Facebook Pixel

Справа Суркісів проти Приватбанку стане вирішальною у війні з Коломойським – Нацбанк

Верховний Суд призначив розгляд справи про вклади сім'ї Суркісів у Приватбанку та законність bail-in на 27 квітня. З касаційними скаргами на рішення судів нижчих інстанцій звернулися Нацбанк (НБУ), Кабмін і сам Приватбанк. Поки що судді були на боці Суркісів – вони можуть отримати понад 1 млрд грн. А інші учасники навіть більше — 29 млрд грн.

«Потенційні наслідки від розгляду цього процесу масштабніші, ніж здається на перший погляд. Від цього залежатиме хід трирічної судової війни між Ігорем Коломойським та державою за законність націоналізації Приватбанку. Адже судові процеси за позовами ексвласника про незаконність націоналізації призупинено до розгляду «справи родини Суркісів», – зазначив Нацбанк.

Суркіси проти Приватбанку

Йдеться про президента футбольного клубу «Динамо» Ігоря Суркіса, його доньку Марину, доньку Григорія Суркіса — Світлану, а також про батька Ігоря та Григорія — Рахміла Суркіса.

Суть цієї справи полягає в тому, що сім'я Суркісів намагається довести свою непов'язаність з ексвласниками Приватбанку. Також вони хочуть відмінити процедуру bail-in, за якою втратили свої заощадження в банку на суму 1 млрд грн – їх обміняли на акції Приватбанку, пізніше викуплені державою за 1 грн.

Bail-in — це стандартна міжнародна практика. Вона передбачає, що кошти власників та пов'язаних з ними осіб списуються або конвертуються в капітал банку. Під час націоналізації банку цей підхід застосовується, щоб держава не витрачала кошти на компенсацію ексвласникам та пов'язаним особам.

Нацбанк, Мінфін і Приватбанк хочуть відстояти законність процедури bail-in, адже якщо Суркіси виграють, то інші її учасники можуть вимагати відмінити процедуру на суму 29 млрд грн. Крім того, визнання договору незаконним може поставити під сумнів всю націоналізацію фінустанови.

Розвиток справи Суркісів

Суди перших двох інстанцій у 2017 році скасували рішення Нацбанку, яким члени сім'ї Суркісів визнавалися пов'язаними з Приватбанком особами. На цій підставі суди скасували bail-in у частині щодо їхніх коштів та зобов'язали повернути Суркісам їхні депозити.

У вересні 2018-го у Приватбанку заявили, що в рамках зазначеної справи брати Суркіси отримали від банку понад 1 млрд грн. Ці гроші раніше були на депозиті в банку, але три роки тому їх обміняли на акції додаткової емісії за рішенням тимчасової адміністрації банку в рамках процедури bail-in. А в серпні 2019 року Верховний Суд зняв з розгляду справу про повернення Приватбанком родині Суркісів цієї суми.

На останньому засіданні 17 березня 2020-го Верховний Суд завершив вивчення матеріалів справи й оголосив перерву з метою підготовки рішення. На остаточний вердикт у цій справі чекають ще два суди – Шостий апеляційний адмінсуд (він розглядає визнання незаконною націоналізацію Приватбанку) та Госпсуд Києва (справа за позовом ексвласників Приватбанку Ігоря Коломойського та Triantal Investments про повернення їм акцій).

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉