Для захисту української енергосистеми компанія Schneider Electric пропонує розміщувати розподільні підстанції та мережі під землею або на мобільних платформах.
Наразі мережі передавання та розподілу електроенергії в Україні складаються здебільшого з дешевших повітряних ліній. Проте підземні лінії краще захищені від ризиків війни, ракетних атак і природних катаклізмів, нагадують у компанії. До того ж вони менш помітні й створюють мало проблем для екології.
Підземні захищені підстанції
Недолік підземних мереж – вищі початкові інвестиційні витрати та менша пропускна здатність.

У разі підземного розташування підстанцій на безпечній глибині над енергетичними об'єктами можна розміщати багатоповерхові будинки, зони відпочинку та об’єкти цивільної інфраструктури.
Підземні захищені мережі можна включати в магістральну електромережу й частково як головні вузли розподільної мережі.
Приклади підземних підстанцій у світі
У світі підземні підстанції успішно інтегруються в ландшафт.
Підземна підстанція високої напруги в Сінгапурі: 4 підземні поверхи, де розташовано все основне обладнання, і 5 наземних, де побудований головний офіс клієнта.
Підземна підстанція в Анахаймі, Каліфорнія, США – під міським парком Теодора Рузвельта.
Одна з найбільших підземних підстанцій у світі на 500 кВ розташована в центрі Шін Тойосу, Токіо. Це 5 підземних поверхів і лише один наземний.

Центр Шін Тойосу, Токіо — це одна з найбільших підземних підстанцій у світі на 500 кВ
Мобільні підстанції
У компанії Schneider Electric вважають, що під землю в майбутньому можна сховати захищену систему електропередачі. Щодо системи розподілу електроенергії в умовах війни резервним рішенням можуть стати мобільні підстанції.
З-поміж їхніх переваг – доступність, мобільність, короткий час розгортання, мінімальний час мобілізації/демобілізації тощо.
Що робити на тимчасово недоступному об’єкті, наприклад, коли підстанція не працює через атаку чи аварію? Schneider Electric Ukraine та STEM Engineering спільно розробили концепцію мобільних підстанцій.
- Високовольтну підстанцію (на 110/154 кВ) можна змонтувати на декількох мобільних платформах залежно від кількості трансформаторів і кінцевих споживачів.
- Підстанція для мереж середньої напруги (на 35 кВ) може розміститися на одній вантажівці.
- Мобільна електростанція та підстанція два в одному: когенераційний проєкт поєднує генерацію та розподіл. Додавши природний газ або рідке паливо, можна запустити локальну генерацію та розв'язати ситуації, коли основні генерувальні потужності недоступні протягом досить тривалого часу.
Контекст. Компанія Schneider Electric – французька багатонаціональна корпорація, що спеціалізується на електрообладнанні. Входить до Fortune Global 500. «Шнейдер Електрік Україна» має підрозділи в Києві, Дніпрі, Львові, Одесі, Миколаєві. Уже реалізувала проєкти для «АрселорМіттал Кривий Ріг», «Азовсталі», фабрики «Світоч», ТРЦ «Ретровілль», «Кернел», «Астарта Київ» та інших.