Facebook Pixel

У Києві відкрилася виставка «скіфського золота» з Криму, на яку чекали 10 років

Кураторка Оксана Ліфантій в експозиції виставки «Скарби Криму. Повернення». Фото Національного музею історії України

Кураторка Оксана Ліфантій в експозиції виставки «Скарби Криму. Повернення». Фото Національного музею історії України

Часточка Криму у вигляді музейних експонатів повернулася до України: у скарбниці Національного музею історії України (Київ, вул. Лаврська, 9) відкрилася виставка «Скарби Криму. Повернення», що вже стала відомою як «скіфське золото». Ця колекція протягом дев’яти років була предметом судової суперечки між Україною, Нідерландами та музеями окупованого Криму.

Влітку 2013 року артефакти давніх причорноморських культур з чотирьох кримських музеїв відправилися на експозицію до Рейнського крайового музею (Бонн, Німеччина), а у лютому 2014 року — до Музею Алларда Пірсона (Амстердам, Нідерланди).

QuoteПід час виставки у Нідерландах кримські музеї, що надавали свої колекції для неї, опинилися під окупацією: Керченський історико-культурний заповідник, Центральний музей Тавриди (Сімферополь), Бахчисарайський історико-культурний заповідник та Національний заповідник «Херсонес Таврійський».

Представники міністерства закордонних справ росії наголошували, що експонати повинні повернутися до Криму, бо не мають відношення до України. Тому нідерландська сторона звернулася до суду. Після розгляду справи у кількох інстанціях влітку минулого року було вирішено повернути експонати до України. У листопаді 2023 року колекція повернулася. Ще пів року музейники готували експозицію про повернені скарби, і тепер їх можна роздивитися у скарбниці Національного музею історії України.

Виставка скарбів, які прозвали «Скіфським золотом» відкрили у Києві 5 липня

Виставка скарбів, які прозвали «Скіфським золотом» відкрили у Києві 5 липня

Завідувачка філії «Скарбниця Національного музею історії України» Наталія Панченко каже, що колекція кримських музеїв вперше демонструється на території материкової України. Вона також наголосила, що ці артефакти свідчать про спільну історію материкової України та Криму, яку окупанти постійно намагаються заперечити.

З якими викликами зіткнулися українські історики та юристи, щоб повернути кримські скарби, та яке значення має ця виставка для України під час війни з росією, читайте завтра.

Подякувати 🎉