Три чверті опитаних компаній ЕВА працюватимуть в Україні незалежно від тривалості війни
Серед компаній-членів Європейської Бізнес Асоціації 77% планують продовжувати свою діяльність в Україні незалежно від завершення бойових дій у цьому році. Ще 19% не мають чіткої позиції з цього питання, а 4% допускають можливість перегляду своєї присутності на ринку в разі подальшого розвитку конфлікту.
Що стосується очікувань щодо завершення бойових дій, лише 32% керівників вірять, що це станеться вже цього року. Водночас 25% дотримуються протилежної думки, а 43% не можуть дати однозначну відповідь.
Такі дані представлено в новому опитуванні «Бізнес під час війни», проведеному Європейською Бізнес Асоціацією серед своїх учасників.

На початок 2025 року повністю функціонує 75% компаній, тоді як 24% працюють з певними обмеженнями, а 1% – тимчасово призупинили діяльність. Основними викликами для бізнесу залишаються нестача кваліфікованих працівників і мобілізація (75%), обмеження географії діяльності (55%) та вимушені зупинки під час повітряних тривог (41%). Для порівняння, пів року тому безперешкодно працювали 64% компаній, а 36% стикалися з обмеженнями. За цей період зросла частка керівників, які позитивно оцінюють стан свого бізнесу – з 27% до 40%. При цьому 46% вважають ситуацію задовільною, а 14% – негативною.
Крім того, у порівнянні з попередньою хвилею опитування, бізнес налаштований більш оптимістично щодо динаміки на найближчі пів року. Якщо раніше 56% респондентів очікували погіршення ситуації, то нині цей показник знизився до 29%. Водночас частка тих, хто прогнозує покращення, за останні пів року зросла вдвічі – з 16% до 32%. Ще 39% опитаних не очікують значних змін у своєму бізнесі.
Основними факторами, що найбільш негативно впливають на бізнес, підприємці називають нестачу кваліфікованих кадрів і мобілізацію (75%), війну та окупацію територій (63%), а також економічну нестабільність (54%). Пів року тому до трійки головних викликів також входили атаки на українську енергосистему, але наразі цей фактор опустився на четверту позицію.
Бізнес продовжує зміцнювати фінансові резерви. Якщо в середині 2024 року лише 53% компаній мали заощадження на рік і більше, то натепер їхня частка зросла до 72%. Водночас 22% підприємств мають резерви на пів року, 5% – на кілька місяців, а лише 1% зовсім не мають фінансових запасів.
Втрати бізнесу через війну залишаються значними. На початок 2025 року 25% опитаних компаній зазнали збитків до $1 млн, 24% – у межах $1-10 млн, а 16% – понад $10 млн. Лише 11% підприємств не зазнали втрат, тоді як 24% важко оцінити масштаби збитків.
Попри виклики, підтримка бізнесом Збройних сил України залишається стабільною. Наразі 72% компаній допомагають своїм працівникам, які служать у ЗСУ, 56% надають фінансову підтримку, 35% – допомагають продукцією. Крім того, 23% підприємств беруть участь у відновленні громад і регіонів.
85% опитаних компаній-членів Асоціації мають співробітників, які зараз служать у лавах ЗСУ. За останні шість місяців спостерігається тенденція до збільшення кількості мобілізованих працівників. У 41% компаній частка мобілізованих становить до 10% від загальної кількості військовозобов’язаних (раніше цей показник був 52%). У 36% компаній мобілізовано 10-20% працівників (проти 28% у попередній хвилі), а у 8% – 20-30%.
Майже половина компаній (48%) повідомляють, що серед мобілізованих або добровольців є ключові для їхньої роботи спеціалісти.
Лише 9% опитаних компаній здійснювали релокацію офісу чи виробництва через російську агресію: 7% перемістилися в межах України, а 2% – за кордон. Переважна більшість (86%) не змінювали локацію і не планують цього робити, тоді як 5% поки що лише розглядають таку можливість.