Facebook Pixel

Штраф чи кримінальна справа. Що загрожує у випадку відмови від повістки і порушення правил військового обліку

Мобілізація в Україні активізується у зв'язку з потребами доукомплектування ЗСУ. Повістку варто очікувати всім військовозобов'язаним чоловікам віком до 60 років. Порушення правил військового обліку тягне за собою штрафні санкції та кримінальну відповідальність.

Як уникнути непорозумінь з Територіальними центрами комплектування і чи можна відмовитись від повісткиThe Page та експерт розбиралися з різними можливими ситуаціями.

За словами юристів, завжди можна відмовитися отримувати повістку та підписуватися щодо її отримання, але доведеться сплатити штраф.

Повістка: в яких випадках можна вважати її врученою з порушенням чинного законодавства

Повістку можна вважати врученою з порушенням чинного законодавства у двох випадках:

  1. Повістка має помилки у даних, невірно заповнена. Перед підписом потрібно зробити напис в повістці, що вона складена з порушеннями.
  2. Інформацію в повістку було заповнено при особі, якій вручають повістку. Документ має бути заповнений та підписаний у військкоматі до вручення. Факт вписання інформації в порожній бланк повістки печаткою керівника ТЦК можна фіксувати.

Якщо повістка заповнена правильно та не містить помилок, військовозобов'язаний її повинен прийняти, підписатися, а у вказаний у документі термін з’явитися у територіальний центр.

Відмова від повістки: можливі обставини

Як розповіла в коментарі The Page адвокат юридичної компанії «Riyako&Partners» Катерина Аніщенко, якщо вам намагаються вручити повістку, варто не панікувати, а уважно, перед тим як ставити свій підпис про її отримання, ознайомитись із документом, щоб пересвідчитись, чи правильно він заповнений.

У повістці мають бути вказані дані:

  • ПІБ, рік народження та адреса;
  • місце роботи;
  • вид повістки (уточнення облікових даних, проходження медкомісії, прибуття до ТЦК (раніше військкомат), призов на службу);
  • дата, час та адреса – коли й куди необхідно з’явитися;
  • назва органу, печатка, підпис, прізвище, ім’я та по батькові керівника військкомату.
Quote"У разі, якщо ви виявили, що повістка невірно заповнена, не поспішайте її підписувати. Перед підписом варто зазначати, що вона складена з порушеннями. Зауваження можна робити на документі у довільній формі, вказавши про всі недоліки. Окремого поля для цього у повістці немає, проте можна зробити напис на вільному місці, поставивши дату і підпис.

Якщо через хвилювання, психологічний тиск з боку третіх осіб, чи з інших причин, зокрема неправильності її заповнення, людина вирішила відмовитися, тоді відповідальна особа, яка намагалася вручити повістку, повинна скласти Акт про відмову від отримання. Важливо, щоб акт було складено у присутності свідків, які у разі необхідності змогли б підтвердити, що послугувало підставою, для відмови від отримання повістки.

Quote«Далі документ мають передати до центру комплектування. Крім того, акт можуть направити до поліції. Проте, це залежить від зайнятості військкомату та бажання притягнути відмовника до відповідальності. Органи Національної поліції, за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки здійснюють досудове розслідування стосовно ухилення військовозобов’язаних від військового обліку. Проте це залежить від зайнятості військкомату та бажання притягнути людину до відповідальності», — пояснила Катерина Аніщенко.

Якщо ж справа дійде до суду, то, за словами адвоката, ТЦК буде доводити, що відмовник порушив правила обліку: саме за це (а не за відмову від повістки) передбачено штраф. За власне відмову покарання немає.

Під час вручення повістки представник центру комплектування ще не знає, чи порушує військовозобов'язаний правила обліку, чи ні. У разі, якщо він виїхав на нове місце проживання, потрібно знятися з обліку та стати на новий облік протягом семи днів. Якщо він переселенець із окупованих територій, — має стати на військовий облік за новим місцем проживання, незалежно від того, чи знявся з обліку вдома: часто це просто неможливо через окупацію та бойові дії.

Quote«Потрібно інформувати свій ТЦК про зміни в житті та переміщення. Якщо ви порушуєте правила обліку, то підлягаєте адміністративній відповідальності. А якщо ви не ВПО, а лише проїздом у якомусь населеному пункті, притягнути вас до відповідальності за порушення правил військового обліку немає підстав. У такому разі центру комплектування буде складно довести правопорушення — інформація про те, чи знялися ви з обліку, є лише у вашого попереднього центру, а даними військкомати не обмінюються», — пояснила адвокатка.

Відмова від повістки і ухилення від військового обліку: розмір штрафів і кримінальна відповідальність

У разі відмови від повістки з поважної причини військовозобов'язаному не загрожує ніякої відповідальності. На сьогодні в Україні військовозобов'язаним загрожує відповідальність за непостановку на військовий облік у вигляді штрафів.

Однак це не істотне правопорушення, адже штраф можна отримати лише за порушення правил військового обліку, його навіть можна оскаржити в суді. Штрафи за це правопорушення регулюються Адміністративним кодексом України.

Для військовозобов'язаних передбачені штрафні санкції в розмірі від 510 до 850 гривень. За повторне порушення протягом року — від 850 до 1 700 гривень.

Щодо кримінальної відповідальності, вона настає за ухиляння від військового обліку. Може бути застосована не за перше порушення обліку, а лише після попередження керівником ТЦК, коли громадянин не з'явився за повісткою для уточнення облікових даних.

Покарання від 3 до 5 років, за статтею 336 ККУ, за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації може бути призначено в разі, коли військовозобов'язаний уточнив облікові дані, пройшов медкомісію, йому вручили повістку про призов на службу, але у визначений час він не прийшов до центру комплектування.

Quote«Щодо того, чи викликати адвоката в ситуації, коли ви вирішили відмовитись від вручення повістки, варто зазначити, що у разі, коли ви виконаєте всі вказані рекомендації в моменті складання акту працівниками військкомату про відмову в отриманні повістки, то й адвокат не потрібен. Однак рекомендую не відмовлятися від адвоката, якщо ви вирішите оскаржувати штраф за порушення правил військового обліку», — наголосила адвокат.
Подякувати 🎉