих послуг, нових замовлень та послуг у процесі виконання зменшаться.

Чому будівельники України знову мали найгірші бізнес-очікування у грудні 2024

Будівельні підприємства вдруге поспіль надали найпесимістичніші оцінки своїх економічних результатів. Секторальний індекс у грудні становив 43,4 порівняно з 43,6 у листопаді (у грудні 2023-го – 42,1). Причини: сезонність будівельних робіт та зниження інвестиційного попиту.

Респонденти очікують, що обсяги будівництва, нових замовлень, закупівлі сировини та матеріалів й надалі знижуватимуться. Водночас очікування обсягу закупівлі послуг підрядників поліпшилися.

Як почувався український бізнес у грудні 2024

Як почувався український бізнес у грудні 2024

Яка ситуація на ринку праці в Україні на грудень 2024

У НБУ зазначили, що ситуація на ринку праці залишається складною, проте очікування зайнятості дещо пом’якшилися. Респонденти всіх опитаних секторів були налаштовані на зменшення кількості працівників, хоча у будівництві та сфері послуг прогнозують сповільнення темпів скорочення штату. Лише у промисловості прогнозують незначне прискорення.

Нагадаємо, у листопаді 2024 року українські підприємці негативніше оцінили свою бізнес-перспективу порівняно з жовтнем. Індекс очікувань ділової активності (ІОДА) впав до 47,2 порівняно з 49,4 у жовтні, зокрема, через більш інтенсивні бойові дії, відключення світла, зростання виробничих витрат.

Подякувати 🎉