Facebook Pixel

Паніка через бронювання — як бізнес ризикує втратити відстрочки для працівників

З 20 жовтня 2024 року бронювання персоналу підприємств від мобілізації в Україні влада поставила на паузу. Уряд постановою №1332 від 22 листопада запроваджує новий порядок. The Page з’ясовує, які побоювання у зв’язку з цим виникли у бізнесу.

Як підтвердити статус критично важливого підприємства

Щоб прояснити ситуацію щодо нового порядку бронювання військовозобов’язаних, Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) провела зустріч із заступником міністра економіки України Віталієм Кіндратівим.

Кіндратів уточнив, що задля можливості бронювати співробітників від мобілізації усі підприємства мають перепідтвердити свій статус критичності до 28 лютого 2025 року відповідно до нових критеріїв. Для цього потрібно заново подати документи через обласні військові адміністрації (ОВА), Міністерства або профільні центральні органи виконавчої влади (ЦОВ). До 28 лютого чинні бронювання діятимуть, проте нових співробітників компанії зможуть забронювати тільки після підтвердження статусу. Тільки 29 листопада уряд дозволив підприємствам з діючою критичністю бронювати працівників до кінця лютого.

Чому ситуація навколо бронювання лякає бізнес

Необхідність підтвердження статусу критичності до 28 лютого 2025 року викликала занепокоєння серед бізнесу.

Quote«Перша реакція бізнесу включає паніку щодо можливих труднощів у підтвердженні статусу та додаткових адміністративних навантажень. До того ж повторне проходження процедури визнання критичними може зайняти певний період часу та викликати труднощі», — коментує Олена Воронкова, адвокат Адвокатського бюро «Івана Хомича».
Бізнес очікує додаткове адмінстративне навантаження у зв'язку з перепідтвердженням критичності. Фото: Depositphotos

Бізнес очікує додаткове адмінстративне навантаження у зв'язку з перепідтвердженням критичності. Фото: Depositphotos

Катерина Олійник, партнерка юридичної компанії Arzinger, не виключає, що відповідальні органи просто не встигатимуть розглядати всі подані заяви у відведений термін.

Quote«Наприклад, влітку в деяких міністерствах були затримки в кілька місяців у розгляді звернень про отримання статусу вперше або продовження статусу. Але на той час мова йшла лише про незначну частину роботодавців, тоді як зараз до вказаної кількості заяв додадуться всі інші роботодавці, що мають відповідний статус», — попереджає Олійник.

Співрозмовниця The Page у такій ситуації вважає бажаним продовження перехідного періоду дії бронювання ще на кілька місяців та збільшення строку, протягом якого переглядатимуть усі статуси.

Які підприємства можуть втратити відстрочки для працівників

Quote«Підприємства, які не зможуть підтвердити свою критичність за новими правилами, ризикують втратити статус критично важливих. Це стосується компаній, які не відповідають встановленим критеріям або мають заборгованість перед державою», — попереджає Олена Воронкова.

Втрата статусу критично важливого підприємства призведе до скасування бронювання працівників. Отже, збільшиться ризик подальшої мобілізації ключових співробітників, що загрожуватиме стабільності бізнесу.

Без броні важливого для бізнесу співробітника можуть мобілізувати. Фото: Depositphotos

Без броні важливого для бізнесу співробітника можуть мобілізувати. Фото: Depositphotos

Співрозмовниця The Page нагадує, що для приватних підприємств встановлюється новий обов’язковий критерій — нарахована середня зарплата за останній календарний квартал повинна бути не менше 2,5 мінімальної заробітної плати (20 000 грн). Така норма щодо рівня зарплати стосується і працівника, якого бронюють.

Quote«Також обов’язковою стає вимога щодо відсутності у компанії заборгованості зі сплати усіх податків, що за нинішніх умов можуть дозволити собі не всі юридичні особи», — додає Воронкова.

Ксенія Лотош, юристка юридичної компанії Arzinger, також нагадує, що до 3 грудня міністерства та інші органи, які мають право надавати статус критично важливих, мають затвердити оновлені галузеві або місцеві критерії для визначення роботодавців критично важливими. Експертка не виключає, що відповідні критерії також будуть жорсткішими, ніж зараз.

Отже, критично важливих підприємств і заброньованих від мобілізації працівників в Україні має поменшати.

Подякувати 🎉