Суд США не дозволив Трампу урізати $2 млрд допомоги. Фото: depositphotos
Верховний суд США у середу, 5 березня, відхилив надзвичайний запит президента Дональда Трампа щодо заморожування майже $2 млрд іноземної допомоги від USAID в рамках його зусиль щодо скорочення державних витрат.
Про це повідомляє The New York Times.
Заморожування іноземної допомоги: Верховний суд відхилив «екстрене» прохання Трампа
Видання зазначає, що короткий наказ суду не підписали. Це характерно, коли судді розглядають екстрені заяви. У ньому сказано лише, що суддя першої інстанції, який зобов’язав уряд відновити виплати, «має роз’яснити, які зобов’язання має виконати уряд».
Однак, за словами NYT, це рішення є одним із перших кроків суду у відповідь на хвилю процесів, порушених через спроби Трампа різко змінити уряд.
USAID. Фото: depositphotos
Голосування пройшло 5 проти 4. Головний суддя Джон Г. Робертс-молодший і Емі Коні Барретт приєдналися до трьох ліберальних членів і таким чином вони сформували більшість.
Своєю чергою Семюел А. Аліто-молодший написав від імені чотирьох незгодних суддів та сказав, що більшість глибоко помилилася.
«Чи один суддя окружного суду, який, ймовірно, не має юрисдикції, має необмежене право змусити уряд Сполучених Штатів виплатити (і, можливо, назавжди втратити) $2 млрд платників податків? Відповідь на це запитання має бути категоричним «Ні», але більшість у цьому суді, очевидно, вважає інакше. Я приголомшений», — сказав він.
Заморожування програм USAID: що відомо
Нагадаємо, 21 січня 2025 року президент США Дональд Трамп підписав наказ, який призупиняє всі програми зовнішньої допомоги США на 90 днів. За цей час кожну програму розглянуть, щоб визначити, чи відповідає вона цілям політики Трампа.
28 січня адміністрація Трампа відправила у відпустку близько 60 високопоставлених чиновників USAID після того, як Вашингтон повністю заморозив американську допомогу по всьому світу.
31 січня видання Politico писало, що USAID можуть підпорядкувати Державному департаменту.
2 лютого вебсайт USAID став недоступним у всьому світі.
3 лютого Ілон Маск заявив, що президент США Дональд Трамп «погодився закрити» USAID. Маск також звинуватив агентство у «неймовірній політичній заангажованості».
Того ж дня Марко Рубіо оголосив, що він відтепер виконує обов’язки директора USAID. Це підтверджує фактичне підпорядкування установи Держдепу.
14 лютого суд заборонив держсекретарю Марко Рубіо та іншим чиновникам Трампа виконувати накази про припинення роботи, які адміністрація Трампа та Маск надіслали компаніям і організаціям, що надають іноземну допомогу. Це стосується всіх контрактів, що діяли до сумнозвісного указу Трампа від 20 січня 2025 року.
Суддя Амір Алі напередодні видав тимчасовий припис за позовом від двох організацій з охорони здоров’я, які отримують кошти США для роботи за кордоном – двох із сотень, які фінансувались USAID.
Адвокати Білого дому йому не довели, що у них є «раціональна причина ігнорувати... незліченну кількість малих і великих підприємств, яким доведеться закрити програми або взагалі закрити свій бізнес», сказав суддя.