Фото: НБУ
Быльшість членів комітету з монетарної політики (КМП) Національного банку (НБУ) виступали за зниження облікової ставки до 11,5%, однак правління НБУ ухвалило рішення про встановлення її на рівні 11%.
Як свідчать підсумки дискусії щодо рівня облікової ставки, шестеро з десяти членів комітету вважали, що доцільним було б знизити облікову ставку на 200 базисних пунктів – до 11,5%. На їхню думку, зниження облікової ставки на понад 200 б. п. може прискорити інфляцію, через що НБУ буде змушений посилити жорсткість монетарної політики. Окрім того, це могло б вплинути на співпрацю з МВФ. Також поступове зниження облікової ставки дозволило б банкам краще пристосуватися до монетарних умов.
Ще двоє членів комітету виступили за зниження облікової ставки до 11% – на 250 б. п. За їхніми словами, більш доцільним є саме рішуче зниження облікової ставки через суттєве зниження інфляційного тиску. Також таке рішення не вплине на приплив вкладів у банки, адже процентні ставки банків, відповідно до облікової ставки, змінюються з певною різницею у часі. Крім того, вони зазначили, що зниження облікової ставки на понад 250 б. п. може негативо вплинути на економічні процеси в Україні.
Однак двоє членів КПМ пропонували знизити облікову ставку на 350 б. п. – до 10%. Вони аргументували своє рішення тим, що інфляція буде нижчою за прогнозовану. Інфляцію стримуватимуть антимонопольні заходи та перегляд тарифів завдяки відносно низькій ціні на газ.
Водночас більшість членів комітету підтримали прогноз щодо зниження облікової ставки до 7% наприкінці цього року.
Контекст. Правління Нацбанку 30 січня 2020 року ухвалило рішення щодо встановлення облікової ставку на рівні 11% річних. До цього, у грудні минулого року, НБУ встановив облікову ставку на рівні 13,5% – замість 15,5%.
Згідно з прогнозами Нацбанку, більшу частину 2020 року рівень споживчої інфляції перебуватиме на рівні, що нижчий за цільовий діапазон 5% ± 1 в. п. Водночас економічне зростання прискорюватиметься — до 3,5% у 2020 році та 4% у 2021-2022 роках.