Доброго ранку!
Цього разу у нас хороші новини. До України придивляється Telegram, і, за словами міністра цифрової трансформації, не тільки він один. Про це міністр розповів нам в ексклюзивному інтерв'ю. «Нафтогаз» здобув переконливу перемогу над «Газпромом» у Швеції. Але були й тривожні новини — наприклад, тиск людей Ігоря Коломойського на Нацбанк. Навряд чи це сподобається МВФ.
Ексклюзив
Компанія Telegram Павла Дурова хоче відкрити офіс розробників в Україні, повідомило джерело в уряді. За його інформацією, 21 листопада мала б відбутися зустріч двох українських чиновників з віцепрезидентом компанії.
Про інтерес Telegram до українського ринку заявив і віцепрем'єр-міністр, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
«Я навіть чув, що Telegram хоче відкрити офіс в Україні. Дуров хоче відкрити для себе український ринок, і все для цього зараз буде робити».

Михайло Федоров
віцепрем'єр-міністр, міністр цифрової трансформації
Виконавчий директор Асоціації ІТ України Костянтин Васюк вважає, що Telegram цікавлять тільки фахівці з розробки:
«У нас дуже сильні фахівці, і наші люди — це причина, з якої ця компанія може зайти в Україну».
Топменеджер однієї з IT-компаній, також знайомий з планами Telegram в Україні, говорить, що Дуров цікавиться фахівцями з технології Blockchain.
Велике інтерв'ю

Фото: PG
Колишній куратор діджитал-кампанії, а нині віцепрем'єр-міністр, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров – це та людина, яка обіцяє реалізувати ідею «держави в сматфоні». В інтерв'ю спеціальній кореспондентці Наті Штуці він розповів подробиці щодо реалізації цієї стратегії.
Кінцева мета роботи його команди полягає в повній діджиталізації життя українців:
«Ми хочемо змінити mindset українця й показати, що ти можеш країною літати, їздити без пластику, використовуючи тільки смартфон».
За словами міністра, до кінця року завершиться розробка застосунку «Дія». З середини грудня у ньому будуть доступні водійські права, техпаспорт з усіма страховками. Далі з'являться цифрові студентський, пенсійне посвідчення та учнівський. Триває робота над послугою «електронний паспорт».
Працювати ця послуга, заявив міністр, буде так:
«Ви можете прописатися у мене вдома, вказавши адресу, і відправляєте запит. Після цього мені як власнику надійде повідомлення, що ви хочете у мене прописатися. Я натискаю «так» або «ні» – і все».
Міністр розповів про те, наскільки Україна покрита мобільним інтернетом:
«Регулятор давав дані, які свідчили про покриття інтернетом на рівні близько 62%. Коли ми почали глибше проводити дослідження, то з'ясувалося, що покриття на рівні до 80%».
Як вдалося добитися того, що телекомоператори погодилися на обмін частотами, які необхідні для побудови мережі 4 G:
«Дуже багато нормативів будемо міняти, трохи полегшимо їм життя. До цього держава хотіла, мені здається, зґвалтувати бізнес і нічого натомість не дати».
Про вихід в Україну великих IT-компаній:
«Зараз ведуться переговори з Amazon і Google. Я навіть чув, що Telegram хоче відкрити офіс в Україні. Дуров хоче відкрити для себе український ринок, і все для цього зараз буде робити... Кілька років – і вони всі будуть в Україні. Десь у 2022 році».
Також в Україні буде проведено експеримент щодо використання цифрових технологій на виборах:
«Хочемо на місцевих виборах реалізувати десь в об'єднаній територіальній громаді цифровий округ».
Чому дешевшає долар
Офіційний курс національної валюти 27 листопада зміцнився до 23,98 грн за американський долар.
«Зміцнення гривні пов'язане з припливом валюти від експорту зернових. Цього року ми маємо рекордний урожай. Здебільшого таке зміцнення — сезонний фактор, пов'язаний із зсунутим аграрним циклом в Україні.
Крім того, на курс вплинув і наплив валюти нерезидентів із ОВДП, які продовжують вважати вигідним придбання довгострокових облігацій від Мінфіну на два-три роки і вважають привабливою ставку в 5%«.

Гліб Вишлінський
Виконавчий директор Центру економічної стратегії
Новини коротко

Протестуючі біля будівлі Нацбанку. Фото: Олег Гавриш
Правління Нацбанку заявило про тиск з боку ексвласника Приватбанку Ігоря Коломойського. Йдеться про сфокусовану атаку на регулятора у формі замовних спекуляцій і наклепу в ЗМІ, проплачених мітингів під стінами НБУ і навіть про спроби насильницького вторгнення у банк, зазначається в заяві регулятора.
Кабмін звільнив президента оператора всіх працюючих АЕС України «Енергоатом» Юрія Недашковського. Прем'єр-міністр Олексій Гончарук на брифінгу після засідання уряду уточнив, що рішення було прийнято за ініціативою міністра енергетики Олексія Оржеля.
«Це вже давно треба було зробити. І для цього є три причини: погіршення показників «Енергоатому», зростання кількості негативних інцидентів і розслідування щодо закупівель, з якими пов'язаний депутат попереднього скликання».

Олексій Оржель
Міністр енергетики та захисту навколишнього середовища України
«Нафтогаз» виграв суд у «Газпрому». Апеляційний суд округу Свеа в Швеції відхилив апеляцію російської монополії на рішення Стокгольмського арбітражу, що стосуються транзиту газу та його постачання в Україну. «Газпром» повинен заплатити «Нафтогазу» 1 млн євро судових витрат та ще 1,65 млн грн. Рішення апеляційного суду округу Свеа остаточне й оскарженню не підлягає.