Після паузи, що тривала з 20 жовтня 2024 року, в Україні має відновитися бронювання персоналу від мобілізації. Проте правила бронювання змінюються відповідно до постанови КМУ №1332. Зокрема, тепер обов’язковим стає зарплатний критерій. з’ясовує, що це означає і до чого призведе.
Які вимоги щодо зарплати стали обов’язковими для бронювання персоналу
Чинні натепер бронювання персоналу зберігаються протягом терміну їх дії, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року. Проте, щоб надалі бронювати персонал від мобілізації, роботодавці мають підтвердити статус критично важливого підприємства за новими критеріями.
«Для більшості бізнесу з 1 грудня і далі потрібно виконати три критерії для отримання такого статусу, але якщо раніше можна було обирати всі три із наявного переліку, то тепер два критерії є обов'язковими — нарахована середня зарплата у минулому кварталі має перевищувати 2,5 мінімальні зарплати та відсутня заборгованість з податків та ЄСВ», — пояснює Ксенія Лотош, юристка юридичної компанії Arzinger.
Нагадаємо, мінімальна зарплата в 2025 році заморожена на теперішньому рівні 8000 грн. Тобто, щоб виконати обов’язковий зарплатний критерій, роботодавці з приватного сектору в середньому мають платити чистими на руки 20 000 грн. Ксенія Лотош уточнює, що раніше у критеріях йшла мова про перевищення середньої зарплати у регіоні за IV квартал 2021 року, яка у багатьох областях, за даними Держстату, була нижчою за новий показник. Більш того, цей критерій не був обов’язковим.
Катерина Олійник, партнерка юридичної компанії Arzinger, додає, що нові вимоги стосуватимуться не лише роботодавця, а й працівника, якого планують забронювати — нарахована йому заробітна плата у кожному місяці попереднього кварталу має бути не меншою за 2,5 мінімальних зарплат (20 000 грн).
«Така зміна, зокрема, на нашу думку, спрямована на те, щоб уникнути випадків, коли працівника «фіктивно» наймають у штат на мінімальну зайнятість і зарплату суто лише для того, щоб забронювати, — пояснює вірогідну логіку влади Катерина Олійник. — Така нова вимога унеможливить бронювання згаданих категорій осіб».
Крім того, такі критерії бронювання, вочевидь, стають новим інструментом для спонукання бізнесу до детінізації зарплат на тлі заморожування соціальних стандартів на наступні три роки. Адже бізнес заради бронювання буде змушений платити вищі «білі» зарплати і сплачуватиме більше податків до бюджету. Натомість на державний і комунальний сектор подібна вимога не розповсюджуватиметься. Тим більше, низькі зарплати бюджетників лишатимуться замороженими на поточному рівні.

Роботодавців стимулюють відмовитися від виплати неофіційних зарплат готівкою. Фото: Deposiphotos
Кому загрожує втрата бронювання через зарплатний критерій
Опитані юристи наголошують, що через нові вимоги статус критично важливих ризикують втратити ті роботодавці, які раніше не відповідали зарплатному критерію та користувалися іншими.
«Оновлений зарплатний критерій, який став відтепер обов'язковим, суттєво вплине на можливість отримання критичного статусу підприємствами в регіонах, які ще донедавна могли виконати попередні вимоги до зарплатного критерію. Наприклад, тільки для Львівської області показник середньої зарплати за IV квартал 2021 року складав 13 517 грн, а для деяких областей був ще нижчим», — попереджає Катерина Олійник.
На думку співрозмовниці , найбільше це відчують підприємства з великою кількістю працівників, де середній показник може «просідати», оскільки не всі працівники об'єктивно можуть отримувати високі зарплати, крім того, частина персоналу може перебувати на лікарняних, у відпустці, в тому числі неоплачуваній, що теж впливає на середній показник.

Вакансії із бронюванням користуються кращим попитом серед пошукачів роботи. Фото: Depositphotos
Олена Воронкова, адвокат Адвокатського бюро «Івана Хомича», додає, що анулювання відстрочок почнеться з підприємств, які не досить сумлінно поставилися до бронювання співробітників або через регіон та характер роботи не отримують належний дохід для забезпечення відповідного розміру зарплати працівників.
В яких великих містах середні зарплати менші за 20 000 грн на місяць
- Суми: 15 500 грн;
- Кривий Ріг: 16 500;
- Чернігів: 17 500;
- Кропивницький: 17 500;
- Житомир: 18 000;
- Запоріжжя: 18 000;
- Миколаїв: 18 000;
- Полтава: 18 500;
- Луцьк: 18 500;
- Херсон: 19 000;
- Вінниця: 19 500;
- Рівне: 19 500.
Джерело: Статистика зарплат в Україні за вакансіями Work.ua за листопад 2024 року.
«Після зміни критеріїв бронювання очікується зменшення кількості заброньованих працівників, оскільки нові вимоги є більш жорсткими та насамперед несуть додаткові витрати для юридичної особи-роботодавця, — підсумовує Олена Воронкова. — Бізнесу доведеться адаптуватися до нових умов, підтверджувати свій статус критично важливих підприємств та забезпечувати відповідність працівників встановленим критеріям».

Через брак персоналу бізнесам в Україні загрожує закриття. Фото: Depositphotos
Отже, припускає, що відтепер у гіршій ситуації опиняться роботодавці з перелічених вище регіонів, де зарплати нижчі за середні. В умовах дефіциту кадрів втрата можливості забронювати персонал матиме важкі наслідки для бізнесів і погіршуватиме економічну ситуацію в певних регіонах. Натомість провідні роботодавці, які працюють на національному рівні і часто мають міжнародних інвесторів, ще більше підсилять свої конкурентні переваги.