Україна планує скоротити видатки держбюджету на 137 млрд грн, з яких понад 115 млрд грн планують скоротити за рахунок зменшення витрат на обслуговування і погашення держборгу. Про це повідомила очільниця бюджетного комітету Верховної Ради Роксолана Підласа.
Що відомо про скорочення видатків держбюджету 2024
Україна планує скоротити витрати держбюджету 2024 року на 137 млрд грн, з них понад 115 млрд планують зекономити на обслуговуванні і погашенні держборгу.
Роксолана Підласа подала поправку про додаткове скорочення видатків на 628 млн грн в змінах до бюджету 2024 року, яку 13 вересня 2024-го має розглянути комітет. Ці кошти можуть спрямувати на лікування поранених військовослужбовців.

Підласа нагадала, що з 2022-го Україна фактично має два бюджети:
- Військовий – який фінансується внутрішніми ресурсами (податками, зборами, дивідендами, частиною прибутку НБУ, розміщенням ОВДП тощо).
- Невійськовий – дефіцитний, який покривають міжнародні партнери валютою.
«Гроші партнерів не лежать на єдиному казначейському рахунку, вони не змішуються з нашими грошима, і непомітно використати їх на військові видатки не можна. Таким чином, скорочення гіпотетичних видатків на захист гіпотетичних бобрів заощаджує міжнародні кошти, але не збільшує наявний ресурс для потреб військових», – пише очільниця бюджетного комітету ВР.
Водночас частина соціальних видатків загального фонду держбюджету в 2024-му покривається також внутрішніми ресурсами, які можна перенаправити у військовий бюджет.
«Але базове правило залишається незмінним: наші гроші – на війну, міжнародні гроші – на соціалку і гуманітарні видатки. Видатки на оборону не можуть перевищувати наявний власний ресурс», – зазначає Підласа.
Нагадаємо, Україна потребує 500 млрд грн бюджетних коштів на потреби сектору безпеки і оборони. Комітет ВРУ з питань бюджету пропонував залучити близько 100 млрд грн від податків, ще 1 млрд грн – від скорочення видатків бюджету.