Фото: Freedom House
Згідно зі звітом Freedom in the world 2020 міжнародної правозахисної організації Freedom House, незважаючи на позитивні реформи, проведені після повалення четвертого президента Віктора Януковича, рівень корупції все ще залишається високим. Водночас боротьба з нею лише часткова.
У Freedom House зазначили, що в Україні все ще доволі часто трапляються випадки нападу на журналістів, громадських активістів та представників меншин.
Експерти наголосили, що президентські вибори 2019 року визнано міжнародними спостерігачами конкурентними та такими, що заслуговують на довіру, незважаючи на те, що вони не могли відбутися в Криму та на окупованих територіях Донбасу.
Парламентські вибори також було визнано загалом конкурентними та заслуговуючими на довіру, незважаючи на деякі проблеми.
Експерти Freedom House також оцінили свободу ЗМІ та підкреслили, що олігархи та бізнесмени володіють в Україні багатьма каналами і використовують їх для впливу та просування своїх програм.
У звіті зазначається, що чинний президент Володимир Зеленський отримав підтримку медіа, які контролюються олігархом Ігорем Коломойським. Водночас інші партії також отримують позитивне висвітлення в дружніх їм медіа.
Експерти звернули увагу на те, що Зеленський не відповідав на запитання репортерів, а його працівники не дозволяли журналістам заходити до приміщень, до яких заходити їм дозволяється законом.
Також у звіті зазначається, що реформу судової системи було зупинено, незважаючи на те, що Україна давно страждає через корумповані та заполітизовані суди. До того ж заможні та впливові люди все ще можуть уникати покарання за свої протиправні дії.
Крім того, експерти зауважили, що уряд отримав незначні успіхи в розслідуванні злочинів, вчинених в останні місяці перебування Янукович при владі.
Контекст. Україна посіла 32-е місце серед 65 країн за рівнем свободи інтернету в опублікованому 5 листопада щорічному рейтингу Freedom House. Таким чином, Україна покращила показники 2014 року (33-є місце).