У липні ключові показники ринку праці показали зростання, що у деяких випадках суперечить типовим сезонним трендам. Чому липень 2024 року вибивається зі звичних рамок на ринку праці — читайте у дослідженні Work.ua.
https://thepage.ua/ua/news/viddalena-robota-v-ukrayini-yak-zminivsya-popit-ta-zarplata
У липні 2024 року спостерігалося зростання середньої заробітної плати, збільшення кількості вакансій та посилення конкуренції серед претендентів. Незважаючи на позитивні зміни, говорити про повне подолання кадрового дефіциту поки що передчасно. Особливо складно роботодавцям, як і раніше, знаходити фахівців у таких галузях, як робітничі професії, медицина, будівництво та транспорт.
Харківська область вже другий місяць поспіль не входить до п'ятірки провідних регіонів за кількістю вакансій, хоча кількість пропозицій тут зросла. На ринку праці також помітні сезонні зміни. Наприклад, перед початком навчального року зростає кількість вакансій для вчителів.
Попри сезонні тенденції, у липні побільшало роботи
У липні роботодавці опублікували на Work.ua 111 756 вакансій, що на майже 1% більше у порівнянні з червнем. Хоча це зростання невелике, воно примітне тим, що йде врозріз із традиційними сезонними тенденціями: аналітика показує, що зазвичай у середині літа кількість вакансій зменшується. Таким чином, літо 2024 поки не відповідає очікуванням «низького» сезону.
У липні ринок праці змінився нерівномірно. Максимальне зростання кількості вакансій спостерігалося лише у Київській та Дніпропетровській областях (по +1%). В решті трьох регіонах зафіксовано невелике зниження.
При цьому зросла кількість вакансій у Запорізькій (+5%), Миколаївській (+4%), Кіровоградській (+4%) та Харківській (+2%) областях. Харківська область вже другий місяць поспіль не входить до п'ятірки лідерів за кількістю вакансій, але у липні скоротила відставання до мінімуму.
Перед навчальним роком стає більше вакансій для вчителів
Ринок праці у липні демонстрував різноманітні тенденції у різних категоріях — серед лідерів спостерігаються протилежні напрямки.
У категоріях «Сфера обслуговування» (19 687 вакансій, -2% порівняно з червнем), «Готельно-ресторанний бізнес, туризм» (10 396 вакансій, -6%), «Роздрібна торгівля» (13 534 вакансії, -1% ) та «Транспорт, автобізнес» (9134 вакансії, -1%) спостерігається зниження кількості вакансій.
Навпаки, у категоріях «Робочі спеціальності, виробництво» (19 081 вакансій, +2%) та «Адміністрація, керівництво середньої ланки» (9915 вакансій, +1%) зафіксовано зростання.
У категоріях «Продаж, закупівля» (13 487 вакансій), «Логістика, склад, ЗЕД» (11 401 вакансій), «Медицина, фармацевтика» (7704 вакансії) та «Бухгалтерія, аудит» (7469 вакансій) значних змін не сталося.
Побільшало роботи для пенсіонерів
У звіті за червень Work.ua зафіксував зростання кількості вакансій для студентів та осіб без досвіду роботи. У липні кількість таких вакансій збільшилась приблизно на 1%, що відображає загальну тенденцію на ринку праці. Проте більш помітне зростання спостерігається серед фахівців із знанням англійської мови (+5%), ветеранів (+5%) та пенсіонерів (+6%).
У травні 2024 року на сайті з'явилися нові вакансії у сфері бронювання. У липні їхня кількість зросла на 23%.
Стриманий оптимізм: конкуренція серед шукачів зростає другий місяць поспіль
Вже майже рік ринок праці в Україні стикається з нестачею кадрів. У зв'язку з цим роботодавці зосередили увагу на двох основних показниках:
- кількість резюме, які претенденти оновили або створили протягом місяця;
- рівень конкуренції, що вимірюється середньою кількістю відгуків на одну вакансію на місяць.
У липні обидва показники збільшилися. На сайті Work.ua претенденти оновили або створили 330 522 резюме, що на 9% вище, ніж у червні. Водночас конкуренція також зросла, досягнувши рівня березня 2024 року.
Високою конкуренцією, як і раніше, характеризуються Київська, Вінницька, Львівська, Харківська та Волинська області. Водночас роботодавці не можуть розраховувати на велику кількість відгуків у Донецькій, Херсонській та Закарпатській областях.
У найконкурентніших категоріях відбулися зміни. З пʼятірки лідерів випала категорія «Топменеджмент, керівництво вищої ланки», її місце посів маркетинг:
- «ЗМІ, видавництво, поліграфія»;
- «IT, комп’ютери, інтернет»;
- «Дизайн, творчість»;
- «Культура, музика, шоу-бізнес»;
- «Маркетинг, реклама, PR».
Ключова зміна в демографічному портреті претендентів пов'язана зі скороченням кількості неповнолітніх на ринку праці. У липні кількість працівників молодших 18 років скоротилася на 24%. Літній період зазвичай є часом для підробітків підлітків, тому в травні спостерігалося різке зростання кількості їх резюме, яке тепер природно зменшується. Супутня тенденція — зниження кількості претендентів без досвіду на 3%.
Зарплата нарешті зросла і в цивільних вакансіях
З лютого до травня середня зарплата в Україні залишалася на рівні 20 000 грн. У червні спостерігалося невелике зростання на 2,5%, яке склало 20 500 грн. Проте цей приріст був зумовлений збільшенням кількості вакансій у сфері оборони, тоді як у цивільних професіях зарплата не збільшувалася протягом п'яти місяців поспіль.
https://thepage.ua/ua/news/populyarni-vakansiyi-v-zsu-nazvav-rechnik-minoboroni
У липні нарешті відзначається невелике зрушення: середня заробітна плата на ринку праці становить 21 000 грн. Якщо розглядати лише цивільні вакансії, то вона дорівнює 20500 грн. Найбільше зростання фіксується у таких категоріях:
- «Управління персоналом, HR» — 25 000, +9% до червня;
- «Краса, фітнес, спорт» — 22 500, + 7%;
- «Топменеджмент, керівництво вищої ланки» — 42 500, + 6%;
- «Бухгалтерія, аудит» — 19 990, + 5%;
- «ЗМІ, видавництво, поліграфія» — 21 000, + 5%.
У липні на ринку праці були зафіксовані найвищі середні зарплати (за винятком керівників, фахівців в IT та співробітників Сил оборони): керамісти отримували 48 750 грн, ендодонтисти — 45 000 грн, медіапродюсери — 42 500 грн, рихтувальники, зубні техніки та ріелтори — по 40 000 грн. Автоелектрики, автослюсарі, бетонники, бізнес-аналітики, виконроби, висотники та меблеві дизайнери заробляли в середньому 35 000 грн.